Kariera  RSS
Flagowy program PiS nie zdołał zatrzymać zmian, które coraz mocniej wpływają na gospodarkę

Program 500 plus poprawił finanse rodzin, ale nie zmienił faktu, że Polaków jest z każdym rokiem coraz mniej. Najgorsze statystyki narodzin od kilkudziesięciu lat negatywnie wpływają na finanse państwa i mają duży wpływ na gospodarkę. Ekonomiści zwracają szczególną uwagę na dwojaki efekt dla rynku pracy i PKB.

Źródło: businessinsider.com.pl

Stracił pracę, więc zaczął się mścić. "Działał wyjątkowo perfidnie"

41-letni pracownik nie mógł pogodzić się z utratą pracy warsztacie samochodowym, więc w ramach odwetu postanowił utrudnić życie byłemu pracodawcy. Zaczął od pisania negatywnych opinii w internecie, a później włamał się do warsztatu, zniszczył stojące tam auta i ukradł sprzęt elektroniczny.

Źródło: businessinsider.com.pl

Philips zwolni na raty tysiące pracowników. Ma rozpisany harmonogram

Kolejny technologiczny gigant tnie etaty. Philips w sumie zmniejszy zatrudnienie o 13 proc. Ogłosił cięcie kolejnych 6 tys. miejsc pracy. Cały proces ma się zakończyć do 2025 r.

Źródło: businessinsider.com.pl

Mniej dociskamy firmy na wzrost wynagrodzeń. Zobacz, ilu pracodawców szykuje podwyżki

Firmy prognozują spowolnienie wzrostu cen oferowanych produktów. Jednocześnie wskazują na spadek presji płacowej. Mimo to udział firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń w kolejnym kwartale lekko wzrósł. Podwyżki do marca planuje prawie połowa ankietowanych przedsiębiorstw.

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Trzeba podnieść wiek emerytalny. Inaczej bieda

Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów. W przeciwnym wypadku czeka nas marny los — bieda — pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

Skłamałam w swoim CV i dostałam pracę. Nie żałuję tego, ale nie zrobiłabym tego ponownie

Kiedy miałam 29 lat, dostałam pracę przy produkcji teledysku dla gwiazdy muzyki country, na podstawie wysłanego przeze mnie życiorysu, z którego wynikało, że jestem stworzona do tej pracy. Problem był tylko jeden. Duża część życiorysu była albo przesadzona, albo wręcz zmyślona.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zarządzam statkiem wycieczkowym za 450 mln dol. Tak wygląda moja praca

Jestem na służbie 24 godziny na dobę, ale opłaca mi się podróżować po świecie na pokładzie pływającego 5-gwiazdkowego hotelu – opowiada kierownik jednostki Regent Seven Seas Explorer.

Źródło: businessinsider.com.pl

Autor przepytał 1300 milionerów. Znalazł siedem zasad, które ich łączą

#zrodlo
Jeśli będziesz podążać za wierzeniami, filozofią, ale przede wszystkim za strategią tych, którzy odnieśli sukces finansowy oraz zaczniesz działać, masz szansę zostać milionerem — twierdzi Steve Siebold, który do swojej książki "How Rich Poeple Think" przepytał ponad 1300 najbogatszych ludzi świata.

Tagi: Finanse
Źródło: businessinsider.com.pl

W tej branży nie widać kryzysu. Gigant zatrudni 10 tys. osób

Boeing zapowiedział w piątek, że zatrudni 10 tys. pracowników w 2023 r., ponieważ zwiększa produkcję samolotów. Wcześniej podobne plany ogłosił jego europejski rywal.

Tagi: LOT, Kryzys
Źródło: businessinsider.com.pl

Nie każdy zwalnia. Ten światowy gigant chce zatrudnić 13 tys. osób

W ostatnim czasie było bardzo dużo doniesień o zwolnieniach, zwłaszcza w sektorze IT. Nie wszystkie światowe koncerny jednak tną zatrudnienie. Airbus ogłasza gigantyczne nabory, aby "przygotować przyszłość lotnictwa".

Źródło: businessinsider.com.pl

Wiedzieli, ale się nie spodziewali. Google zwalnia, kiedy dzieci jeszcze śpią

Inżynier Google'a opowiedział Insiderowi jak razem z żoną patrzyli na siebie z niedowierzaniem, kiedy w piątek nad ranem dowiedzieli się, że oboje stracili pracę. Ashish Kalsi, zastępca dyrektora ds. globalnego zaangażowania w zespole ds. zaufania i bezpieczeństwa w Google, napisał w poście na LinkedIn, że oboje z żoną obudzili się w piątek i odkryli, że objęła ich redukcja ok. 12 tys. miejsc pracy. Wiedzili o zwolnieniach, ale nie spodziewali się, że dotkną także ich.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nie dosypiasz? Będziesz zaskoczony, jak bardzo wpływa to na twoją pracę

Problemy ze snem to we współczesnym świecie poważny problem, który - jak alarmuje Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - "zagraża zdrowiu i jakości życia 45 proc. światowej populacji". Nie można ich bagatelizować. Jeszcze w 2015 roku - a więc na długo przed pandemią COVID-19 - TNS opublikował badanie "Sen Polaków", z którego wynikało, że dla 14 proc. Polaków sen to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Z kolei 46 proc. z nas przyznawało wówczas, że rzadko lub bardzo rzadko śpi dobrze.

Źródło: businessinsider.com.pl

Tyle czasu Polacy oszczędzają na pracy zdalnej. Wiadomo, jak go wykorzystują

Polak pracujący zdalnie oszczędza na dojeździe do pracy mniej niż średnia dla badanych państw. Duża część osób zaoszczędzony czas i tak poświęca na pracę.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kopalnie będą mieć duży problem z fachowcami. Nie będą chciały puszczać na emeryturę

Polska Grupa Górnicza nie ma obecnie trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy. Problem pojawia się w przypadku specjalistów, szczególnie w perspektywie 10-12 lat, gdy wielu zyska uprawnienia emerytalne. O tym temacie dyskutowano w środę w Sejmie.

Tagi: Polska, Sejm
Źródło: businessinsider.com.pl

Spór o czas pracy maszynistów. Nie będzie komu prowadzić pociągów?

Projekt Ministerstwa Infrastruktury zakłada dłuższe przerwy od pracy dla maszynistów. To, co cieszy związkowców, martwi przewoźników — pisze pulshr.pl. Już teraz trudno znaleźć chętnych do zawodu za obecne stawki, a obecna kadra w dużej mierze jest już w wieku przedemerytalnym.

Źródło: businessinsider.com.pl

Prowadzi dwa sklepy. "Nie mówcie, że mamy bezrobocie. Od pół roku szukam sprzedawcy"

— Nie mówcie, że mamy bezrobocie. Gdyby ludzie chcieli pracować, nie szukałabym od pół roku pracownika — mówi kobieta cytowana przez portal expressbydgoski.pl.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zmiana na rynku pracy. Zainteresowanie tymi pracownikami wzrosło dziesięciokrotnie

Zainteresowanie pracodawców specjalistami ze znajomością języka ukraińskiego rośnie skokowo — wynika z informacji podanych przez agencję zatrudnienia Gremi Personal.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kulisy zwolnień w Google. "Moja karta wejściowa przestała działać"

Google z dnia na dzień zwolnił 12 tys. pracowników. O tym, że ich kariera w firmie dobiegła końca, dowiedzieli się z powiadomień w telefonach, kiedy zostali wylogowani z systemu korporacyjnego Google lub kiedy ich karty dostępu do biura nie zadziałały. Brutalność Google'a opisuje "Gazeta Wyborcza".

Źródło: businessinsider.com.pl

5 tematów, których nie powinieneś poruszać w służbowych e-mailach

Pamiętamy o tym, by nie mówić publicznie o sekretach firmy, nie obgadujemy szefa, kiedy podejrzewamy, że może nas usłyszeć i nie opowiadamy we wspólnej kuchni o szczegółach swojego prywatnego życia. O tych zasadach zapominamy jednak często, kiedy porozumiewamy się za pomocą służbowej poczty. To duży błąd.

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Zmęczeni pracą? Oto 7 sposobów na odzyskanie energii

Czasem bywa tak, że nie mamy ani motywacji, ani energii do pracy. Zamiast jednak narzekać i użalać się nad sobą, lepiej spróbować pokonać poczucie wypalenia w pracy — radzi Caroline Webb, która doradzała w firmie McKinsey, obecnie CEO agencji consultingowej Sevenshift.

Źródło: businessinsider.com.pl

Introwertyk nie ma łatwo. 4 metody, które pomogą mu nawiązać kontakty zawodowe

Nasze naturalne cechy i predyspozycje często pomagają nam w karierze zawodowej. Jednak są i takie, które niejednokrotnie stanowią poważną barierę. Osoby nieśmiałe i introwertyczne mogą mieć problemy z nawiązywaniem relacji zawodowych, które w świecie biznesu są ogromnie istotne. Jak sobie z tym radzić?

Tagi: Biznes
Źródło: businessinsider.com.pl

Dane nie kłamią. Polacy brali L4 na mundial w Katarze

W trakcie rozgrywania piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze, odsetek pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich zwiększył się w niektórych zakładach pracy nawet o 12 proc. — wynika z danych Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych. Kontrolerzy szczególne wzrosty odnotowali wśród pracowników dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, w których mężczyźni stanowią ok. 68 proc. załogi.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wąskie gardła na polskich lotniskach. Prawny relikt utrudnia sprawę

Pandemia COVID-19 najpierw mocno ograniczyła podróże lotnicze, a później pokazała, jak kruchy może być ten rynek. Zniesienie restrykcji przy ograniczonych kadrach spowodowało gigantyczne trudności. W Polsce problem nie był tak duży, jak na Zachodzie, ale najgorsze może być dopiero przed nami — zauważa portal wnp.pl

Tagi: LOT
Źródło: businessinsider.com.pl

Praktyki za dobre słowo, staż za głodową stawkę. Nadal oczekuje się pracy za darmo

Praktyki za dobre słowo? Staż za głodową stawkę? To nadal się dzieje. Liczbę ofert bezpłatnych praktyk i nisko płatnych staży ograniczyła pandemia, ale znów wracają. Pracodawcy powinni być jednak czujni. Oferując pracę za darmo, mogą narazić się na poważne nadszarpnięcie wizerunku.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nie uwierzysz, gdzie menedżerowie są największymi pracoholikami

Są kraje, które nie podejrzewalibyśmy o przesadne zaangażowanie w pracę. W tej szerokiej grupie zapewne wiele osób umieściłoby Francję. Okazuje się jednak, że to właśnie tam menedżerowie są największymi na świecie pracoholikami.

Tagi: Francja, Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Prezentacja nieruchomości w trakcie bitwy na wątróbkę. Kulisy pracy pośredników

Katarzyna Mazurkiewicz dostała pianino i suknie balowe. Filip Wierzchowski — zestaw wędkarski i secesyjną lampę. Wszystkie te sprzęty to pozostałość po transakcjach, jakie udało im się z sukcesem przeprowadzić. Praca pośrednika nieruchomości ma jednak też mroczne strony. To weekendowe telefony od klientów, spotkania z obcymi ludźmi w pustych budynkach, czy konieczność uczestniczenia w eksmisjach. Rozmawiamy z agentami nieruchomości o tajnikach ich branży.

Tagi: Prawo, Katar
Źródło: businessinsider.com.pl

Google zwalnia 12 tys. osób. Firma zatrudniała "w innej rzeczywistości gospodarczej"

Kolejny gigant z branży technologicznej decyduje się na drastyczne zwolnienia. W Google pracę straci aż 12 tys. osób. Wcześniej o zwolnieniach informował m.in. Microsoft.

Źródło: businessinsider.com.pl

Ekonomiści nie kryją zawodu ze skali podwyżek płac w Polsce. Realnie tracimy coraz więcej

Średnia krajowa w grudniu okazała się rekordowo wysoka, ale Polacy realnie tracą coraz więcej. Różnica między inflacją i podwyżkami płac wzrosła do ponad 6 proc. Ekonomiści ostrzegają, że taka niekorzystna relacja może utrzymywać się przez większość 2023 r. Czy po tych danych należy zarzucić scenariusz wysokich płac i mocnego rynku pracy? "My nie zarzucamy" — podkreślają eksperci mBanku.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nowy rekord przeciętnego wynagrodzenia. Przebiło okrągłą granicę

W grudniu 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach przekroczyło 7 tys. 300 zł brutto. To nowy rekord i pierwszy odczyt, w którym średnia krajowa ma siódemkę z przodu. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku płace wzrosły o 10,3 proc. Sporo, ale wolniej od prognoz i mniej niż w tym samym czasie zwiększyły się ceny.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polki wysoko wykształcone, ale w zarobkach tego nie widać

Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wielkość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn — wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nasz kraj odstaje pod tym względem od innych państw zachodniej Europy.

Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami