Kariera  RSS
Lidl i Biedronka szukają pracowników w wakacyjnych kurortach. Oto co oferują

Lidl zachęca swoich pracowników do przeprowadzki do turystycznych miejscowości na sezon letni, oferując im zakwaterowanie i dodatkowe 600 zł brutto miesięcznie. Biedronka szuka natomiast nowych pracowników tymczasowych. Płaci od 19,70 zł brutto, a w wybranych lokalizacjach oferuje nocleg oraz wyżywienie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Jakie szanse na pracę mają uchodźcy z Ukrainy? Niemcy zbadali

Według analizy, uchodźcy z Ukrainy mogą dość dobrze poradzić sobie na niemieckim rynku pracy. Badanie Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW) wymienia tu dwa najważniejsze powody.

Źródło: businessinsider.com.pl

Gigantyczna podwyżka płacy minimalnej. Taka ma być propozycja rządu

W przyszłym roku pensja minimalna ma być podwyższana aż dwa razy – w styczniu oraz lipcu. Zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego ekonomista mówi, do jakich stawek ma się skłaniać rząd.

Tagi: Pensje
Źródło: businessinsider.com.pl

Podwyżki dla nauczycieli wchodzą w życie. Tak zmienią się ich pensje

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta o kwotę od 130 zł brutto do 178 zł brutto. Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń.

Źródło: businessinsider.com.pl

Budowlańcy to nowi programiści. "Najlepszy dziś zawód"

Na temat pracy i zarobków w branży budowlanej krążą dziś legendy. Mówi się o gigantycznych zarobkach, rosnących wymaganiach pracowników – ale i o budowlańcach odchodzących nagle z placów budowy czy o takich, którzy nigdy do pracy nie przyszli. Zdaniem ekspertów, w tych opowieściach jest więcej prawdy niż "koloryzowania". A zarobki w budowlance mogą jeszcze sporo wzrosnąć.

Źródło: businessinsider.com.pl

Analiza PEST – czym dokładnie jest i na czym polega?

W związku z ciągłym rozwojem technologicznym, dużą konkurencją na rynku, jak również dynamiczną sytuacją gospodarczą oraz polityczną firmy dokonują szczegółowych obserwacji. Ich celem jest wyciągnięcie wniosków, które mają na celu rozwój organizacji, a także zwiększenie zysków finansowych. Jedną z metod badania przedsiębiorstwa stanowi analiza PEST. Na czym ona polega? Jakie czynniki wyróżnia się w tym badaniu? Z ilu etapów się ono składa? Czemu służą podejmowane rozważania?

Tagi: Badania, Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Czym jest zaświadczenie o dochodach i gdzie jest wymagane jego złożenie?

W celu ubiegania się np. o określone świadczenia socjalne niezbędne okazuje się przedstawienie zaświadczenia o dochodach. To dokument wystawiany przez urząd skarbowy, który potwierdza wysokość uzyskiwanych przychodów podmiotu. Dotyczy to również obrotów pochodzących z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. O wydanie tego zaświadczenia można ubiegać się w dowolnym czasie. Jak wygląda zaświadczenie o dochodach? Gdzie taka deklaracja jest potrzebna i co trzeba o niej wiedzieć?

Źródło: businessinsider.com.pl

Wyścig szczurów — co to jest, definicja, gdzie występuje?

Ciągła pogoń za sukcesem, nieustanna potrzeba zaspokajania własnych ambicji, szybkie tempo życia, rosnący perfekcjonizm — tak właśnie wygląda współczesny świat. Pracownicy, szczególnie dużych korporacji, mają zazwyczaj bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, zarówno przez siebie, jak i — innych. Droga do upragnionego sukcesu często zamienia się w niechlubny tzw. wyścig szczurów. Czym jest to zjawisko? Co oznacza? Jaki ma wpływ na ludzką psychikę?

Źródło: businessinsider.com.pl

Burza mózgów – na czym polega sesja kreatywnego myślenia

Brak odpowiedzi na nurtujące pytanie albo niemożność rozwikłania zagwozdki często powodują niezadowolenie, złość, a nawet frustrację, zwłaszcza gdy mowa o samodzielnym szukaniu rozwiązania. Warto wówczas poprosić kogoś o pomoc i wykorzystać pewną technikę wyzwalającą naprawdę duże liczby pomysłów. Burza mózgów to metoda, która wymaga ogromnej kreatywności oraz słuchania własnej intuicji. Czym charakteryzuje się ta technika? Jaki jest sekret jej skuteczności? Czy sprawdza się w miejscu pracy?

Źródło: businessinsider.com.pl

Wysyp ofert pracy w Polsce. Dla chętnych nie zabraknie zatrudnienia

W kwietniu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 308,4 tys. nowych ofert pracy, o 9 proc. więcej niż rok temu, gdy liczba ta i tak była bardzo wysoka — podaje w najnowszym raporcie Grant Thornton i firma Element.

