Wiadomości z tagiem VAT  RSS
VAT dla usług wirtualnych na nowych zasadach od 2025 r.

22.07.2024 16:37

W 2025 r. zmianie ulec mają przepisy dotyczące zasad ustalania miejsca opodatkowania VAT dla niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną. Przepisy zostaną dostosowane do unijnej dyrektywy 2022/542. Eksperci wskazują, że szykowane zmiany będą istotne przede wszystkim dla podmiotów, które prowadzą wirtualną działalność transgraniczną.

Tagi: VAT, Przepisy
Źródło: www.podatki.biz

Paliwa z niższymi stawkami VAT i akcyzy? Do Sejmu trafił nowy projekt

22.07.2024 16:36

W okresie od 1 sierpnia 2024 do 31 marca 2025 r. stawki VAT i akcyzy na niektóre produkty energetyczne miałyby zostać tymczasowo obniżone - zmiany przewiduje poselski projekt nowelizacji, który skierowali do Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W projekcie zaproponowano obniżkę opodatkowania benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów oraz gazów przeznaczonych do napędu silników.

Tagi: VAT, Sejm
Źródło: www.podatki.biz

PiS ma plan na paliwa. Obniżenie akcyzy to tylko jeden z elementów

22.07.2024 12:23


Obniżenie VAT na paliwa do 8 proc., obniżenie akcyzy, a także zniesienie podatku od sprzedaży detalicznej paliw - przewiduje projekt ustawy złożonej przez PiS w Sejmie. Posłowie ugrupowania przekonywali, że przyjęcie tej propozycji spowoduje spadek cen na stacjach o ok. 90 gr na litrze.

Tagi: Ustawy, VAT, Banki, Sejm
Źródło: www.bankier.pl

VAT w obrocie międzynarodowym (15) Transakcje łańcuchowe - Wprowadzenie

22.07.2024 11:01

W praktyce międzynarodowego obrotu gospodarczego mamy do czynienia z sytuacjami, w których w transakcjach uczestniczy więcej niż dwóch podatników. Ponadto często dany kontrahent może uczestniczyć w przebiegu transakcji (np. nabywać towar w celu odsprzedaży) nie będąc jednocześnie fizycznym posiadaczem towaru. Ustawa o VAT przewiduje szczególne rozwiązania w takich sytuacjach.

Tagi: Ustawy, VAT
Źródło: www.podatki.biz

WSA. Korekta deklaracji po kontroli nie uchroni przed sankcją w VAT

18.07.2024 11:05

Nie tylko sam fakt zreflektowania się przez podatnika w zakresie rozliczeń podatkowych w VAT ma znaczenie, a również czas, gdy do tego dochodzi. Fakt, iż organ podatkowy dokonał kontroli świadczy o tym, że nie ma żadnej gwarancji, iż strona postępowania dokonałaby korekty rozliczenia podatkowego i zapłaciła należny podatek - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Źródło: www.podatki.biz

Zrozumieć podatek VAT (9) Prawo do odliczenia podatku VAT - Wprowadzenie

18.07.2024 11:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych wydatków, związanych z działalnością gospodarczą jest podstawowym prawem podatnika VAT. Dzięki temu prawu realizuje się zasadę neutralności podatku VAT, która w uproszczeniu polega na tym, że podatnicy czynni w podatku VAT powinni płacić go wyłącznie od wartości dodanej.

Tagi: VAT, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

17.07.2024 18:51

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniuPrzeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Tagi: VAT, Sklepy, GUS
Źródło: www.infor.pl

Darowizna samochodu wykupionego z leasingu. Czy trzeba korygować VAT?

17.07.2024 11:06

Czy w przypadku wykupu samochodu osobowego od leasingodawcy, a następnie darowizny tego samochodu na rzecz żony, spowoduje konieczność dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych?

Tagi: VAT, Leasing
Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami