Wiadomości z tagiem Radca Prawny  RSS
Compliance i tajemnica przedsiębiorstwa, czyli na co pracodawcy muszą się przygotować w 2024 roku

18.01.2024 18:51

Przede wszystkim czeka ich wdrożenie przepisów o sygnalistach, nad którymi znowu ruszyły prace. W dalszej perspektywie muszą mieć na uwadze wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń - pisze Agata Majewska, radca prawny, kancelaria Ślązak, Zapiór i Partnerzy.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Ministerstwo włączyło piąty bieg. Ważny projekt na finiszu

15.01.2024 10:55

Jest nadzieja i szansa na sprawne procedowanie i szybkie wprowadzenie ustawy do naszego systemu prawnego - tak ostatnie działania resortu pracy ws. ustawy o sygnalistach komentuje Iwona Smolak, radca prawny i partner w kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Źródło: www.pulshr.pl

Wysokości świadczeń pracowniczych oraz kwoty wolne od potrąceń zmienią się od stycznia

29.12.2023 7:00

W 2024 r. wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wpływa to automatycznie na wysokości kwot wolnych od potrąceń oraz zmianę wysokości świadczeń pracowniczych, związanych ze stosunkiem pracy - informuje radca prawny Monika Jurkiewicz.

Źródło: www.pulshr.pl

Podwyżka płacy minimalnej to nie tylko pełniejszy portfel. Niesie ze sobą też inne zmiany

29.12.2023 6:08


W 2024 r. wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wpływa to automatycznie na wysokości kwot wolnych od potrąceń oraz zmianę wysokości świadczeń pracowniczych, związanych ze stosunkiem pracy - przekazała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.

Źródło: www.bankier.pl

Szkolenia dla pracowników: co musi, a co może sfinansować pracodawca

30.11.2023 9:51

Za te, które są niezbędne do wykonywania zadań na danym stanowisku lub które zleci, firma musi zapłacić i zorganizować je możliwie w czasie pracy. Takich obowiązków nie ma wobec innych form kształcenia - pisze Agata Majewska, radca prawny, kancelaria Ślązak Zapiór i Partnerzy.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Apple będzie musiał jednak zapłacić 13 mld euro zaległych podatków? Spór z UE trwa

10.11.2023 9:50


Orzeczenie zezwalające na unikanie przez Apple płacenia 13 mld euro zaległych podatków powinno zostać natychmiast uchylone - tak argumentował doradca prawny Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. To najnowsze stanowisko UE w sporze BigTechu z Brukselą i rządem irlandzkim.

Źródło: www.bankier.pl

Trzeba uregulować obowiązek podjęcia rokowań ze związkowcami

04.11.2023 18:51

Z przepisów nie wynika, czy pracodawca powinien podjąć negocjacje, jeśli część żądań przedstawicieli pracowników wykracza poza dopuszczalny zakres. Zdaniem Sądu Najwyższego musi to zrobić, ale takie stanowisko budzi wątpliwości - pisze prof. UŁ, dr hab. Małgorzata Kurzynoga, radca prawny, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Polscy pracodawcy też muszą płacić więcej za nadgodziny pracownikom na niepełnym etacie

26.10.2023 18:51

Polskie przepisy, które wymagają, aby pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy musiał przepracować taką samą liczbę godzin jak zatrudniony w pełnym wymiarze, żeby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, są dyskryminujące. Jasno wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-660/20 Lufthansa CityLine, który zapadł 19 października 2023 r. W związku z tym należy uznać, że art. 151 par. 5 naszego kodeksu pracy (k.p.) również jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Twierdziłam tak od lat w różnych opracowaniach naukowych, m.in. w monografii opublikowanej w 2008 r. „Wymiar i rozkład czasu pracy” oraz licznych komentarzach do kodeksu pracy. Wykładnia tego przepisu, dokonywana przez Sąd Najwyższy, jest moim zdaniem błędna - pisze dr Magdalena Rycak, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Pracownicy domagają się wynagrodzenia za nieobecność z powodu pracy w komisji wyborczej

24.10.2023 18:51

Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia osobom, które były nieobecne w firmie z uwagi na pracę w komisji wyborczej. Ale pensja przysługuje tylko tym pracownikom, którzy nie pamiętali wcześniej o tym poinformować, a potem przynieśli zaświadczenie. Autorem jest radca prawny C&C Kancelaria Prawna Ciszek.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami