punkta kod zniżkowy
Prawo pracy  RSS
Sukcesja po polsku: Quo vadis, rodzinny biznesie?


Ekspansja na nowe sektory lub rynki (49%) i osiągnięcie wzrostu (47%) to priorytety dla polskich sukcesorów (następna generacja właścicieli firm rodzinnych – NextGen)  w ciągu najbliższych dwóch lat. Większość NextGen, 75% w Polsce i 82% na świecie, jest osobiście zainteresowana generatywną sztuczną inteligencją, ale ponad 40% firm rodzinnych w Polsce jeszcze się nią nie zajęło,

Źródło: hrnews.pl

Co druga osoba w wieku 18-35 lat doświadcza mobbingu


Wszyscy wiedzą o tym, że występuje, ale wciąż nie mówimy o tym wystarczająco dużo i głośno. Dosięga nas nie tylko w pracy, ale też w szkołach i innych instytucjach. Zawsze powoduje bolesne straty.

Tagi: Mobbing
Źródło: hrnews.pl

Zielone kompetencje zawodowe na wagę złota


Rosną wymagania dotyczące zielonych kompetencji wśród prawników, architektów, finansistów i innych zawodów, które tradycyjnie nie były postrzegane jako „zielone"​.

Źródło: hrnews.pl

Ochrona czy bariera? Ustawa o ochronie sygnalistów w firmach


Od 25 września 2024 r. wszystkie firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników muszą mieć już wdrożone przepisy dotyczące zgłoszeń wewnętrznych w ramach ochrony sygnalistów. Ustawa nakłada na pracodawców obowiązek stworzenia bezpiecznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości w firmie oraz ochrony osób ujawniających nadużycia. Nowe przepisy mają m.in. zapewnić większe bezpieczeństwo osobom, które poinformują przełożonych o naruszeniu prawa

Źródło: hrnews.pl

Kobiety w zarządach i radach nadzorczych dużych spółek giełdowych


Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2021 roku, przeprowadzonych wśród największych spółek giełdowych, wskaźnik reprezentacji kobiet wynosi 12 procent w zarządach i 17 procent w radach nadzorczych. To jeden z gorszych wyników w Unii Europejskiej.

Źródło: hrnews.pl

Odpocząć od rutyny – jak dobrze zaplanować urlop


Coraz poważniej podchodzimy do kwestii urlopu. I nie chodzi tylko o rezerwowanie wakacyjnego wyjazdu, lecz o świadome planowanie odpoczynku.

Tagi: Urlopy
Źródło: hrnews.pl

Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop


Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku. Zdaniem 44 proc. badanych określenie tego okresu powinno brzmieć inaczej. Według 43 proc. Polaków zmiana nazwy „urlop macierzyński” na bardziej neutralną mogłaby wpłynąć na poprawę postrzegania pracy opiekuńczej wykonywanej przez

Źródło: hrnews.pl

Pracownicy masowo i nieświadomie ujawniają wrażliwe dane


Wraz z rosnącą popularnością narzędzi AI coraz więcej pracowników wykorzystuje je w realizacji zawodowych zadań. Jednocześnie jest to tykająca bomba, bo najczęściej konta, z których korzystają pracownicy, to konta prywatne, funkcjonujące poza kontrolą działu IT.

Źródło: hrnews.pl

Tata na (nowym) rodzicielskim. Badanie Pracuj.pl


26 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca m.in. dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Aby zbadać świadomość zmian wśród pracujących rodziców oraz ich podejście do nowych zasad, serwis Pracuj.pl już w lutym br. opublikował badanie „Urlopy rodzicielskie. Nowe otwarcie”. Jak wynika z danych, aż 85% pracujących rodziców dobrze ocenia nowelizację. Zmiana

Źródło: hrnews.pl

Wymagania prawne związane z prowadzeniem i przechowywaniem dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej


Jakie obowiązki ciążą na Pracodawcy oraz Pracowniku w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji prawniczej w formie elektronicznej?

Źródło: hrnews.pl

Whisteblowing – co warto wiedzieć?


Sygnaliści, w wyniku ujawniania przez siebie informacji o wystąpieniu nadużyć, spotykają się z działaniami odwetowymi ze strony organizacji lub przełożonych.

Tagi: Wiedza
Źródło: hrnews.pl

Sygnaliści w firmie – skrzynka e-mail, infolinia, a może aplikacja?


Które rozwiązanie spełnia wymogi i jest najbardziej optymalne?

Źródło: hrnews.pl

Transparentny pracodawca – jakie zmiany wprowadzi nowa dyrektywa unijna?


Głównym celem nowej dyrektywy unijnej jest poprawa warunków pracy.

Źródło: hrnews.pl

Legalizacja pobytu i zatrudniania cudzoziemców – stan po opublikowaniu Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy


Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została uchwalona 12 marca.

Tagi: Ustawy
Źródło: hrnews.pl

Wypłacanie ekwiwalentu, kontrola trzeźwości, odpowiedzialność za warunki pracy – na jakie zmiany powinni być gotowi pracodawcy?


Na pracodawców czekają nowe obowiązki.

Źródło: hrnews.pl

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców


29 stycznia 2022 roku weszły w życie zmiany przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców.

Źródło: hrnews.pl

Wypalenie zawodowe jednak jako wskazanie medyczne do L4, ale przepisy nie są precyzyjne. Co na to psychiatrzy?


Wypalenie zawodowe zostało wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku.

Źródło: hrnews.pl

Fakty i mity o sygnalistach


Ilona Jaśkiewicz z Qualitime komentuje najczęstsze fakty i mity dotyczące projektu ustawy o ochronie sygnalistów.

Tagi: Ustawy, Time
Źródło: hrnews.pl

reklama
Polecamy
reklama
Kontakt z nami