Kariera  RSS
Jak wynegocjować wyższą pensję? Rekruterka zdradza "sztuczkę", która zawsze działa

Jak negocjować podwyżkę albo wyższą pensję podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Wystarczy zadać jedno proste pytanie — mówi rekruterka, która pracowała m.in. dla Goldman Sachs.

Źródło: businessinsider.com.pl

Żadna Polka nie ma wyższej emerytury od niej. Tyle na nią pracowała

Seniorka z Bydgoszczy, która przepracowała 61 lat, otrzymuje najwyższą emeryturę wśród kobiet w Polsce. Jak podaje "Gazeta Pomorska", wysokość jej comiesięcznego świadczenia wynosi 33,3 tys. zł brutto. To jednak "niewiele" w porównaniu do krajowych rekordzistów wśród panów. Obecnie największa emerytura w Polsce to ponad 43 tys. zł.

Tagi: Emerytury
Źródło: businessinsider.com.pl

Szefowie zmuszający pracowników do powrotu do biur skończą jak dinozaury

Przed pandemią niewielu pracowników miało odwagę domagać się pracy z domu. Wtedy odbierano to jako sygnał, że nie jesteś zaangażowany w pracę. Według Forbes Advisor obecnie około 98 proc. Amerykanów chce pracować zdalnie przynajmniej częściowo. Grupa dyrektorów generalnych uparcie trzyma się jednak przeszłości.

Źródło: businessinsider.com.pl

Leniwi młodzi będą tyrać do 70. roku życia? Psycholog pracy rozprawia się z mitami

Coraz więcej osób starszych znika z rynku pracy, przechodząc na emeryturę, a zbyt mało młodych do niego dołącza. W przyszłości będzie brakować wykwalifikowanych pracowników. Niektórzy wzywają pokolenie Z, by pracowało więcej, ale oni mają inne pomysły. Psycholog pracy wyjaśnia, gdzie leżą przyczyny konfliktów i jak powinny reagować firmy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Resort sprawiedliwości ogłosił konkurs na prokuratora krajowego

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował o otwarciu konkursu na stanowisko prokuratora krajowego. Rozmowy kwalifikacyjne będą miały charakter jawny i będą dostępne za pośrednictwem transmisji online. Kto może ubiegać się o to stanowisko?

Źródło: businessinsider.com.pl

Tak od marca wzrosną emerytury. Zaskoczenie: mniej niż planowano

Emerytury i renty wzrosną od marca br. o 12,12 proc. Mówiono natomiast o wzroście o 12,3 proc. — podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

Pokolenie Z wybiera pieniądze zamiast awansu

Podejmując decyzje zawodowe dotyczące tego, gdzie i na jakim stanowisku pracować, większość młodych Amerykanów przedkłada długoterminowe bezpieczeństwo finansowe nad wspinanie się po drabinie korporacyjnej.

Źródło: businessinsider.com.pl

Jak odbudować pewność siebie po toksycznym szefie

Nadmiernie krytyczni szefowie mogą zdeptać poczucie pewności siebie pracowników, zwłaszcza tych, którzy są na wstępie kariery zawodowej. Jak je odzyskać i iść dalej — opisuje autorka artykułu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kiedyś jak korpokaganiec. Czy boksy przekonają pracowników do powrotu do biur?

Boksy były znakiem rozpoznawczym nudnej, wysysającej duszę pracy w korporacji. Teraz wydają się rajem utraconym.

Źródło: businessinsider.com.pl

Emerytury stażowe. "Będziemy mieli rzesze biednych młodych emerytów" [OPINIA]

Rzesze biednych młodych emerytów zmuszonych do dorabiania do niskich emerytur — tak o pomyśle wprowadzenie emerytur stażowych pisze w komentarzu dla Business Insidera dr Marcin Wojewódka, ekspert Instytutu Emerytalnego i były wiceprezes ZUS.

Tagi: Emerytury, ZUS
Źródło: businessinsider.com.pl

Czterodniowy tydzień pracy w 45 niemieckich firmach. Mniej pracy za to samo wynagrodzenie

Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech staje się coraz bardziej realny. Do eksperymentu u naszych zachodnich sąsiadów przystąpiło aż 45 przedsiębiorstw i organizacji. Mimo mniejszej liczby godzin poświęconych obowiązkom służbowym pracownicy zatrudnieni w tych firmach mają otrzymywać to samo wynagrodzenie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Rząd chce zmienić zasady L4. "Może dojść do kuriozalnej sytuacji"

Rząd szykuje nowe zasady L4 — ZUS ma wypłacać wynagrodzenie pracownikowi na L4 już od pierwszego dnia choroby. Ponadto pojawiła się propozycja, aby zasiłek wynosił 100 proc. pensji. "Może dojść do kuriozalnej sytuacji" — zauważa ekspert w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Źródło: businessinsider.com.pl

Rząd szykuje rewolucję w waloryzacji emerytur. Nieoficjalne doniesienia

Według nieoficjalnych doniesień rząd zamierza poważnie zamieszać w zasadach waloryzacji emerytur i rent. Oprócz tego, że świadczenia seniorów mogą być aktualizowane dwa razy do roku, zmieni się też sposób wyliczania marcowej waloryzacji. To będzie prawdziwa rewolucja.

Źródło: businessinsider.com.pl

Co ludzie robią na L4? Jubileusze kół łowieckich i turnieje tenisa

Pracownicy przebywający na L4 bywają pomysłowi. Udział w turnieju tenisa stołowego, jubileuszu koła łowieckiego czy posiedzeniu rady nadzorczej — to tylko niektóre przykłady nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia. Oto wyniki kontroli ZUS.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wiek emerytalny i podwójna waloryzacja. Deklaracja z resortu

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapewniła, że rząd nie prowadzi żadnych prac nad zmianami wieku emerytalnego. Równocześnie przyznała, że trwają poszukiwania rozwiązań zachęcających do przedłużenia aktywności zawodowej kobiet.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdalni pracownicy są częściej zwalniani. Według ekspertów powód jest banalny

Zdalni pracownicy są częściej zwalniani niż ich koledzy z biura. Nierzadko jednak sami decydują się rzucić pracę. Eksperci wyjaśniają, co za tym stoi.

Źródło: businessinsider.com.pl

Od trzech lat mieszka w hotelach. Jest taniej niż wynajem, a do tego nie musi sprzątać

Daniel George ze swoją żoną od trzech lat na stałe mieszkają w hotelach. Wychodzi taniej niż wynajem mieszkania, a do tego nie muszą sami sprzątać i zmieniać pościeli.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wstaje o 3 rano, żeby przez cztery godziny precyzyjnie naciąć 700 drzew. Po co?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jest taki zawód. Jednak w Gwatemali praca przy zbieraniu naturalnego lateksu z drzew kauczukowych to nic nadzwyczajnego. Surowiec ten wykorzystywany jest później do produkcji materaców, a przy tym sporo kosztuje.

Źródło: businessinsider.com.pl

Od marca zmiany dla emerytów. Można stracić świadczenie

Od marca tysiące emerytów będą musiały się mieć na baczności. Zmienia się bowiem limity dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie mogą nawet skutkować zawieszeniem wypłat emerytury przez ZUS. Konkretne kwoty graniczne poznamy już w nadchodzącym tygodniu, gdy GUS opublikuje kluczowe w tym kontekście dane.

Tagi: Emerytury, ZUS, GUS
Źródło: businessinsider.com.pl

Poznaliśmy listę zawodów, które dadzą pracę w przyszłości. Jest nowość

Dokładnie 34 zawody znalazły się na nowej liście opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN). Dla nich jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Nowością w zestawieniu jest technik elektromobilności.

Źródło: businessinsider.com.pl

Tyle wyniesie waloryzacja emerytur. Rząd podał kluczowy wskaźnik

Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. — poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43,6 mld zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Jak urodzenie dziecka wpływa na karierę? "Macierzyńska kara"

Jak macierzyństwo wpływa na karierę? W nowym badaniu zmierzono jego wpływ na zatrudnienie kobiet na całym świecie. Czym jest "kara za macierzyństwo"?

Źródło: businessinsider.com.pl

W tym kwartale Google przeznaczy 700 mln dol. na odprawy

Miliardy dolarów wydała spółka Alphabet, właściciel Google, na odprawy wypłacane zwalnianym pracownikom w ubiegłym roku. W sumie zwolniono 12 tys. osób. Karuzela jeszcze się nie zatrzymała, bo w budżecie na 2024 r. firma zaplanowała 700 mln dol. na odprawy.

Tagi: Google
Źródło: businessinsider.com.pl

Elon Musk: jeśli kiedykolwiek zostałeś zwolniony to "czerwona flaga" przy rekrutacji

Elon Musk jest zaangażowany w proces rekrutacji pracowników w X i ma jasno określone preferencje. Jak twierdzi dla niego "czerwoną flagą" przy zatrudnianiu jest informacja, czy potencjalny pracownik wcześniej został kiedykolwiek zwolniony z pracy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Wybrała siłownię zamiast spotkania w pracy o 8 rano. Pokolenie Z wyznacza nowe standardy

TikTokerka spotkała się z ostrą reakcją internautów po tym, jak potępiła przedstawicielkę pokolenia Z, która odmówiła spotkania o 8 rano w pracy, aby móc pójść na zajęcia fitness. Oto przykład, jak młode pokolenie zaburza stary porządek na rynku zatrudnienia.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Zwolniona z Biedronki za 32,28 zł. Wygrała z siecią

Biedronka zwolniła panią Żanetę z kasy, bo jeden z klientów nie wyciągnął na taśmę kartonów z mlekiem, a ona tego nie zauważyła. Została zwolniona. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Źródło: businessinsider.com.pl

Co warto studiować? Te kierunki rektorzy uczelni poleciliby swoim dzieciom

Pasja czy szansa na dobrą pracę? Które branże są perspektywiczne? Portal pulshr.pl zapytał rektorów polskich uczelni, które kierunki studiów poleciliby swoim dzieciom i wnukom. Oto ich odpowiedzi.

Źródło: businessinsider.com.pl

Urlop w 2024. Co zrobić, gdy pilnie potrzebne wolne od pracy?

Potrzebujesz pilnie dnia wolnego od pracy? Urlop na żądanie to niejedyne rozwiązanie. Z jakiej jeszcze opcji możesz skorzystać? W ubiegłym roku doszła nowa możliwość.

Tagi: Urlopy, Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Pracowali nad projektem od sześciu lat. Microsoft ich przejął i pokazał drzwi

Producent gier Blizzard Entertainment anuluje jeden ze swoich największych projektów w ramach reorganizacji pod nowym właścicielem, firmą Microsoft. Doprowadziło to do masowych zwolnień 1900 osób, czyli 8 proc. całego personelu działu gier. Koniec prac nad grą o roboczej nazwie "Odyssey" zaskoczył pracowników Blizzarda. Niektórzy stracili pracę, inni zastanawiają się nad przyszłością studia.

Źródło: businessinsider.com.pl

Skrócony tydzień pracy. Nowy trend na rynku - półdniowe piątki

Firma z Chicago wprowadza skrócony tydzień pracy. Nazwijmy to małym krokiem w kierunku czterodniowego tygodnia, bo pracownicy Basis Technologies zaczynają weekend już w piątek w południe.

Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami