Wiadomości z tagiem System podatkowy  RSS
Nowe podatki wyrównawcze. MF wprowadzi też system opinii

29.04.2024 16:17

Z początkiem 2025 r. polski system podatkowy zostanie dostosowany do tzw. globalnego podatku minimalnego. Największe firmy będą podlegać sprawdzeniu, czy w danym roku spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania wynoszącego 15 proc. Poza nowymi podatkami wyrównawczymi, wprowadzona zostanie też instytucja opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego. Podatnicy uzyskają również możliwość dobrowolnego stosowania nowych przepisów już od 1 stycznia 2024 r.

Źródło: www.podatki.biz

Nowe podatki wyrównawcze od 2025 r.

26.04.2024 16:37

Do polskiego systemu podatkowego trafią nowe regulacje związane z systemem tzw. globalnego podatku minimalnego. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zakłada m.in. wprowadzenie trzech rodzajów podatku wyrównawczego. Nowa ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Źródło: www.podatki.biz

Nowe struktury logiczne JPK_PKPiR, JPK_EWP oraz JPK_ST

08.04.2024 16:08

Do systemu podatkowego wprowadzone zostaną nowe struktury logiczne JPK_PKPiR, JPK_EWP oraz JPK_ST. Nowe struktury są bezpośrednio związane ze zmianami w ustawach o podatku dochodowym. Ministerstwo Finansów rozpoczęło już konsultacje podatkowe ws. nowych wzorów. Etap konsultacji ma zakończyć się 10 maja br.

Źródło: www.podatki.biz

System podatkowy w Polsce powinien być bardziej neutralny?

27.02.2024 15:40

Jednym z kluczowych problemów polskiego systemu podatkowego jest brak neutralności - twierdzi fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju. W nowej analizie analitycy FOR wskazują, że to właśnie brak neutralności, obok skomplikowania i zmienności, stanowi aktualnie jeden z najważniejszych elementów, które negatywnie wyróżniają system podatkowy w Polsce.

Źródło: www.podatki.biz

PIT-11 a PIT-37 - Praktyczne Porady

13.02.2024 18:53

W ostatnich latach polski system podatkowy przeszedł wiele zmian, a obowiązujące regulacje dotyczące PIT nadal ewoluują. Szczególnie istotne w tym kontekście jest zrozumienie zmian w PIT 11 za 2023, dokument, który ma zasadnicze znaczenie dla pracowników i pracodawców. Zmiany te dotyczą między innymi terminów składania deklaracji, sposobu wypełniania formularzy, a także nowych wytycznych dotyczących umów zlecenia i innych form zatrudnienia. W obliczu tych zmian, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, muszą na nowo zrozumieć swoje obowiązki i prawa. Artykuł ten ma na celu nie tylko przedstawić najważniejsze aspekty PIT 11 za 2023, ale również wskazać praktyczne wskazówki, jak prawidłowo wypełnić PIT-37 w kontekście umowy zlecenia, zrozumieć, do kiedy należy złożyć PIT 11, oraz wyjaśnić, czy i kiedy trzeba rozliczać PIT 11a. Dodatkowo, przedstawimy, w jaki sposób urząd skarbowy może pomóc w wypełnieniu PIT, oraz jak wygląda PIT 37 zerowy wzór. Przeanalizujemy również najnowsze interpretacje podatkowe, aby zapewnić kompleksowy i aktualny przewodnik po zmieniającym się krajobrazie podatkowym Polski.

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2024: Biznes chce powołania Rady Eksperckiej

18.12.2023 15:31

W polskim systemie podatkowym powinna funkcjonować Rada Ekspercka, która zajmowałaby się stałym monitoringiem tego, jak wprowadzane i stosowane są regulacje podatkowe - uważa Konfederacja Lewiatan. Środowisko biznesowe ocenia, że mechanizmy oceny istniejących przepisów powinny mieć charakter instytucjonalny.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami