Wiadomości z tagiem Zleceniobiorcy  RSS
Już wiadomo, o ile mniej będziemy zarabiać od 2025 roku. Potężny cios w portfele Polaków

18.04.2024 9:59

Pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Negatywne skutki finansowe odczują zleceniobiorcy, ale również zleceniodawcy – niezależnie od wariantu, jaki wybiorą.

Źródło: www.pulshr.pl

Składki ZUS zleceniobiorcy, który w trakcie miesiąca utracił status studenta

21.03.2024 10:02

Przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych studenta współpracującego na podstawie umowy zlecenia nie ma znaczenia fakt, iż wypłata wynagrodzenia z tytułu zlecenia następuje w okresie kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach ogólnych, znaczenie ma fakt utraty statusu studenta.

Źródło: www.podatki.biz

Składki ZUS zleceniobiorców delegowanych do pracy za granicą

13.03.2024 10:04

Ustalając podstawę wymiaru składek bierze się sumę przychodów z tytułu wykonywania umowy zlecenia wypłaconych w danym miesiącu i następnie pomniejsza o kwotę diet za dni pobytu za granicą, za które wynagrodzenie jest wypłacane. Jeżeli tak ustalona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie wyższa od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy to podstawą do obliczenia składek będzie ta kwota, natomiast jeżeli ustalona kwota będzie niższa od przeciętnego wynagrodzenia to podstawą od której należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy będzie ww. przeciętne wynagrodzenie.

Źródło: www.podatki.biz

Umowa zlecenia 2024. Pamiętasz o zmianie zasad? Sprawdź jak i po co prowadzić ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy.

12.02.2024 18:51

Umowa zlecenia 2024. Pamiętasz o zmianie zasad? Sprawdź jak i po co prowadzić ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy.Umowa zlecenia jest z założenia umową mniej sformalizowaną niż umowa o pracę. Niewątpliwie jednak funkcjonuje ona na pograniczu prawa cywilnego i prawa pracy, co sprawia, że niektóre jej aspekty wymagają szczególnej uwagi. Tak jest na przykład z prowadzeniem ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy.

Źródło: www.infor.pl

Skutki podatkowe zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia

02.02.2024 10:00

Doktorantka prawa zawarła nieodpłatną umowę. Dzięki pracy u zleceniodawcy poszerza oraz uzupełnia swoją wiedzę, a także zdobywa doświadczenie, które jest jej niezbędne do poniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Za dokonywane czynności nie otrzymuje wynagrodzenia gdyż w świetle postanowień umowy świadczenia stron są ekwiwalentne. Czy ww. umowę zlecenia należy zgłosić do urzędu skarbowego? Czy po stronie zleceniodawcy bądź zleceniobiorcy powstał obowiązek w PIT?

Źródło: www.podatki.biz

Umowa zlecenia. Sprawdź, ile może zająć komornik. Raz stracisz wszystko, a innym razem tylko część. Masz na to wpływ.

30.01.2024 18:51

Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego „zastrzyku gotówki”. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać.

Źródło: www.infor.pl

Termin płatności wynagrodzenia przy umowie zlecenia

30.01.2024 10:03

Zapłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin płatności wynagrodzenia. Samą płatność uzależnić można np. od dokonania przez zleceniobiorcę rozliczeń ze zleceniodawcą.

Źródło: www.podatki.biz

Nielegalne śmieciówki bez podatkowej sankcji

22.01.2024 9:51

Od 2022 r. nieuczciwi pracodawcy ponoszą podatkowe i składkowe konsekwencje zatrudniania na czarno. Nie dotyczy to zleceniodawców, nawet gdy nie zgłoszą zleceniobiorcy do ubezpieczenia społecznego.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu na podstawie kilometrówki

19.12.2023 10:01

Zwrot zleceniobiorcy kosztów używania samochodu prywatnego w wysokości tzw. kilometrówki, tj. kwoty stanowiącej iloczyn przejechanych na cele służbowe samochodem prywatnym przez zleceniobiorcę kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu jest wolny od podatku dochodowego na podstawie cyt. art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami