punkta kod zniżkowy
Wiadomości z tagiem Ubezpieczenie OC  RSS
Kupno samochodu a ubezpieczenie OC i podatki - co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy?

13.03.2025 7:50

Zakup auta wymaga dopełnienia pewnych formalności. Wielu nabywców samochodów ma wątpliwości odnośnie do konieczności zakupu ubezpieczenia auta i ewentualnego podatku po zrealizowaniu transakcji. Co z polisą OC po przeniesieniu prawa własności? Czy jako nowy właściciel auta musisz zapłacić z tytułu zakupu podatek, czy jednak obciąża on sprzedającego?

Źródło: www.podatki.biz

Ubezpieczenie OC nieużywanego samochodu

03.03.2023 10:01

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie, odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje także w sytuacji, gdy do powstania szkody doszło w czasie wsiadania i wysiadania z samochodu, w trakcie otwierania drzwi, czy też gdy szkoda powstała na skutek wybuchu silnika w czasie, kiedy pojazd się nie poruszał. Usunięcie z drogi publicznej pojazdu i jego przetrzymywanie np. na wydzielonym parkingu, jedynie redukuje do pewnego stopnia ryzyko powstania szkody w związku z ruchem tego pojazdu, jednak nie niweluje takiego ryzyka w całości.

Źródło: www.podatki.biz

PIT: Polisa ubezpieczenia OC dla zawodowego księgowego finansowana przez pracodawcę

17.11.2022 19:00

Wykonywanie zawodu księgowego związane jest z wieloma różnymi ryzykami. Istnieją na szczęście na rynku niedrogie produkty ubezpieczeniowe, pozwalające zminimalizować te ryzyka. Bardzo często to pracodawcy finansują takie ubezpieczenia dla księgowych. Powstaje w tym momencie pytanie - czy wydatki na ubezpieczenie OC swoich pracowników pracujących w księgowości można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów?

Źródło: www.podatki.biz

Samochód a ubezpieczenie - OC, AC, NNW, Zielona Karta

27.07.2022 18:51

Samochód a ubezpieczenie - OC, AC, NNW, Zielona Karta
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Gwarantuje ochronę finansową np. w przypadku zdarzenia drogowego, które spowoduje szkody w mieniu innego uczestnika ruchu. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?

Źródło: www.infor.pl

Odszkodowanie dla właściciela samochodu nie jest przychodem leasingobiorcy

03.12.2020 10:00

Na potrzeby działalności przedsiębiorca leasinguje samochód w modelu mieszanym (do celów prywatno-służbowych). Auto posiada ubezpieczenie OC i AC. W kwietniu przedsiębiorca uczestniczył w stłuczce, która zaistniała nie z jego winy (naprawa była realizowana z OC sprawcy). Naprawę realizował w serwisie ASO w postaci bezgotówkowej (ubezpieczyciel przelał pieniądze serwisowi, który dokonywał naprawy). Czy kwota wypłacona serwisowi stanowi przychód przedsiębiorcy?

Źródło: www.podatki.biz

Prowadzisz firmę? W rozliczeniu podatkowym możesz odliczyć ubezpieczenie samochodu

25.08.2020 19:09

Większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia firmy bez dostępu do samochodu. Wydatki związane z jego użytkowaniem, w tym ubezpieczenie OC, mogą zostać zaliczone do kosztów firmowych. Istnieje jednak limit zależny od tego, czy auto jest użytkowane wyłącznie do celów służbowych, czy też mieszanych - służbowych i prywatnych.

Źródło: www.podatki.biz

Składki na ubezpieczenie OC komunikacyjne w PKPiR

03.06.2020 11:04

W podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujęciu podlegają koszty uzyskania przychodu poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W firmach, w których na potrzeby działalności użytkowane są samochody, jednym z takich kosztów jest obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Kwoty wynikające z polisy ubezpieczeniowej powinny być zaksięgowane w PKPiR w kolumnie 13 Pozostałe wydatki. W kolumnie tej ujmuje się tzw. pozostałe koszty, czyli wydatki inne niż zakup towarów i materiałów, koszty uboczne zakupu czy koszty wynagrodzeń.

Źródło: www.podatki.biz

NSA. Opłacona przez spółkę składka OC jest przychodem komplementariusza

13.08.2019 12:02

Z uzasadnienia: Skoro spółka komandytowo-akcyjna, w ramach której Skarżący wykonuje usługi prawne, zamierza opłacać za Skarżącego - na którym spoczywa obowiązek ich poniesienia - składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz składki korporacyjne, to należy przyjąć, że Skarżący czyni w ten sposób w swoim budżecie oszczędności, gdyż nie ponosi ww. wydatku, jaki byłby zobowiązany ponieść, gdyby nie działanie SKA. Skarżący uzyskuje więc realną korzyść, stanowiącą nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: www.podatki.biz

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC - o czym warto wiedzieć

07.08.2019 12:01

Instytucje ubezpieczeniowe, pomimo że nowy właściciel ubezpieczył już pojazd, żądają od osoby, która sprzedała pojazd i chce odstąpić od opłacania składki ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej, okazania oryginału umowy sprzedaży wraz z danymi osobowymi osoby kupującej bez jej wiedzy i zgody. Czy w sytuacji gdy z powodu zdarzenia losowego były właściciel pojazdu nie może wykazać się umową kupna-sprzedaży, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno żądać opłacenia przez niego składki OC, mimo iż widać w systemie zmianę właściciela i opłaconą już przez niego składkę OC? W tej sytuacji za jeden pojazd byłaby opłacona podwójna składka.

Źródło: www.podatki.biz

Składki na ubezpieczenie OC komunikacyjne w PKPiR

05.07.2018 11:52

W podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujęciu podlegają koszty uzyskania przychodu poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W firmach, w których na potrzeby działalności użytkowane są pojazdy samochodowe, jednym z takich kosztów jest obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.  W zależności od tego, czy użytkowany pojazd jest środkiem trwałym, czy też koszty jego eksploatacji ewidencjonowane są na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu - wydatek będzie księgowany według różnych zasad.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami