Kariera  RSS
Polacy jednak lubią PPK?

#zrodlo
W PPK uczestniczy ponad 3,35 mln Polaków, a wartość aktywów wzrosła w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy o 5 mld zł. Na koniec tego roku aktywa powinny sięgnąć ponad 20 mld zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polska wydaje cudzoziemcom rekordową liczbę zezwoleń na pracę. Co to oznacza?

W 2021 r. w Polsce wydano 504 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemcom. O tym, jak wielka to zmiana dla naszego kraju, świadczy fakt, w ciągu aż siedmiu lat między 2008 a 2014 r. wydano ich niemal połowę mniej niż właśnie we wspomnianym roku. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polska otworzyła się na cudzoziemców spoza Unii Europejskiej jak nigdy wcześniej.

Źródło: businessinsider.com.pl

Przepracował 62 lata i 5 miesięcy bez zwolnień chorobowych. Dostaje rekordową emeryturę

#zrodlo
Dziesięciu seniorów z najwyższymi emeryturami z ZUS otrzymuje co miesiąc co najmniej 24 tys. zł. Rekordzista ma na koncie ponad 62 lata "czystej" pracy. Wśród aktualnie pracujących nikt nie uzbierał jeszcze takiego kapitału, żeby zbliżyć się do TOP 10.

Tagi: Emerytury, PIT, ZUS
Źródło: businessinsider.com.pl

Polacy pracusiami Europy. Jesteśmy w czołówce rankingu

#zrodlo
Ile czasu w tygodniu zwykle pracują Europejczycy? Typowy tydzień pracy wynosi w UE średnio 37,5 godziny — podaje Eurostat. Polacy znaleźli się jednak istotnie powyżej tej średniej. Biorąc pod uwagę liczbę przepracowanych godzin, jesteśmy prawie najbardziej pracowici w Europie. Wyprzedził nas tylko jeden kraj. W danych jest jednak pewien haczyk.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Imigrant pracujący w polu został astronautą NASA. Osiągnął to dzięki pięciu radom ojca

#zrodlo
Historia José M. Hernándeza, czyli jednego z nielicznych latynoskich astronautów NASA, okazała się tak inspirująca, że doczekała się produkcji filmowej. "A million miles away" pokazuje, w jaki sposób migrant, który pracował na farmie, znalazł się na pokładzie jednego z wahadłowców. Astronauta zawdzięcza swój sukces pięciu radom, jakie usłyszał od ojca w dzieciństwie.

Źródło: businessinsider.com.pl

W Niemczech brakuje pracowników. Ile może zarobić niemiecki piekarz?

#zrodlo
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć fachowcy w Niemczech? U naszych zachodnich sąsiadów brakuje pracowników, a pensje wciąż są znacząco wyższe niż w Polsce. Oto stawki.

Źródło: businessinsider.com.pl

W tym kraju młodzi nie mają pracy, choć firmy nie mają kadry. Oto dlaczego

#zrodlo
Hiszpańskie firmy mają problem ze znalezieniem pracowników. Sytuacja jest na tyle poważna, że niektóre przedsiębiorstwa są zmuszone do ograniczenia produkcji albo nawet zakończenia działalności. Tymczasem młodzi Hiszpanie nie mogą znaleźć pracy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polacy przestają się wstydzić i proszą o podwyżki. Te argumenty padają najczęściej

#zrodlo
1/3 Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia — wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Jednocześnie ponad połowa badanych poszła po podwyżkę w ciągu ostatniego roku. Jak starali się przekonać szefa?

Źródło: businessinsider.com.pl

Oni nie dostaną pomostówki. Będą pozwy

#zrodlo
Praca na kontrakcie wyklucza pobieranie emerytury pomostowej. Tysiące zatrudnionych w szczególnych warunkach będą więc pozywać pracodawców, aby zyskać prawo do tego świadczenia — pisze "Dziennik Gazeta Prawna". O tym, że w sądach rozegra się walka o pomostówki, pisaliśmy w Business Insider Polska w sierpniu.

Źródło: businessinsider.com.pl

"Leniwa praca" to mało stresu i dobre pieniądze. Ale jest haczyk

#zrodlo
Na TikToku zyskał popularność nowy trend zawodowy, określany mianem "pracy dla leniwej dziewczyny". Odnosi się on do pracy o niskim poziomie stresu, która jednocześnie oferuje atrakcyjne wynagrodzenie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Brutalna prawda o rynku pracy dla studentów

#zrodlo
Inflacja nie omija studentów — ich średnie miesięczne wydatki przekroczyły 3 tys. zł. Tymczasem eksperci ostrzegają, że studentom może być ciężej znaleźć pracę. Oferty wprawdzie są, ale nie dla nich.

Źródło: businessinsider.com.pl

Opowiedzieli, jak wygląda praca w Warsie. "Po 20 godzin dziennie za 200 zł"

#zrodlo
Fałszowane godziny, spóźnione wypłaty i szantażowanie karami umownymi — tak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" o pracy w Warsie mówią byli już pracownicy. Wskazują też na konkretnego franczyzobiorcę z Łukowa.

Źródło: businessinsider.com.pl

Polska należy do krajów emeryckich. Starzejemy się rekordowo szybko

#zrodlo
W ostatniej dekadzie w Chinach przybyło 68 mln osób w wieku 65+, w Indiach — 31 mln, a w USA — 15 mln. Armia emerytów lub tych, którzy emeryturę będą mieli wkrótce, urosła na całym świecie aż o 214 mln i jest ich już ponad ćwierć miliarda. W Polsce byłoby przy tym najgorzej w Europie, nie licząc małych państewek. Poza Europą jest jeszcze tylko pięć dużych krajów, gdzie społeczeństwo starzeje się szybciej. Prędzej czy później system emerytalny będzie musiał zostać albo zmieniony, albo emerytury staną się głodowe.

Źródło: businessinsider.com.pl

Duży wzrost liczby oficjalnych prostytutek w Niemczech. Mocne słowa polityczki chadecji

W ciągu roku w Niemczech przybyło ok. 19 proc. prostytutek. Ustawa o prostytucji obowiązuje w Niemczech od 2002 r. i jest to zawód traktowany jak każdy inny. Wiceprzewodnicząca chadeckiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu Dorothee Baer zwraca jednak uwagę, że oficjalne dane odbiegają znacznie od rzeczywistości i wskazuje na szarą strefę.

Źródło: businessinsider.com.pl

Milionerzy w ZUS. Zdziwisz się, ilu ich jest i na jaką emeryturę mogą liczyć

#zrodlo
Średnio na kontach przyszłych emerytów w ZUS jest kwota, która pozwoliłaby na uzyskanie miesięcznego świadczenia w kwocie zaledwie kilkuset złotych. Z informacji, do których dotarł Business Insider, wynika, że jest też w ZUS liczna grupa milionerów. Rekordzista ze Śląska ma kapitał, który pozwoliłby mu na pobieranie emerytury w kwocie ponad 17 tys. zł miesięcznie.

Tagi: Emerytury, PIT, ZUS
Źródło: businessinsider.com.pl

Dino szuka 1000 pracowników

Podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku może postawić wiele firm przed dylematem: zwalniać, czy podnosić ceny dla klientów? Na razie problemu zwolnień nie widać w Dino. Wprost przeciwnie — siec rekrutuje na potęgę. Obecnie Dino szuka 1000 pracowników. Ile można zarobić?

Źródło: businessinsider.com.pl

PiS obiecuje wcześniejsze emerytury. To może być finansowa pułapka [WYLICZENIA]

Politycy partii rządzącej zapowiadają wprowadzenie emerytur stażowych. To rozwiązanie może być korzystne dla osób, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie dotrwać do ustawowego wieku emerytalnego. Trzeba jednak liczyć się w takiej sytuacji z niższym świadczeniem.

Tagi: Emerytury
Źródło: businessinsider.com.pl

Dlaczego pracujemy osiem godzin? Historia pięciodniowego tygodnia pracy

#zrodlo
Wielu zakłada, że ​​praca przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu to po prostu norma, której nie da się już obniżyć. Jednak nie zawsze tak było — w przeszłości pracowano znacznie dłużej. Obecny czas pracy to efekt długiej batalii i zasługa m.in. pionierskich pracodawców, do których należał motoryzacyjny gigant Ford.

Źródło: businessinsider.com.pl

Na emeryturze nie odpoczniesz. "Dorabianie" do świadczenia coraz popularniejsze

Wzrosła liczba emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej — podaje Główny Urząd Statystyczny. Wzrost widać we wszystkich branżach, jednak najmocniej w edukacji. W najnowszych danych na tle polski wyróżniają się dwa województwa.

Źródło: businessinsider.com.pl

"Marsz gniewu" w Warszawie. W budżetówce zawrzało

Projekt przyszłorocznego budżetu to dla większości zatrudnionych w budżetówce informacja, że być może dostaną więcej niż 6,6 proc. podwyżki, być może 12,3 proc., a być może coś pomiędzy — ocenia FZZ i zapowiada, że 15 września ruszy "Marsz gniewu na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów".

Źródło: businessinsider.com.pl

Niepokojący trend w polskiej emigracji. Przyznali, za jakie pieniądze pracują

Rząd mówi o setkach tysięcy polskich emigrantów wracających do kraju. Tymczasem raport NBP wskazuje, że coraz większy odsetek obywateli po wyjeździe za pracą zostaje za granicą na dłużej, a nawet na stałe. Nie ma się co dziwić, patrząc na porównanie wynagrodzeń w Polsce, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii w tych samych branżach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Na początku września ludzie szukają nowej pracy. Oto czego potrzebujesz do kolejnej rekrutacji

Witamy na początku września oraz, prawdopodobnie, na początku poszukiwań nowej pracy. Wraz z początkiem tego miesiąca, poszukiwania pracy nabierają tempa.

Tagi: Prawo
Źródło: businessinsider.com.pl

Tusk zapowiada podwyżki dla emerytów. Policzyliśmy [TABELA]

Nawet 300 zł netto miesięcznie. Tyle zyskają emeryci na zapowiedzianej w sobotę przez KO podwyżce kwoty wolnej od podatku. Postanowiliśmy oszacować, ile po takiej zmianie seniorzy będą dostawać od ZUS na konto.

Tagi: ZUS, Emeryci
Źródło: businessinsider.com.pl

Chciała zarobić na wycieczkę szkolną, sprawa trafiła do sądu. "Kontrola trwała ponad dwie godziny"

16-letnia Marysia chciała zarobić na wycieczkę szkolną, sprzedając wiśnie z sadu dziadka. Szybko jednak okazało się, że rodzice dziewczynki nie dopełnili formalności, a urzędnicy nie zamierzają odpuszczać. "Kontrola trwała ponad dwie godziny" — żali się mama dziewczynki. Z odpowiedzi sanepidu wynika, że kontrola na stoisku z wiśniami "odbyła się na czyjeś zgłoszenie".

Źródło: businessinsider.com.pl

Katastrofa za progiem. ZUS podał, ile osób przeszło na emeryturę

O katastrofie demograficznej mówi się coraz częściej, a dotychczasowe programy rządowe niewiele zmieniają. ZUS podał w czwartek wskaźnik, który daje dobry obraz, w jakim tempie sytuacja się zmienia. Na emerytury w pierwszym półroczu br. przeszło aż 164 tys. osób.

Tagi: Emerytury, ZUS
Źródło: businessinsider.com.pl

PiS nie kusi emigrantów. Nie chcą wracać do Polski

Polacy, którzy wyemigrowali z kraju, nie chcą do niego wracać. Nie pomagają zachęty rządu, w tym ulgi podatkowe — informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: businessinsider.com.pl

"Waloryzacja o 2,40 zł za rządów Platformy". Premier przestrzelił, to były już rządy PiS

Walka hasłami o elektorat emerycki przybiera momentami dość nieoczekiwany przebieg. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wyborcami w Katowicach w serii zarzutów względem Platformy Obywatelskiej odnośnie do emerytur podał informację o "zaledwie 2,40 zł" waloryzacji za ich rządów. Ekonomistka koryguje. To było już za rządów PiS.

Źródło: businessinsider.com.pl

Sprytny sposób na większą podwyżkę. Weźmiesz bon, zyskasz nawet 1,7 tys. zł w rok

Pracownicy, którzy planowali wybrać się w najbliższych tygodniach po podwyżkę, właśnie zyskali sposób na podniesienie jej wartości. W skali roku mogą zyskać nawet ponad 1,6 tys. zł. Wszystko za sprawą podniesienia limitu dopłat do posiłków zwolnionych z ZUS.

Źródło: businessinsider.com.pl

Emerycie, sprawdź, kiedy dostaniesz czternastkę. Oto

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury. Świadczenie trafiło do 864 tys. osób. Publikujemy kalendarz, kiedy będą wypłacane świadczenia kolejnym osobom.

Źródło: businessinsider.com.pl

Premier mówił o "nędznych waloryzacjach" poprzedników. A to za jego rządów emerytury realnie spadły

Temat emerytur powraca w kampanii wyborczej jak bumerang. Premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym nagraniu zamieszczonym na Facebooku mówił o "nędznych waloryzacjach" w czasach rządów koalicji PO-PSL. Sprawdziliśmy. Wnioskami szef rządu nie będzie zachwycony.

Źródło: businessinsider.com.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami