Więcej szkoleń wojskowych i mniej biurokracji - rząd wzmacnia bezpieczeństwo Polski


Premier Donald Tusk zapowiedział zwiększenie liczby przeszkolonych ochotników oraz nowe mechanizmy wspierające bezpieczeństwo kraju. Rząd pracuje nad rozszerzeniem programu dobrowolnych szkoleń wojskowych, tak aby do 2027 roku mogło w nich uczestniczyć 100 tysięcy ochotników rocznie. Szef rządu poinformował również o przyspieszeniu prac nad specustawą, która usprawni budowę umocnień wojskowych i inwestycje w przemysł obronny. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła również pierwszy projekt ustawy deregulacyjnej.
www.podatki.biz
Źródło:
Zwrot VAT dla organizacji prowadzących działalność charytatywną, humanitarną lub edukacyjną - projekt rozporządzenia


Projektowane rozporządzenie, opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ma umożliwić dokonywanie zwrotu podatku VAT zapłaconego z tytułu nabycia towarów organizacjom międzynarodowym, uznanym za takie przez Polskę, oraz organizacjom pożytku publicznego, prowadzącym działalność charytatywną, humanitarną lub edukacyjną, oraz określenia warunków i trybu dokonywania tego zwrotu tym organizacjom. Rozporządzenie zmienia także limit zwrotu podatku przysługującego członkom personelu Agencji Frontex.
www.podatki.biz
Źródło:
Ministerstwo Finansów doprecyzowuje zasady raportowania schematów podatkowych
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów w obszarze schematów podatkowych (MDR), w tym dotyczących "prawnie chronionej tajemnicy zawodowej" promotora i wspomagającego. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, aby wykluczyć niepewność prawną podmiotów w tym zakresie, Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Wynika z niej, że doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandardowych schematów podatkowych.
www.podatki.biz
Źródło:
MIK: Dobra koniunktura w przedsiębiorstwach utrzymuje się już czwarty miesiąc
MIK spadł w marcu o 1,2 pkt. do poziomu 101,7 pkt., ale nadal przekracza poziom neutralny (100,0), co oznacza, że od grudnia 2024 r. wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne nad negatywnymi. Bieżąca wartość MIK jest wyższa niż ubiegłoroczny odczyt marcowy (o 0,6 pkt.). Jest też jest niższa o 0,3 pkt. niż najwyższa w 2024 r. odnotowana w lutym (102,0 pkt.), ale o 4,9 pkt. wyższa niż najniższa wartość odnotowana w lipcu ub. r. (96,8 pkt.).
www.podatki.biz
Źródło:
Posiedzenie Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych
11 marca br. odbyło się posiedzenie Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Spotkanie prowadził minister finansów Andrzej Domański. Ministrowie dyskutowali m.in. o finansowaniu obronności, konkurencyjności oraz uproszczeniu i poprawie otoczenia biznesowego w UE.
www.podatki.biz
Źródło:
Ministerstwo Cyfryzacji na Forum Gospodarczym TIME: strategiczne kierunki rozwoju cyfryzacji i telekomunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji aktywnie uczestniczyło w 17. edycji Forum Gospodarczego TIME - jednej z najważniejszych konferencji poświęconych transformacji cyfrowej. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceministrowie cyfryzacji Dariusz Standerski i Rafał Rosiński, a także dyrektorzy departamentów ministerstwa, którzy uczestniczyli w panelach eksperckich. Najważniejszym punktem Forum było podpisanie Porozumienia w sprawie powołania Grupy ds. Rozwoju Telekomunikacji. To inicjatywa, która ma przyspieszyć inwestycje w infrastrukturę cyfrową, usunąć bariery legislacyjne oraz wzmocnić pozycję Polski w cyfrowej gospodarce.
www.podatki.biz
Źródło:
Nowa usługa KAS - wideorozmowa ze wsparciem tłumacza języka migowego
Osoby posługujące się językiem migowym mogą umówić się na wideorozmowę z pracownikiem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Rozmowa będzie tłumaczona w czasie rzeczywistym przez tłumacza polskiego języka migowego. Podczas wideorozmowy pracownik KAS udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące zeznań podatkowych osób fizycznych i usługi Twój e-PIT. Katalog spraw podatkowych, o których można porozmawiać w ramach wideorozmowy, będzie w przyszłości rozszerzany. Usługa wideorozmowy jest kolejnym etapem rozwoju Multikanałowego Centrum Komunikacji KAS.
www.podatki.biz
Źródło:
Tajemnica zawodowa w kontekście przepisów o schematach podatkowych (MDR) - interpretacja MF


Doradcy podatkowemu oraz rzecznikowi patentowemu, na takich samych zasadach jak adwokatowi oraz radcy prawnemu przysługuje uprawnienie związane z prawnie chronioną tajemnicą zawodową, co w konsekwencji oznacza zastąpienie obowiązku raportowania schematu podatkowego do Szefa KAS obowiązkiem powiadomienia innych podmiotów o konieczności takiego zaraportowania - czytamy w interpretacji ogólnej Ministra Finansów.
www.podatki.biz
Źródło:
Badanie techniczne a moment dokonania jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego
Aby dokonać jednorazowej amortyzacji nieosobowego pojazdu samochodowego, pojazd ten posiadać powinien odpowiednie cechy, które powinny zostać stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację. Ponadto dowód rejestracyjny pojazdu winien zawierać odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Wskazane warunki należy spełnić w momencie dokonywania odpisu amortyzacyjnego.
www.podatki.biz
Źródło:
Uznanie w VAT sprzedaży mieszkania wraz z jego wyposażeniem za sprzedaż przedsiębiorstwa
W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym przepis ten ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.
www.podatki.biz
Źródło:
Składki ZUS: Karty podarunkowe dla pracowników z okazji świąt
Dla rozstrzygnięcia, czy dany przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji czy powstaje obowiązek opłacania składek m.in. na te ubezpieczenia, decydujące znaczenie ma, czy dla celów podatkowych zostanie on zakwalifikowany jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, względnie też czy zostanie zakwalifikowany jako przychód osiągany z tytułu umowy zlecenia. W sytuacji, gdy dane świadczenie nie zostanie zakwalifikowane jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
www.podatki.biz
Źródło:
WSA: Stawka podatku od mieszkań wynajmowanych przez przedsiębiorcę
Za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej nie będą mogły być uznane te części budynku mieszkalnego, które są wykorzystywane (zajęte) na cele mieszkalne, przez co należy rozumieć trwałe zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu, nawet wówczas, gdy ich oddanie przez właściciela będącego przedsiębiorcą do korzystania osobom trzecim dla realizacji tej funkcji (zajęcie na cele mieszkalne), nastąpiło w ramach gospodarczej działalności podatnika (np. komercyjnego najmu) - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
www.podatki.biz
Źródło:
PKPiR krok po kroku (42) Umowa o dzieło i umowa zlecenia - podobieństwa i różnice
Prowadząc swoją aktywność w ramach umowy o dzieło będziesz korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie, jeśli działasz jako płatnik składek (zatrudniający), składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne wykonawcy umowy o dzieło będą wynosić zero (jeśli nie jest on jednocześnie Twoim pracownikiem lub jeśli będąc nim nie wykonuje tej umowy na Twoją rzecz u innego pracodawcy).
www.podatki.biz
Źródło:
Praca w Szwecji - jak rozliczyć PIT? Pomoc biura Borsuk Podatki
Coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie zatrudnienia w Szwecji. Stabilna gospodarka, atrakcyjne wynagrodzenia oraz dobrze rozwinięta opieka socjalna, sprawiają, że kraj ten przyciąga pracowników z całej Europy. Jednak oprócz korzyści finansowych, praca za granicą wiąże się również z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego. System podatkowy w Szwecji różni się od polskiego, co może budzić wiele wątpliwości. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak przebiega rozliczenie i jak można uzyskać zwrot nadpłaconych pieniędzy.
www.podatki.biz
Źródło:
Nowo wybudowany dom? Zobacz jakie podatki musisz zapłacić


Nowo wybudowany dom to duża satysfakcja dla przyszłych mieszkańców, ale jest to także zestaw obowiązków związanych z należnymi opłatami. Warto zadbać o formalną stronę całego przedsięwzięcia, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, jakie podatki obowiązują właścicieli świeżo ukończonych budynków.
Źródło:
www.podatki.biz
Odsetki ustawowe w 2025 r. - 9,25%, 11,25%, 13,75% czy 15,75%?


W dniach 11-12 marca 2025 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła kolejny raz utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy, że RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe ponad rok temu, po posiedzeniu w dniach 3-4 października 2023 r., obniżyła je wtedy o 0,25 pkt. proc. Od 5 października 2023 r. stopa referencyjna wynosi zatem 5,75%. W związku ze zmianą stóp procentowych NBP zmieniły się również stawki odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego. Z kolei odsetki za opóźnienie określone w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych od 1 stycznia 2025 r. nie zmieniły się i nadal wynoszą 13,75% i 15,75%.
www.podatki.biz
Źródło:
Postępowania wieczystoksięgowe mają być przyspieszone
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, którego celem jest wprowadzenie rozwiązań odciążających sądy wieczystoksięgowe i przyśpieszenie postępowań wieczystoksięgowych. Zmiany umożliwią składanie przez spadkobierców lub zapisobierców windykacyjnych za pośrednictwem notariuszy wniosków o wpis do księgi wieczystej w celu ujawnienia przejścia prawa własności nieruchomości wskutek dziedziczenia, stwierdzonego aktem poświadczenia dziedziczenia.
www.podatki.biz
Źródło:
Powódź 2024: Ostatni tydzień, aby złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne


Do 16 marca 2025 r. przedsiębiorcy, którym ubiegłoroczna powódź uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej, mogą składać wnioski o świadczenie interwencyjne. Do tej pory ZUS wypłacił je w łącznej kwocie ponad 180 mln zł.
www.podatki.biz
Źródło:
Nowe wsparcie dla elektromobilności - w marcu ruszają nabory na rozwój stacji ładowania i sieci elektroenergetycznych


Wspieramy rozwój elektromobilności. Już niedługo rozpocznie się nabór wniosków na dofinansowanie budowy i rozbudowy stacji ładowania dla transportu ciężkiego oraz sieci elektroenergetycznych dla ogólnodostępnych ładowarek dużych mocy - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
www.podatki.biz
Źródło:
Podpisz dokument w aplikacji mObywatel - szybko, bezpiecznie, cyfrowo


Usługa Podpisz dokument jest dostępna dla użytkowników aplikacji mObywatel od 25 lutego 2025 roku. Jak w przypadku każdej nowości, z podpisywaniem dokumentów e-dowodem wiąże się wiele terminów, które warto raz jeszcze przybliżyć. Tym razem w trochę innej formule - poniżej słowniczek najważniejszych pojęć związanych z usługą Podpisz dokument.
Źródło:
www.podatki.biz
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami - PFRON o korzyściach dla pracodawców
Współczesny rynek pracy stawia przed organizacjami wiele wyzwań, ale także szans na rozwój. Jedną z tych, które stają się coraz bardziej doceniane, jest zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Wciąż istnieje wiele stereotypów i uprzedzeń, które utrudniają osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym, ale coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega, jak ogromne korzyści płyną z różnorodności w miejscu pracy.
www.podatki.biz
Źródło:
Czy w trzeciej dekadzie XXI wieku gotówka odchodzi do lamusa? - debata ZPP
Gotówka gwarantuje anonimowość i bufor bezpieczeństwa w podbramkowych sytuacjach, takich jak wojna, pandemia czy cyberatak - zgodnie stwierdzili uczestniczy debaty ZPP pt. "Czy w trzeciej dekadzie XXI wieku gotówka odchodzi do lamusa?". Według Aleksandra Pawlaka, Barbary Jaroszek i Macieja Samcika można wskazać korzyści związane zarówno z banknotami, jak i płatnościami bezgotówkowymi. Kluczowe jest jednak zapewnienie obywatelom możliwości wyboru, w jaki sposób chcą regulować swoje rachunki.
www.podatki.biz
Źródło:
Dlaczego okulary/soczewki nie mogą być kosztem przedsiębiorcy? - MF odpowiada


Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów. Poniesione wydatki nie mogą mieć również charakteru osobistego. Oceny tych kryteriów należy dokonywać w konkretnym stanie faktycznym przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy.
Źródło:
www.podatki.biz
MF: Akcyza zamiast podatku od samochodów spalinowych
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska zobowiązała się do wdrożenia dwóch reform opartych na zasadzie "zanieczyszczający płaci" w zakresie samochodów. Pierwsza z nich, oznaczona jako kamień milowy E3G, dotyczy wprowadzenia opłaty rejestracyjnej od pojazdów emitujących zanieczyszczenia i jest realizowana przez Ministerstwo Finansów. Druga reforma, kamień milowy E4G, przewiduje wprowadzenie opłaty środowiskowej dla pojazdów emitujących zanieczyszczenia, za którą odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
www.podatki.biz
Źródło:
Zakaz amortyzacji także dla inwestycji w wynajęte mieszkania


Z uwagi na brak stosownego wyłączenia, od 1 stycznia 2023 r. żaden podatnik nie może już zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych, a skoro amortyzacji w obcym środku trwałym dokonuje się na takich samych zasadach, jak właściciel tego środka trwałego, nie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcych środkach trwałych będących lokalami mieszkalnymi.
www.podatki.biz
Źródło:
Jak rozliczyć ulgę na dzieci z dwóch związków?


Z pierwszego małżeństwa podatnik posiada dwoje małoletnich dzieci, a w trakcie ubiegłego roku urodziła się jego córka ze związku nieformalnego. Podatnik podjął wspólnie z matką córki decyzję, że to on rozliczy ulgę prorodzinną w PIT-37. Czy w rozliczeniu rocznym rozliczając tę ulgę może uwzględnić córkę jako trzecie dziecko (8 x 166,67 zł), tym samym wymieniając dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa i wpisując 0 zł odliczenia przy każdym z dwójki dzieci w załączniku PIT/O?
www.podatki.biz
Źródło:
Najem prywatny a obowiązek wystawiania rachunków
W ramach tzw. najmu prywatnego wynajmuję mieszkanie, na podstawie zawartej w formie pisemnej umowy najmu. Ostatnio mój klient zażyczył sobie, abym mu wystawiała fakturę ze względu na fakt, że część kwoty zapłaconego najmu zwraca mu zakład pracy. Nie jestem vatowcem, jaki wobec tego dokument powinnam wystawiać?
www.podatki.biz
Źródło:
Nieruchomości i podatki (35) Najem - Formy opodatkowania w ramach podatku PIT - Wprowadzenie


Usługa wynajmu nieruchomości może być świadczona m.in. w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ma przeszkód, aby podatnik włączył przedmiot najmu do majątku firmowego, zaś osiągnięty z wynajmu przychód kwalifikował jako pochodzący z działalności gospodarczej.
www.podatki.biz
Źródło:
[19.03.2025] Zamknięcie w podatku CIT za rok 2024 (w tym sporządzenie noty podatkowej i deklaracji CIT-8 na przykładzie) oraz przygotowanie się do JPK CIT
Przełom roku to czas kiedy należy skalkulować podatek CIT za rok 2024. Dlatego proponujemy Państwu praktyczne szkolenie, w którym kompleksowo omówimy zasady kalkulacji podatku w tym m.in. reguły dotyczące rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu, katalog wyłączeń z tych kosztów, zwolnienia, stawki oraz szereg innych zagadnień. Ponadto wyjaśnimy zasady przejście z wyniku bilansowego na wynik podatkowy oraz szczegółowo przeanalizujemy sposób sporządzenia deklaracji CIT-8 na konkretnym przykładzie. Dodatkowo, ze względu na nowy obowiązek przesyłania plików JPK CIT powiemy jak należy przygotować księgi rachunkowe oraz ewidencje środków trwałych do nowego obowiązku raportowania.
www.podatki.biz
Źródło:
[21.03.2025] Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń w 2025 roku
Zapraszamy na szkolenie, którego celem jest zdobycie praktycznej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do prawidłowego dostosowania i przygotowania księgowości fundacji i stowarzyszeń. Ponadto uczestnicy zapoznają się z zasadami sporządzania sprawozdań finansowych. Udoskonalą również wiedzę w zakresie księgowości fundacji i stowarzyszeń, w szczególności w zakresie sporządzania odpowiedniej dokumentacji księgowej, przygotowania polityki rachunkowości i zakładowego planu kont, księgowości, sprawozdawczości finansowej.
www.podatki.biz
Źródło:
reklama
Polecamy
Apel Rady Przedsiębiorców o zmianę zasad wypłaty zasiłku chorobowego
Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika, wystąpiła do premiera Donalda Tuska oraz szefów partii tworzących koalicję rządową Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców.
www.podatki.biz
Źródło:
reklama