Podatki  RSS
Jak obniżyć rachunki za prąd?

Podwyżki cen prądu dotknęły obecnie każdego. Za ten sam pobór energii musimy zapłacić o wiele więcej. Podpowiadamy, jak obniżyć rachunki za prąd, na czym można zaoszczędzić oraz wyjaśniamy, komu przysługuje dodatek do prądu.

Tagi: Rachunki
Źródło: www.podatki.biz

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Nowela czeka na publikację w Dzienniku Ustaw

#zrodlo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadzi nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Nowela na stałe ureguluje kwestie związane z pracą w formule zdalnej. Przepisy te zastąpią obecne regulacje ws. telepracy.

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2023: Nowe zasady ws. kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących

Przepisy dotyczące stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących w sytuacji, gdy faktura została wystawiona w obcej walucie, zostaną doprecyzowane i uproszczone - wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy zostaną wprowadzone w ramach pakietu Slim VAT 3. Nowelizacja powinna wejść w życie z początkiem kwietnia br.

Źródło: www.podatki.biz

Sprawozdania finansowe za 2022 r. Nowe rekomendacje KSR

Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił nowe rekomendacje dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności za 2022 r. W nowym opracowaniu KSR odniósł się m.in. do aktualności dotychczasowych rekomendacji oraz działalności w warunkach niepewności.

Tagi: Finanse, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

UOKiK będzie mógł zażądać deklaracji podatkowych osób fizycznych

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzyska m.in. możliwość żądania w określonych sytuacjach od osób fizycznych informacji i dokumentów, w tym np. rocznych deklaracji dla podatku PIT - wynika z rządowego projektu nowelizacji, który trafił już do Sejmu. W ramach szerokiej noweli ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zostanie dostosowana do unijnych wymogów.

Tagi: Ustawy, PIT, Sejm, UOKiK
Źródło: www.podatki.biz

Podatek od spadków i darowizn: Od 1 lipca 2023 r. wyższe kwoty zwolnień

Zgodnie z przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2023 r. ustawą o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, od 1 lipca br. mają zostać urealnione kwoty wolne od podatku przewidziane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Dotychczas obowiązujące kwoty nie były zmieniane od 20 lat, tj. od 1 stycznia 2003 r., kiedy to wynosiły one odpowiednio około 12-krotność, 9-krotność i 6-krotność ówczesnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (800 zł w 2003 r.). Dopiero 13 października 2022 r. podwyższono je, ale zmiana ta była kosmetyczna.

Źródło: www.podatki.biz

Wybór formy opodatkowania za 2022 do 2 maja 2023 r.

Jeżeli na 2022 rok wybrałeś opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo podatkiem liniowym i chcesz z niego zrezygnować oraz przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, możesz to zrobić wyjątkowo jeszcze w 2023 roku. Formę opodatkowania z wybranych wcześniej ryczałtu albo z podatku liniowego na skalę podatkową możesz zmienić z mocą wsteczną. Wystarczy, że w zeznaniu rocznym, które możesz składać do 2 maja 2023 roku, zawiadomisz o tym urząd skarbowy. Wybrana w ten sposób forma opodatkowania będzie obowiązywać za cały 2022 rok.

Tagi: Sport
Źródło: www.podatki.biz

PIT za 2022: Wpływ Konwencji MLI na opodatkowanie dochodów z pracy za granicą

#zrodlo
Konwencja MLI zmienia w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) metodę unikania podwójnego opodatkowania - z metody wyłączenia (zwolnienia) z progresją na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego[1]. W poniższej tabeli zaprezentowano UPO z państwami, w których metoda unikania podwójnego opodatkowania została już zmieniona przez Konwencję MLI bądź zostanie zmieniona w najbliższym czasie:

Źródło: www.podatki.biz

Zerowy VAT na żywność problemem dla gastronomii i turystyki

Od 1 stycznia 2023 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, nadal będzie obowiązywać zerowy VAT na żywność - jak w roku 2022. Dla gastronomików i branży turystycznej wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność jest równoznaczne z utratą możliwości odliczania VAT-u płaconego przez nich przy zakupie żywności, co sprawia, że muszą zapłacić pełne 8% podatku VAT. Czy ministerstwo lub rząd pracują nad obniżeniem stawki podatku VAT dla branży hotelowej i gastronomicznej na 5%? - pytają posłowie w interpelacji do Ministra Finansów.

Tagi: VAT
Źródło: www.podatki.biz

Instytucja doręczenia w prawie podatkowym - informacje podstawowe

W kontaktach z administracją podatkową bardzo duże znaczenia ma kwestia doręczeń. Często brak prawidłowego doręczenia stanowi dla podatnika jedyną szansę na uniknięcie dodatkowego zobowiązania podatkowego, kwestie doręczeń mają niebagatelne znaczenie również w trakcie czynności kontrolnych, sprawdzających czy karnych skarbowych. 

Źródło: www.podatki.biz

[06.02.2023] Szkolenie on-line: Compliance podatkowe - procedury zapewniające bezpieczeństwo podatkowe

Ryzyko podatkowe jest stałym elementem działalności każdego podatnika. Wieloletnie działania ustawodawcy w celu uszczelnienia systemu podatkowego, doprowadziły do sytuacji, w której szczególnego znaczenia nabiera tzw. "compliance podatkowe", czyli zgodność działalności podatnika z przepisami podatkowymi. Ceną jest ryzyko podatkowe i to zarówno po stronie podatnika, jak i osób odpowiedzialnych za zobowiązania podatkowe podatnika. Głównym narzędziem są procedury, które zabezpieczają podatnika przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Samo istnienie procedur jest traktowane przez organy podatkowe jako przesłanka łagodząca, szczególnie w obszarze obowiązku zachowania należytej staranności. Głównym celem szkolenie jest identyfikacja ryzyk podatkowych oraz wskazanie i omówienie procedur, które te ryzyka zabezpieczą. Ważne: Każdy uczestnik szkolenia otrzyma edytowalne wersje procedur podatkowych.

Źródło: www.podatki.biz

[07.02.2023] Szkolenie on-line: Delegowanie pracowników za granicę w 2023 roku

Od 30 lipca 2020 r. obowiązują nowe zasady delegowania pracowników do państw Unii Europejskiej. Dla polskich pracodawców delegujących pracowników za granicę są to największe zmiany od czasu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej; pracownikom należy zapewnić wyższe niż do tej pory wynagrodzenia, a w przypadku delegowania długookresowego stosować wszystkie przepisy miejscowego prawa pracy. Regulacje te mają również zastosowanie do obywateli UE pracujących w Polsce. Ponadto, od 2 lutego 2022 obowiązuje tzw. Pakiet mobilności, który zmienia zasady rozliczania podróży międzynarodowych kierowców. Natomiast w kwestii stosowania przepisów podatkowych wiele wątpliwości rodzi obowiązująca już Konwencja MLI i likwidacja od 2021 r. ulgi abolicyjnej. Ponadto, na wysokość podatków pracowników delegowanych będą miały wpływ zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski ład - podwyższenie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego a także np. ulga na powrót. W związku z nowymi przepisami, które należy wziąć pod uwagę przy delegowaniu pracownika niezbędne staje się odpowiednie przygotowanie merytoryczne pracodawców, bowiem nieprawidłowości (związane np. z nieprawidłowym ustaleniem kraju, w którym należy odprowadzać zaliczki na podatek od pracownika) mogą kosztować naprawdę wiele. Szkolenie ma praktycznie przygotować Państwa do tego, by wysłanie pracownika odbyło się zgodnie z przepisami.

Źródło: www.podatki.biz

Jak wygląda zwrot podatku z Niemiec z pomocą profesjonalistów?

Rozliczenie podatku z Niemiec, podobnie jak w Polsce, niesie ze sobą konieczność złożenia stosownej deklaracji podatkowej w tamtejszym Finanzamcie, czyli niemieckim odpowiedniku urzędu skarbowego. Osoby, które uzyskiwały legalne dochody za pracę za zachodnią granicą, powinny jednak pamiętać o tym, że w każdym kraju funkcjonuje odrębny system fiskalny. Oznacza to tym samym, że procedura rozliczenia podatku z Niemiec może wyglądać nieco inaczej niż na rodzimym gruncie. Aby skutecznie dopełnić wszelkich formalności, warto więc zasięgnąć wsparcia u profesjonalistów, którzy zadbają o terminowe i poprawne rozliczenie z Finanzamtem oraz uzyskanie należnego zwrotu podatku z Niemiec. Jak w praktyce wygląda ta procedura? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.  

Źródło: www.podatki.biz

Jak terminal płatniczy pomoże Ci w prowadzeniu biznesu?

Jeśli prowadzisz własny biznes z pewnością zainteresuje Cię fakt, że według badań aż 57% transakcji w Polsce dokonywanych jest bezgotówkowo - za pomocą karty, telefonu czy BLIK-a*. Być może zauważyłeś to i w swojej firmie - klienci szukają miejsc, gdzie mogą zapłacić szybko i tak, jak im jest wygodnie. Na instalacji terminala płatniczego zyskają nie tylko oni, lecz także Ty. Sprawdź, dlaczego warto zainstalować go w firmie i jak uzyskać go za darmo.

Źródło: www.podatki.biz

Z końcem stycznia mija termin na złożenie ZUS IWA przez część płatników

Część płatników ma czas tylko do 31 stycznia br. na to, by złożyć dotyczące ubezpieczenia wypadkowego druki ZUS IWA za 2022 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wymóg dotyczy płatników, którzy nieprzerwanie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i minimum przez jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek.

Źródło: www.podatki.biz

Nie będzie wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT przy odliczaniu podatku

W ramach pakietu uproszczeń Slim VAT 3 Ministerstwo Finansów planuje znieść obecny wymóg posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego. Jak podkreśla resort finansów, obecne przepisy skutkują negatywnymi konsekwencjami dla części podatników. Zmiany powinny zacząć obowiązywać z początkiem kwietnia br.

Źródło: www.podatki.biz

Dokumentacja pracownicza uwzględni zmiany ws. kontroli trzeźwości

Do rozporządzenia ws. dokumentacji pracowniczej wprowadzone zostaną zmiany związane z nowymi regulacjami dotyczącymi kontroli trzeźwości pracowników i pracy zdalnej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szykuje odpowiednie modyfikacje w niektórych częściach akt osobowych.

Źródło: www.podatki.biz

Kolejne etapy cyfryzacji procesów budowlanych

W styczniu br. uruchomiono systemy książki obiektu budowlanego (c-KOB) oraz elektronicznego dziennika budowy (EDB). Jak zapowiada resort rozwoju i technologii, kolejnym etapem cyfryzacji procesów budowlanych będzie uruchomienie systemu obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie (SOPAB), do czego dojdzie w czerwcu br.

Źródło: www.podatki.biz

Składki ZUS obciążające pracodawcę w kosztach podatkowych

Memoriałowy sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych, w części finansowanej przez płatnika składek, jest warunkowany ich opłaceniem w terminie określonym w odrębnych przepisach. W przypadku, gdy składki te nie zostały opłacone w terminie, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenie, którego składki te dotyczą, jest należne - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację Poselską.

Źródło: www.podatki.biz

WSA. Media i transakcje związane z nieruchomościami a zwolnienie podmiotowe VAT

Dostawy wody, energii elektrycznej, energii cieplnej oraz wywóz nieczystości należy - co do zasady - uważać za odrębne i niezależne od umów najmu nieruchomości (lokali), co oznacza, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że dostawy te mieszczą się w pojęciu "świadczenie usług związanych z nieruchomościami", gdyż nie mają bezpośredniego (ścisłego) związku z daną nieruchomością, z uwagi na to, że nieruchomość nie jest elementem konstytutywnym takich - odrębnych od najmu nieruchomości - transakcji.

Tagi: VAT
Źródło: www.podatki.biz

Dodatkowy zapis na fakturze nie wpłynie na odliczenie VAT

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależniają prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od umieszczania stosownych "dopisków" na fakturach. Ustawodawca bowiem przewidział sytuacje, których wystąpienie wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które zostały wskazane w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Źródło: www.podatki.biz

Najem prywatny na ryczałcie. Co stanowi przychód?

Podatnik będzie osiągać przychody z wynajmowania lokali mieszkalnych i miejsc postojowych nie w ramach działalności gospodarczej. Oprócz czynszu najmu, najemcy będą zobowiązani przekazywać pieniądze na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i czynszu dla spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Przykładowo tymi wydatkami są koszty energii elektrycznej, gazu, zużycia wody, koszty ogrzewania, fundusz remontowy. Czy otrzymane od najemców pieniądze będą przychodem opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Źródło: www.podatki.biz

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Obowiązująca na gruncie Ordynacji podatkowej klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania to próba zapobiegania zjawisku agresywnej optymalizacji podaktowej.

Źródło: www.podatki.biz

Dziennik Ustaw i Monitor Polski - co nowego w przepisach 

26 stycznia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o Systemie Informacji Finansowej, który będzie służył przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, rozpoznawaniu i wykrywaniu przestępstwa katalogowego oraz zapobieganiu przestępstwu katalogowemu lub wspomaganiu prowadzenia postępowania karnego w sprawie przestępstwa katalogowego, a także w celu identyfikacji, wykrycia lub zabezpieczenia mienia pochodzącego z takiego przestępstwa, a także innym celom określonym w ustawie. Natomiast w Monitorze Polskim ogłoszono obwieszczenie ws. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku w 2022 r. oraz obwieszczenie ws. wysokości kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego od dnia 1 października 2023 r.

Źródło: www.podatki.biz

ZUS roześle kilka milionów deklaracji PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozsyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2022 r. Deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 mają zostać wysłane do końca lutego br. Jak podaje ZUS, w sumie do świadczeniobiorców, którzy w 2022 r. pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych, trafi kilka milionów formularzy.

Tagi: PIT, ZUS
Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2023: Wydawanie WIS i WIA będzie ujednolicone i skonsolidowane

Wydawanie wiążących informacji zostanie skonsolidowane, a takimi sprawami zajmie się jeden organ - dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Jednocześnie resort finansów chce ujednolicić system podatkowy w obszarze wydawania informacji WIS i WIA. Pakiet zmian, które zakłada projekt dotyczący Slim VAT 3, przewiduje także likwidację opłaty za wniosek o wydanie WIS. Większość nowych przepisów ma wejść w życie już z początkiem kwietnia br.

Źródło: www.podatki.biz

Fundacja rodzinna z licznymi poprawkami

W trakcie prac sejmowych przyjęto większość poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej, które zaproponował wcześniej Senat. Przewidziane rozwiązania są pozytywnie oceniane przez środowisko biznesowe. Eksperci Konfederacji Lewiatan twierdzą, że fundacja rodzinna będzie milowym krokiem dla tworzenia w Polsce wielopokoleniowych firm. Ustawa powinna wejść w życie w I półroczu 2023 r.

Źródło: www.podatki.biz

Ustawa budżetowa na 2023 r. czeka tylko na podpis prezydenta

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 r., która czeka obecnie już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy i publikację w Dzienniku Ustaw. Oficjalny deficyt budżetowy ma wynieść nie więcej niż 68 mld zł. Rząd przewiduje, że wpływy podatkowe będą dalej rosnąć, ale najprawdopodobniej w mniejszym tempie niż w 2022 r.

Źródło: www.podatki.biz

NSA. Wydatki na dojazd i noclegi pracowników nie zawsze bez PIT

#zrodlo
Zapewnienie noclegów dla swoich pracowników w miejscu wykonywania przez nich pracy na jej rzecz, z wyłączeniem podróży służbowej, będą stanowić dla nich przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także świadczenie przez pracodawcę na rzecz pracownika kosztów dojazdu do pracy stanowi element wynagrodzenia za pracę. Jakakolwiek forma pokrycia tych wydatków przez pracodawcę stanowi korzyść pracownika, a nie pracodawcy.

Źródło: www.podatki.biz

Umowa zlecenie liczy się do emerytury

Za okresy składkowe, zaliczane do uprawnień i wpływające na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, uważa się wszystkie okresy opłacania składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
reklama
Kontakt z nami