Źródło: businessinsider.com.pl

Coworking — definicja, zalety biurowych przestrzeni współdzielonych

Coworking jest nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego biura. Z przestrzeni coworkingowych najchętniej korzystają freelancerzy, przedstawiciele wolnych zawodów, start-upy technologiczne, młode firmy z branży IT oraz inne przedsiębiorstwa z sektora kreatywnego. Na czym polega coworking? Jakie korzyści daje współdzielenie pomieszczeń biurowych? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług coworkingowych?

Źródło: businessinsider.com.pl

COVID-19: Pracodawcy wciąż nie mogą legalnie pytać o szczepienie i stan infekcji. Jesienią może się to zmienić

Obecnie pracodawca nie może zażądać od pracownika informacji nt. wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu. Nie ma też prawa wymusić na nim przyjęcia szczepionki. Jednak niektórzy eksperci uważają, że można samodzielnie dokonywać wykładni Karty Praw Podstawowych UE, co oczywiście jest mocno ryzykowne. Konkretne, bezpieczne rozwiązanie może dopiero przynieść poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Zdaniem prawników, ma szansę wejść w życie już jesienią.

Źródło: businessinsider.com.pl

Tyle firma może stracić na wypadku w pracy. Jest raport

Ciężki wypadek w zakładzie kosztuje pracodawcę średnio ok, 1,2 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i Business Centre Club.

Tagi: Firmy, Polska
Źródło: businessinsider.com.pl

7 sygnałów świadczących o tym, że pilnie potrzebujesz urlopu

Powody przepracowania są różne: nie wyrabiamy się na bieżąco z zadaniami, wymaga/oczekuje tego szef, kończymy akurat projekt. Inni po prostu uwielbiają spalać się w pracy. Ale nawet pracoholicy potrzebują czasem odpoczynku.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Nie tylko Ukraińcy. W Polsce pracuje też coraz więcej Kazachów i Uzbeków

Jeśli chodzi o cudzoziemców pracujących w Polsce, to dominują Ukraińcy – i trudno sobie wyobrazić, by prędko się to zmieniło. Niemniej eksperci zauważają, że do Polski trafia coraz więcej pracowników z innych krajów postsowieckich.

Źródło: businessinsider.com.pl

Społeczna odpowiedzialność biznesu — definicja, norma ISO 26000

Corporate Social Responsibility (CSR), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to innowacyjna strategia zarządzania, która uwzględnia relacje z otoczeniem przyrodniczym i społecznym. Stosujące ją przedsiębiorstwa oraz organizacje dobrowolnie przyjmują odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań biznesowych. Jakie są najważniejsze zasady i obszary stosowania CSR? Czy strategia społecznej odpowiedzialności przynosi korzyści ekonomiczne?

Źródło: businessinsider.com.pl

Bezrobocie strukturalne — definicja, przyczyny, zapobieganie

Bezrobocie to zjawisko trwale wpisane w system gospodarki kapitalistycznej. Jeżeli utrzymuje się na poziomie kilku procent, może stymulować aktywność rynku pracy, zwiększać motywację i wydajność pracowników. Problemem staje się w momencie, gdy nabiera tendencji do utrwalania się, a jego przyczyną nie są naturalne wahania koniunktury, lecz struktura rynku pracy. Czym jest bezrobocie strukturalne? Jakie są jego przyczyny?

Źródło: businessinsider.com.pl

Wyjazd integracyjny — czy ma wpływ na rozwój przedsiębiorstwa?

Osoby utrzymujące dobre relacje z kolegami i koleżankami z pracy są na ogół zdecydowanie bardziej zaangażowane w wykonywanie obowiązków. Aby uzyskać taki efekt, warto zorganizować wyjazd integracyjny. To niezobowiązująca wycieczka, dzięki której pracownicy zacieśnią kontakty, a firma zyska wypoczętych i zadowolonych ludzi gotowych do działania. Jak powinien wyglądać profesjonalny wyjazd integracyjny? Jakie są jego zalety? Dlaczego wspólne spędzanie czasu poza miejscem pracy jest tak ważne?

Źródło: businessinsider.com.pl

Zasoby ludzkie organizacji — dlaczego warto w nie inwestować?

Umiejętny dobór pracowników jest jednym z fundamentów dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Zasoby ludzkie organizacji są kapitałem, o który należy dbać na każdym etapie rozwoju firmy. Mądry przedsiębiorca wie, że pozycję marki budują osoby zatrudnione na wszystkich stanowiskach — nie tylko kadra zarządzająca. Jak dbać o motywację w zespole? Dlaczego warto inwestować w kapitał ludzki? Jaki powinien być lider?

Źródło: businessinsider.com.pl

Hydraulik, ekspedientka, artylerzysta. Rosjanie szukają żołnierzy już nawet w internecie

Rosyjska armia uzupełnia swoje szeregi przerzedzone na wojnie w Ukrainie poprzez rekrutację osób werbowanych dzięki agencjom pośrednictwa pracy -donosi mołdawski dziennik internetowy Timpul.

Źródło: businessinsider.com.pl

Elon Musk podaje Chińczyków za wzór. "Pracują do 3 nad ranem"

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i SpaceX, spodziewa się, że w Chinach powstaną "bardzo mocne firmy" dzięki wydajnej sile roboczej tego kraju.

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Jak sprawić, żeby ludzie polubili cię w cztery sekundy

Czy to w firmowej windzie, czy na branżowej konferencji - ludzie oceniają nas w ciągu kilku sekund. To dlatego nadal tak ważne jest pierwsze wrażenie, które sprawiamy - bo może zaważyć nawet na całej naszej karierze. A wystarczy zastosować kilka prostych gestów, by każdy ocenił nas pozytywnie.

Tagi: Kariera
Źródło: businessinsider.com.pl

Oto najlepsza rada dotycząca pracy, jaką usłyszałem w życiu

"Rób to, co lubisz" - radzą często bogaci - "inaczej nie odniesiesz sukcesu". To prawda, ale tylko połowiczna, bo nie zawsze robienie tego, co się lubi, można przekuć na pracę, a tym bardziej godne zarobki. Kilka lat temu podczas rozmowy z weteranem branży IT uświadomiłem sobie jednak, czym faktycznie powinniśmy kierować się w wyborze satysfakcjonującej pracy.

Źródło: businessinsider.com.pl

19 nieprofesjonalnych zachowań przy szukaniu pracy, przez które możesz jej nie znaleźć

Znalezienie nowej pracy to zawsze nerwowy proces, w którym bardzo wiele rzeczy można zrobić źle. By pomóc wam uniknąć problemów, poprosiliśmy kilku ekspertów o wskazanie najgorszych, nieprofesjonalnych zachowań, które mogą kosztować was karierę.

Tagi: Prawo, Kariera
Źródło: businessinsider.com.pl

Pieniądze ważniejsze od sentymentów. Jedni Polacy już zmienili pracę, inni tylko czekają na okazję

36 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, najważniejszą motywacją są wyższe zarobki – wynika z opublikowanego we wtorek badania Pracuj.pl. 83 proc. ankietowanych jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia. Do tego wielu dopiero co ma zmianę za sobą.

Źródło: businessinsider.com.pl

Oto 5 pytań, które padają teraz na rozmowach o pracę. Ekspert radzi, jak odpowiedzieć

Rozmowa o pracę, zdalna czy stacjonarna, jest nieodłącznym elementem procesu rekrutacyjnego. Podczas takiego spotkania potencjalny pracownik może spodziewać się różnych pytań. Sprawdzamy, jakich odpowiedzi udzielić na najczęściej zadawane nam pytania.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zarządzanie portfelowe — czym jest i na czym polega?

Wyróżnia się wiele metod zarządzania przedsiębiorstwem. Jedno z nich to zarządzanie portfelowe, do którego używa się kilku macierzy, między innymi takich jak BCG, A.D. Little czy portfel technologiczny. Każda z wymienionych analiz ma za zadanie polepszyć sytuację finansową firmy. Czym dokładnie jest zarządzanie portfelowe? Jak brzmi jego definicja? Jakie są jego założenia? Co charakteryzuje poszczególne macierze?

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Twardy a miękki styl zarządzania — co to jest, na czym polegają, jakie są między nimi różnice?

Istnieją dwa odmienne style w zarządzaniu zasobami ludzkimi — twardy oraz miękki. Różnice pomiędzy nimi bywają na tyle wyraźne, że często określane są jako dwa skrajne podejścia. Jednak ostatnimi czasy coraz częściej zwraca się uwagę na to, że odpowiednio połączone mogą przynosić dla firmy ogromne korzyści. Twardy a miękki styl zarządzania — czym się różnią? Po jaki model częściej sięgają menedżerowie? Czy zarządzając pracownikami, można wypracować własny styl i osiągnąć tzw. złoty środek?

Źródło: businessinsider.com.pl

Reengineering — czym jest i kiedy się go stosuje?

Reengineering to proces wprowadzenia diametralnej zmiany w strukturze organizacji w celu osiągnięcia określonych korzyści. Zwykle przedsiębiorcy decydują się taki krok, by rozwinąć firmę, jednak w niektórych przypadkach jest to również jedyny sposób na ratowanie działalności przed zamknięciem czy ogłoszeniem bankructwa. W jakich przypadkach reengineering może okazać się opłacalny? Kto decyduje o wprowadzeniu tego typu zmian w organizacji firmy? Jakie są poszczególne fazy reengineeringu?

Tagi: Firmy
Źródło: businessinsider.com.pl

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Prawidłowe kierowanie zespołem pracowniczym to niezwykle cenna umiejętność, która niesie ze sobą wiele zalet. Managerowie wciąż próbują odgadnąć, która ze znanych im strategii generuje najwięcej korzyści. Warto wspomnieć, że jednym z najbardziej efektywnych systemów jest zarządzanie przez cele. To technika skoncentrowana na osiągnięciu możliwie najlepszego wyniku. Na czym dokładnie polega ta metoda? W jaki sposób wdrożyć ją w swoim przedsiębiorstwie? Czy przynosi oczekiwane rezultaty?

Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami