Kariera  RSS
Bezrobocie w USA niespodziewanie spadło. Kurs dolara wraca w okolice 5 zł

Amerykański rynek pracy pozytywnie zaskakuje. Opiera się spowolnieniu w gospodarce. Bezrobocie we wrześniu spadło z 3,7 do 3,5 proc. Prognozy przebiła też liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym. Ekonomiści uważają, że bank USA dostał właśnie zielone światło do dalszych podwyżek stóp procentowych. Błyskawicznie zareagował dolar, który wrócił w okolice 5 zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

W tych zawodach możesz pracować krócej. Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla wielu osób może być argumentem przemawiającym za wyborem danego zawodu. Ceną, jaką muszą za to zapłacić, jest jednak praca w szczególnie trudnych warunkach, pod różnymi względami ryzykowna lub negatywnie wpływająca na zdrowie. Górnicy pracujący pod ziemią, służby mundurowe, pracownicy zakładów chemicznych czy ratownicy górscy — to tylko niektóre z zawodów uprawniających do przyspieszenia momentu przejścia na emeryturę.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wrzesień kolejnym miesiącem ze spadkiem liczby bezrobotnych

Kończą się prace sezonowe, a i tak ciągle z rejestrów ubywa bezrobotnych. Najnowsze szacunki resortu pracy mówią o 803 tys. bezrobotnych. Zmiana jest jednak na tyle nie duża, że procentowo wynik jest na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Praca zdalna. Nie będzie minimalnego ryczałtu za prąd. Resort rodziny nie poparł Solidarności

Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie minimalnej kwoty świadczenia dla pracowników zdalnych. Pieniądze te mają zrekompensować zatrudnionym podwyższone rachunki np. za prąd lub internet, z którego korzystają w domu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Po tych studiach zarabia się najlepiej. To nie informatyka

Studia informatyczne gwarantują wysokie zarobki, jednak najwięcej zarobi się po kierunku górnictwo i geologia na Politechnice Wrocławskiej. Tak przynajmniej wynika z najnowszego zestawienia.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wielka rekrutacja w Lidlu. Tyle można zarobić

Sieć Lidl świętuje 20-lecie w Polsce – i prowadzi bardzo szeroką rekrutację. Poszukuje 1 tys. pracowników do sklepów oraz magazynów.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zmiany w urlopach. Polska złapała opóźnienie, ale nowe przepisy tuż tuż

Polska nie wyrobiła się z sierpniowym terminem wdrożenia unijnej dyrektywy "work-life balance", ale nie znaczy to, że reforma została zarzucona. Projekt jest na "przedostatnim etapie".

Źródło: businessinsider.com.pl

"Blisko średniej krajowej". Ile dziś zarabia reporter telewizyjny

Reporterzy największych stacji telewizyjnych mogą zarobić 20 tys. zł netto miesięcznie. Na ten pułap jednak niewielu z nich może liczyć. Jak czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl, sporo takich dziennikarzy ma pensje zbliżone do średniej krajowej. Co ciekawe, reporter "Faktów" zarabia więcej niż ten z "Wiadomości".

Tagi: Pensje
Źródło: businessinsider.com.pl

Jeśli jesteś wypalony w pracy, twój szef powinien zostać zwolniony

Jest tylko jedna osoba, która może zapewnić ci zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym — i to nie ty, to twój szef.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Irytują cię dzwoniące boty? Firmy korzystają z nich na potęgę

Voiceboty potrafią wyłapać wiele wariantów wypowiedzi, rozpoznają także m.in. wtrącenia. Firmy coraz chętnie "wysyłają je" do rozmów z nami, klientami. Czy wkrótce na infoliniach nie uświadczymy już rozmowy z żywym człowiekiem? Wiele wskazuje na to, że całkowite wyeliminowanie czynnika ludzkiego jest jednak niemożliwe.

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Płaca minimalna w Niemczech w górę od października. Można patrzeć z zazdrością

Od 1 października wynagrodzenie minimalne w Niemczech rośnie z 10,45 do 12 euro na godzinę. Oznacza to, że zatrudnieni na pełnym etacie otrzymają od października 2100 euro brutto zamiast dotychczasowych 1800 euro brutto. Przy kursie z soboty daje to ponad 10 tys. zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polska powoli dogania Czechy. Są nowe dane o bezrobociu

Polska w najnowszym rankingu Eurostatu jest na drugim miejscu za Czechami pod względem najniższego bezrobocia. Wynosi zaledwie 2,6 proc. Co ciekawe, w ostatnim miesiącu liczbowo nieco zbliżyliśmy się do naszych południowych sąsiadów. Średnia w UE jest ponad dwukrotnie większa.

Tagi: Polska
Źródło: businessinsider.com.pl

Praca dla Rosjan nie tak prosto. Ministerstwo zapowiada utrudnienia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje rezygnację z przepisu umożliwiającego podejmowanie przez Rosjan pracy w Polsce na zasadach uproszczonych, wynika z wykazu prac legislacyjnych ministra rodziny i polityki społecznej. Przyjęcie proponowanej regulacji nastąpi w październiku.

Źródło: businessinsider.com.pl

Koniec z ułatwieniami dla Rosjan w Polsce. Rząd szykuje zmiany w prawie

Polska zamknie Rosjanom rynek pracy na zasadach uproszczonych — podaje PAP Biznes. Jak podano w wykazie prac Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stosowne rozporządzenie rząd zamierza przyjąć jeszcze w październiku.

Źródło: businessinsider.com.pl

Co zrobić, kiedy szef "nie pozwala odejść z pracy"

#zrodlo
- Chciałam rzucić pracę, ale szef mi nie pozwolił. I nie wiem, co teraz zrobić - usłyszałem od jednej ze znajomych. "Problem" ten może brzmieć kuriozalnie, wręcz nierealnie, ale wbrew pozorom zdarza się całkiem często - i potrafi skutecznie blokować dalszy rozwój kariery, jeśli szef poczuje, że ma nas w garści.

Tagi: Prawo, Kariera
Źródło: businessinsider.com.pl

Czy twój szef po cichu zwalnia cię z pracy?

Czy kiedykolwiek otrzymałeś niewielką podwyżkę wiedząc, że twoi współpracownicy dostali więcej? Czy twój kierownik często odwołuje, zmienia terminy lub ignoruje prośby o spotkania? Czy twoi szefowie podejmują decyzje dotyczące ciebie i twojej pracy nie konsultując się z tobą? Jeśli tak, to być może masz do czynienia z "cichym zwolnieniem".

Źródło: businessinsider.com.pl

Ogłoszenia-widma na stanowiska, które nie istnieją. To dlatego firmy nie odpowiadają na twoje CV

Podczas gdy wielu pracodawców nie może znaleźć wystarczającej liczby pracowników, niektórzy wykwalifikowani kandydaci ubiegają się o wolne miejsca pracy i nie otrzymują żadnych odpowiedzi. Wśród ofert pracy są oferty-widma, na stanowiska, które nigdy nie zostaną obsadzone, bo najprawdopodobniej w ogóle nie istnieją.

Źródło: businessinsider.com.pl

Szczecińska firma daje każdemu podwyżkę. Wszystkim taką samą

Jeden z największych dostawców usług internetowych w Polsce wprowadza podwyżki dla wszystkich pracowników. Każdy zatrudniony dostanie tyle samo – 1,2 tys. zł brutto.

Źródło: businessinsider.com.pl

Restauracja musi oddać potężną sumę pracownikom. Ich napiwki były dzielone z menedżerami

Napiwki są dla pracowników obsługi, a nie dla menedżerów — podkreśla Departament Pracy USA, który nakazał właścicielowi sieci restauracji zwrócić ponad 230 tys. dol. swoim pracownikom. — Przegapiliśmy zmianę zasad, która wpływa na sposób dystrybucji napiwków — tłumaczy się właściciel.

Źródło: businessinsider.com.pl

Pensja 5 tys. zł nie przyciąga chętnych. 30 osób wezmą "od zaraz"

Samorządy zaczynają mieć coraz większe problemy z obsadą stanowisk kierowców i motorniczych komunikacji miejskiej. Ok. 30 kierowców mogłoby "od zaraz" zatrudnić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacja w Kielcach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Ustawa skracająca czas pracy w Sejmie. Wyprzedzają ruch Tuska

Tusk zapowiada pilotaż krótszego czasu pracy, a Lewica idzie o krok dalej i przygotowała już projekt ustawy, któym mają się zająć posłowie. Gdyby propozycja została przyjęta przez większość parlamentarną, pracowalibyśmy 35, a nie 40 godzin tygodniowo.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wielka mobilizacja w parku narodowym. Szyszkarze ruszyli do roboty

W Parku Narodowym Gór Stołowych rozpoczęto właśnie zbiór najcenniejszych i najbardziej pożądanych szyszek jodły. Wyspecjalizowani pracownicy mają zebrać ich ćwierć tony.

Źródło: businessinsider.com.pl

Firmy tną etaty. Zwolnień będzie przybywać

Już 12,9 tys. osób straciło do lipca pracę. To ponad jedna czwarta więcej niż przed rokiem. Cięć etatów jeszcze przybędzie — donosi w środę Rzeczpospolita.

Źródło: businessinsider.com.pl

Fabryka okien w Gnieźnie z czterodniowym tygodniem pracy. Przez kryzys

Znany producent okien, duński Velux w swojej fabryce w Gnieźnie skraca tydzień pracy do czterech dni. Wszystko przez rosnące spowolnienie gospodarcze w Europie. Dzięki temu manewrowi pracowników mają ominąć zwolnienia — informuje serwis gniezno.naszemiasto.pl.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kult self-made mana – cztery mity o ludziach sukcesu w biznesie

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jeff Bezos i wielu innych biznesmenów, czy ogólnie ludzi sukcesu, otoczonych jest niemal kultem. W mainstreamowych mediach rzadko pisze się o podejmowanym przez nich ryzyku czy problemach, z jakimi się stykają. Tak powstaje kult self-made manów, wokół których narosło kilka nieprawdziwych mitów.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kredyt a umowa zlecenie – jakie są warunki jego przyznania?

Przyjęło się, że kredyty bankowe udzielane są osobom pracującym w ramach umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jednak czynników wpływających na przyznanie i wielkość tej pożyczki jest znacznie więcej, dzięki czemu klienci zatrudnieni na innych warunkach również mogą starać się o środki finansowe. Co z tymi, którzy pracują na podstawie umowy zlecenie? Czy mają szansę na kredyt, a jeśli tak — w jakim banku powinni szukać oferty?

Źródło: businessinsider.com.pl

10 zawodów, które najchętniej wybierają psychopaci

Bardzo trudno rozpoznać psychopatę. Zazwyczaj wydają się bardzo normalni, zazwyczaj uprzejmi i mili, wielu z nich ma charyzmę i potrafi zdobyć sympatię innych, przez co łatwo przychodzi im manipulacja. Są świetni w zawodach, które pozwalają na podejmowanie decyzji i zarządzanie, za to nie sprawdzają się w tych, które wymagają empatii.

Tagi: Zawody
Źródło: businessinsider.com.pl

10 błędnych decyzji, które podejmujesz codziennie i nawet o tym nie wiesz

Każdy dzień składa się z szeregu drobnych decyzji, które sprawiają, że kończymy go zadowoleni z siebie lub nie. Wielu z nas podejmuje je tak automatycznie, że nawet nie zdaje sobie sprawy, że są one złe lub dobre. Tymczasem kiepskie decyzje dotyczące nawet najbardziej błahych spraw odciskają piętno na jakości naszego życia.

Tagi: Dzieci
Źródło: businessinsider.com.pl

60 proc. Polaków czuje się biedniejszych niż na początku roku

Choć w porównaniu z początkiem 2022 r. stawka PIT mocno się obniżyła, to Polacy i tak czują się znacznie biedniejsi niż jeszcze kilka miesięcy temu — wynika z badania, które opisuje "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

13 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w poniedziałki rano

Poniedziałkowy poranek to ważny czas w pracy — ustawia rytm i przygotowuje na nadchodzący tydzień. Według Lynn Taylor, ekspertki od środowiska pracy, to, jak rozpoczynamy tydzień, przekłada się potem na nastawienie w ciągu następnych dni.

Tagi: Ustawy, Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami