Kariera  RSS
Stewardesy z "nadwagą" nie wejdą na pokład. Chiński przewoźnik wprowadza surowy limit

Stewardesy największych prywatnych chińskich linii lotniczych Hainan Airlines, których waga przekroczy o 10 proc. ustalony przez przewoźnika surowy limit, będą zawieszane w pracy ze skutkiem natychmiastowym — podał w piątek chiński tabloid "Global Times". Kobiety będą zobligowane do przeprowadzenia 30-dniowego "samodzielnego odchudzania".

Tagi: Ustawy, LOT, Time
Źródło: businessinsider.com.pl

"Czasy dobrych programistów się kończą". Kto będzie się wyróżniał?

#zrodlo
Miliarder Ken Griffin twierdzi, że czasy dobrych programistów się kończą. Oto co sprawi, że koder będzie się wyróżniał.

Źródło: businessinsider.com.pl

Długie weekendy to koszmar pracowników handlu. Urlopy zablokowane, a zdarzają się szantaże

Gdy duża część Polaków w długie weekendy odpoczywa, są grupy zawodowe, które takich zbitek dni wolnych najchętniej by się pozbyły. Mowa głównie o pracownikach handlu, ale coraz częściej narzekają też w gastronomii. – Interweniowaliśmy w jednym przypadku, gdy zgoda na lipcowy urlop pracownicy dużej kawiarni sieciowej miała zależeć od tego, czy w Boże Ciało zgodzi się pracować od 10 do 22, czyli dwie zmiany z rzędu – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nienawidzisz swojej pracy, ale uwielbiasz pracować z domu? Wpadłeś w pułapkę pracy zdalnej

#zrodlo
Po ponad trzech latach pandemii, która zmieniła priorytety ludzi i podsyciła pragnienie elastycznej pracy, wielu pracodawców straciło cierpliwość do pracy zdalnej, a niektórzy szefowie stali się wręcz wrogo nastawieni do niej. Pracownicy zdalni, którzy chcą tak pracować, są w efekcie przykuci do swoich posad. Zjawisko złotych kajdanek jest oczywistą analogią.

Źródło: businessinsider.com.pl

Gigant wpadł na nietypowy pomysł, jak ściągnąć pracowników do biura. "10 dol. za dzień"

Salesforce tak bardzo chce, aby pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej, że przekazuje 10 dol. lokalnym organizacjom charytatywnym za każdy dzień, który pracownik przepracuje w biurze.

Źródło: businessinsider.com.pl

Facebook zmienił zdanie w kwestii pracy zdalnej

#zrodlo
Meta odwraca się od pracy zdalnej. Właściciel Facebooka, który był orędownikiem pracy z domu, wymaga, żeby pracownicy zaczęli przychodzić do biura trzy dni w tygodniu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Ile płacą w IT? Ci specjaliści zarabiają najwięcej. Znamy kwoty

Średnie wynagrodzenie specjalistów w sektorze IT w Polsce wzrosło. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. w skali roku, a ich średnia pensja to 11427 zł brutto — wynika z badania "Raport Płacowy 2023". Jacy specjaliści zarabiają najwięcej?

Źródło: businessinsider.com.pl

Masowe zwolnienia w największej fabryce aut w Holandii. Producent BMW pozbywa się połowy załogi

#zrodlo
Holenderski producent samochodów BMW i Mini zwalnia 1,8 tys. pracowników, prawie połowę wszystkich zatrudnionych. VDL Nedcar, największy producent samochodów w Holandii, przekazał ponadto, że nie może wykluczyć kolejnych zwolnień w okolicach marca 2024 r.

Źródło: businessinsider.com.pl

Lidl szuka 800 osób do pracy. "Konsekwentnie walczymy o pozycję lidera płacowego"

Tylko w 2022 r. Lidl zatrudnił ponad 2,7 tys. pracowników w Polsce, a w sumie ma ich ponad 27 tys. Na tym jednak nie koniec. Firma szuka dalej i wprost deklaruje, że chce być liderem płac w branży.

Źródło: businessinsider.com.pl

Światowy gigant rekrutuje w Polsce. Na jakie stawki można liczyć?

#zrodlo
Chiński sklep z odzieżą Shein szuka pracowników do magazynu w Polsce. Stawia przy tym na jawność zarobków, dzięki czemu wiemy, ile można zarobić.

Źródło: businessinsider.com.pl

Rynek pracy układa się pod GIGerów. Co to za grupa pracowników?

Elastyczność — to słowo klucz przy zatrudnianiu tzw. GIGerów. I firmy coraz częściej to rozumieją, jak wynika z najnowszego raportu GIGLIKE i EY. Muszą się jednak mierzyć z systemowymi barierami.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polska może się chwalić. Młodych bezrobotnych mniej tylko w trzech krajach

Polska należała w 2022 r, do pięciu krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat wynosiło poniżej 4 proc. — poinformował Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Źródło: businessinsider.com.pl

Wyższe zarobki, dodatkowy urlop. MON szuka żołnierzy wśród cywilnych pracowników

Szef MON Mariusz Błaszczak zachęca cywilnych pracowników wojska, by zostawali żołnierzami. Podpisał w sobotę decyzję, która ma promować służbę wojskową. Jedna ze ścieżek przewiduje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł oraz dodatkowy urlop.

Źródło: businessinsider.com.pl

Płaca minimalna w 2024 r. budzi emocje. Minister Maląg o kwocie

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł — powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wypowiedziała się również na temat dwukrotnej waloryzacji.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nie ma darmowych obiadów. Koniec eldorado w Dolinie Krzemowej

Firmy technologiczne od dawna kusiły kandydatów bogatymi benefitami, od barów z lodami na terenie firmy, po usługi zamrażania komórek jajowych. Ostatnio jednak zrezygnowały z darmowych posiłków. Teraz chcą zabrać plany emerytalne i opiekę zdrowotną.

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Menedżer ogniska domowego. Ile jest warta praca emocjonalna matek?

Przygotowanie ubrania do przedszkola i drugiego śniadania do szkoły. Sporządzenie listy zakupów i pamiętanie o urodzinach ciotki. Research na temat najlepszych sposobów na kolkę i rozszerzania diety niemowlęcia. Sprawdzenie parametrów, jakie powinien mieć samochodowy fotelik i pamiętanie o zajęciach dodatkowych całej rodziny. Te wszystkie z pozoru błahe i niewielkie zadania nawarstwiają się codziennie, zabierają energię, przestrzeń w głowie i czas. A kiedy zapytać heteroseksualne pary z dziećmi, czyja to domena, najpewniej odpowiedź będzie jedna: matki. Choć zaczęliśmy już rozumieć, że obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie i opieka nad dziećmi to praca, którą można rynkowo wycenić, nadal nie dostrzegamy roli pracy emocjonalnej, jaką codziennie wykonują kobiety.

Źródło: businessinsider.com.pl

Pracownicy: nie stać nas na powrót do biura. Oto koszty

Po latach pracy zdalnej coraz więcej pracowników wraca do biura i okazuje się, że ta zmiana odbija się na ich portfelach. Pracownicy twierdzą, że powrót jest dla nich za drogi. Oto co kosztuje najwięcej.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polacy wyjeżdżający za pracą coraz chętniej wybierają ten kierunek. I trudno im się dziwić [STAWKI]

Jeszcze kilka lat temu, na myśl o Polakach pracujących za granicą, większość osób miała przed oczami pracowników fizycznych na zmywaku w Wielkiej Brytanii lub przy zbiorach szparagów i truskawek w Niemczech. Sytuacja znacząco się jednak zmieniła. Polacy szukają nowych miejsc, w których mogą zarobić lepiej niż nad Wisłą. Często ich wybór pada na kraje europejskiej Północy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Remont mieszkania, druga praca na L4. Widać efekt kontroli ZUS

Niektórzy na L4 pracują w innej firmie, remontują mieszkanie czy wyjeżdżają na wakacje. ZUS ma jednak ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W pierwszym kwartale 2023 r. kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czy praca w Wielkiej Brytanii wciąż się opłaca? Te zawody nie muszą obawiać się o dobre zarobki [STAWKI]

Wielka Brytania wciąż znajduje się w ścisłej czołówce państw najchętniej wybieranych jako cel emigracji zarobkowej przez Polaków. Jej mocną pozycję dobrego kraju pracodawcy mocno jednak nadwątliły brexit, pandemia oraz inflacja. Czy mimo to opłaca się tam wyjechać do pracy? Sprawdziliśmy stawki w niektórych zawodach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Niemcy wciąż czekają na pracowników z Polski. Można bardzo dobrze zarobić [STAWKI 2023]

Choć do dyskursu publicznego powrócił temat wyjazdów do Niemiec na legendarne szparagi, w rzeczywistości wachlarz możliwości dla poszukujących pracy jest znacznie większy. Nasi zachodni sąsiedzi cierpią przez braki kadrowe w wielu branżach i czekają na cenionych Polaków. Ile można zarobić w 2023 r. w Niemczech?

Źródło: businessinsider.com.pl

Założyła firmę, w której pracuje się cztery dni. "Ludzie nie powinni żyć dla pracy"

32-godzinny grafik sprawia, że pracownicy firmy vChief mają czas zadbać o siebie, załatwić sprawy, zaopiekować się rodziną i zwierzętami "bez poczucia, że zostaną ukarani". – Myślę, że ludzie powinni żyć dla innych ludzi i tego, co ich w życiu pasjonuje. Myślę, że dla większości z nas są to kwestie niezwiązane z pracą – mówi założycielka firmy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Ukraińcy w Polsce mają łatwiej w pracy niż inni imigranci

Migranci z innych państw nie mogą liczyć na tak dobre warunki pobytu w Polsce jak Ukraińcy — podaje "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

Tyle zarabia się w MOPS. "Sytuacja jest dramatyczna"

Niskie zarobki, ogromna odpowiedzialność i słabe perspektywy na poprawę standardów. Tak swoją codzienność widzą tysiące pracowników socjalnych w Polsce. Ich zdaniem w takich warunkach nie tylko nie da się dobrze wykonywać obowiązków, ale lada chwila zabraknie osób pracujących w opiece społecznej. A ich zarobki dobijane przez inflację szorują po dnie.

Źródło: businessinsider.com.pl

"Woda staje się luksusem". Powstał nowy zawód - hydrosommelier

Woda nie jest płynem bezwonnym i bez smaku. Jej smak może być aksamitny, gładki, kwaśny lub gorzki. W luksusowych restauracjach jest traktowana jak wino — różne rodzaje wody proponują i serwują hydrosommelierzy. — Woda staje się luksusem — mówi jeden z nich.

Źródło: businessinsider.com.pl

Robi się przerażająco. Komputer nauczył się czytać ludzkie myśli

Opracowany na University of Texas w Austin (USA) system — połączona ze skanerem MRI sztuczna inteligencja — odczytywał myśli ochotników. Na razie jeszcze robi błędy, ale w przyszłości podobne urządzenia mogłyby pomagać osobom niezdolnym do zwykłej komunikacji.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nie średnią krajową. Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tylko kilkanaście procent pracowników zarabia tyle, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie podawane co miesiąc przez GUS. 70 proc. z nas ma pensję niższą od przeciętnej — informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

Tak od środka wygląda wielki strajk scenarzystów w Hollywood. "Netflix! Zepsułeś, to teraz napraw"

Tysiące scenarzystów protestuje na ulicach Los Angeles. Ostatni duży strajk scenarzystów 15 lat temu trwał 100 dni i kosztował lokalną gospodarkę ponad 2 mld dol. Tym razem stawka jest jeszcze wyższa.

Źródło: businessinsider.com.pl

Gigant wstrzymuje rekrutacje. Chce zastąpić tysiące pracowników sztuczną inteligencją

IBM chce zastąpić prawie 8 tys. pracowników sztuczną inteligencją i automatyzacją w ciągu pięciu lat — wynika z wypowiedzi dyrektora generalnego firmy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zwolnienia w Poczcie Polskiej. Wiadomo ile osób straci pracę

Nawet ok. 2,5 proc. zatrudnionych w Poczcie Polskiej może zostać objętych najnowszymi zwolnieniami grupowymi — informuja wiadomoscihandlowe.pl.

Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami