Podatki  RSS
Poprawa jakości dostępu do danych publicznych - rusza projekt Dane 3.0 - wymiana, wartość

#zrodlo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostało partnerem nowego projektu "Dane 3.0 - wymiana, wartość", który powstał z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji. Projekt Dane 3.0 zwiększy ilość i jakość informacji sektora publicznego dostępnych do ponownego wykorzystywania, w tym w szczególności danych o wysokiej wartości. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.3 FERC, Cyfrowe udostępnienie ISP ze źródeł administracyjnych.

Źródło: www.podatki.biz

Zmiany w programie FEnIKS 2021-2027

#zrodlo
Rada Ministrów zatwierdziła projekt zmian w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, który ma na celu ułatwienie dostępu do unijnych środków na projekty związane z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. Dzięki temu zwiększy się liczba beneficjentów, którzy będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe.

Źródło: www.podatki.biz

Podatek VAT: Kaucja to nie zaliczka

#zrodlo
Dla celów ewentualnego opodatkowania kaucji podatkiem VAT trzeba jednoznacznie rozdzielić kwoty otrzymanej kaucji pomiędzy część podlegającą zwrotowi w sytuacji spełnienia świadczenia i część podlegającą przepadkowi w sytuacji niespełnienia świadczenia.

Tagi: VAT
Źródło: www.podatki.biz

PIT kasowy - czy to rozwiązanie stanie się powszechne?

Wprowadzeniu nowej metody rozpoznawania momentu powstania przychodu nazywanej "pitem kasowym" towarzyszą liczne rozważania i utyskiwania dotyczące trudności w stosowaniu tej regulacji i mówienie o niewielkiej grupie przedsiębiorców, która może być zainteresowana wdrożeniem metody kasowej rozliczania przychodów i kosztów. Tymczasem trudności, jakie trzeba "pokonać" są w zasadzie trzy.

Tagi: PIT
Źródło: www.podatki.biz

Obowiązki pracodawców: napoje i posiłki profilaktyczne

#zrodlo
Pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach pracodawca musi zapewnić na własny koszt napoje i posiłki profilaktyczne. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Źródło: www.podatki.biz

Umowa o dzieło - praktyczne informacje

Umowa o dzieło jest uregulowana w art. 627-646 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Istotną cechą umowy o dzieło jest jej odpłatność, chociaż wynagrodzenie wcale nie musi polegać wyłącznie na zapłaceniu określonej sumy pieniężnej, ale także na spełnieniu świadczenia innego rodzaju.

Źródło: www.podatki.biz

4 mld zł z KPO na e-zdrowie

#zrodlo
Jak wskazuje raport UE polska platforma e-zdrowia jest piątym najbardziej zaawansowanym systemem w UE. Wciąż przed nami wdrożenie centralnej e-rejestracji, wykorzystanie danych medycznych i zapewnienie ich interoperacyjności.

Tagi: Polska
Źródło: www.podatki.biz

GUS: Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w maju 2024 r.

#zrodlo
Wiele osób ze zdziwieniem przyjmuje informacje o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Nic dziwnego, bowiem przeciętne nie oznacza najczęściej występującego. Jak naprawdę rozkładają się wynagrodzenia ze względu na wiek, płeć, sektor i miejsce pracy pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: www.podatki.biz

PIT: Przychody z działalności gospodarczej powstające w momencie zapłaty lub wykonania usługi

Pewna część reguł, dotyczących przychodów i kosztów w działalności gospodarczej jest podobna. Na przykład, jeśli chodzi o zaliczenie wydatków do podatkowych kosztów uzyskania przychodu, najczęściej nie jest niezbędne ich faktyczne poniesienie. Podobnie jest z przychodami - aby powstały, nie jest konieczne ich faktyczne otrzymanie. Obie te reguły zawierają jednak wyjątki.

Tagi: PIT
Źródło: www.podatki.biz

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe dla operatorów platform cyfrowych

W związku z dyrektywą DAC7, operatorzy platform cyfrowych, którzy udostępniają swoją platformę lub jej część sprzedawcom, mają nowe obowiązki rejestracyjne i sprawozdawcze.

Tagi: Finanse, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

Zrozumieć VAT (26) Faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

#zrodlo
Kontrahenci podatników VAT mogą należeć do dwóch różnych kategorii. Podmioty gospodarcze, które otrzymują fakturę VAT jako dokument potwierdzający realizację transakcji na ich rzecz, oraz osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i rolnicy ryczałtowi. Zasadą jest, że sprzedaż dla tej drugiej grupy powinna zostać zarejestrowana w kasie fiskalnej. Transakcja taka potwierdzona zostaje przez paragon wystawiony przez to urządzenie. Jednakże w ściśle określonych przypadkach istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Źródło: www.podatki.biz

Księgi handlowe krok po kroku (31) Rozrachunki - cz. 2

#zrodlo
W tej lekcji o rozrachunkach z tytułu różnic kursowych i zaliczek. Ale zaczynamy od inwentaryzacji należności i zobowiązań wynikających z rozrachunków. Przepisy ustawy o rachunkowości zakładają, że powinny być one inwentaryzowane co najmniej na ostatni dzień roku obrotowego.

Źródło: www.podatki.biz

MF: Końcowe konsultacje KSeF

#zrodlo
Wczoraj pisaliśmy o kolejnym projekcie zmian w zakresie wystawiania faktur w KSeF - Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło rozpoczęcie ostatniej fazy konsultacji. Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń jest również koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury.

Źródło: www.podatki.biz

Ważne dla branży TSL - od grudnia nowe przepisy, kolejne zmiany w 2025 r.

#zrodlo
Zbliżają się zmiany w prawie, które będą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie branży TSL. Przedsiębiorców czekają kluczowe zmiany w zakresie uszczelniania granic UE, pochodzenia produktów oraz bezpieczeństwa towarów, a kolejne istotne regulacje wejdą w życie w 2025 r.

Tagi: Przepisy
Źródło: www.podatki.biz

Jak działa ulga na IKZE i kto może z niej skorzystać? Praktyczny przewodnik dla oszczędzających na emeryturę w ramach kont IKE i IKZE

#zrodlo
Emerytury będą coraz niższe - wyliczana przez ekspertów stopa zastąpienia wynosi nawet 25% wynagrodzenia przyszłego świadczeniobiorcy. Warto już teraz o tym pomyśleć i zacząć oszczędzać w ramach III filaru systemu emerytalnego. Jego elementami są m.in. IKZE czy IKE. IKZE niesie za sobą możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przez oszczędzających. Co warto wiedzieć o tej formie oszczędzania?

Źródło: www.podatki.biz

B2B czy UOP - co jest bardziej opłacalne?

#zrodlo
Decyzja o wyborze między umową o pracę (UOP) a współpracą na zasadach B2B to jedna z kluczowych kwestii dla wielu osób aktywnych zawodowo. Obie formy zatrudnienia mają swoje plusy i minusy, które warto dokładnie przeanalizować, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Źródło: www.podatki.biz

[14.11.2024] Szkolenie on-line: Rachunkowość fundacji i stowarzyszeń

#zrodlo
Zapraszamy na szkolenie, którego celem jest zdobycie praktycznej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do prawidłowego dostosowania i przygotowania księgowości fundacji i stowarzyszeń. Ponadto uczestnicy zapoznają się z zasadami sporządzania sprawozdań finansowych. Udoskonalą również wiedzę w zakresie księgowości fundacji i stowarzyszeń, w szczególności w zakresie sporządzania odpowiedniej dokumentacji księgowej, przygotowania polityki rachunkowości i zakładowego planu kont, księgowości, sprawozdawczości finansowej. 

Źródło: www.podatki.biz

Stopy procentowe NBP nadal bez zmian

W dniach 5-6 listopada 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła kolejny raz utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy, że od 5 października 2023 r. stopa referencyjna wynosi 5,75%.

Źródło: www.podatki.biz

Będą zmiany w zakresie obowiązkowego wystawiania faktur w KSeF - jest projekt

#zrodlo
Wczoraj, 5 listopada 2024 r., na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ukazał się projekt ustawy zawierający propozycję zmian w zakresie obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Projekt jest wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadził Minister Finansów. Proponowane rozwiązania mają pozwolić przedsiębiorcom lepiej przygotować się do zmian w systemie KSeF w zakresie wystawiania e-faktur.

Tagi: Ustawy
Źródło: www.podatki.biz

Podatek u źródła. Mechanizm pay & refund będzie wyłączony przez kolejny rok

#zrodlo
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, które przedłuża czasowe wyłączenie obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund (MPR) w stosunku do tzw. płatnika technicznego, do końca 2025 roku.

Źródło: www.podatki.biz

Zmiany w systemie SENT

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady zgłaszania przewozów do rejestru SENT. Dotyczą podmiotów, które wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy oraz przewozy kabotażowe.

Tagi: Senat
Źródło: www.podatki.biz

ROP o poprawie ochrony pracy obcokrajowców

#zrodlo
5 listopada 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy na temat "Poprawa ochrony pracy obcokrajowców, w szczególności w takich sektorach jak budownictwo, transport lokalny i międzynarodowy, opieka społeczna i usługi domowe". W obradach uczestniczył Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki ze współpracownikami.

Źródło: www.podatki.biz

Osoba w kryzysie bezdomności nie zarejestruje auta. Pismo BRPO do MI

#zrodlo
Składając wniosek o rejestrację samochodu, trzeba podać adres właściciela pojazdu. Osoby w kryzysie bezdomności, które nie mają meldunku, mogą nie otrzymać dowodu rejestracyjnego auta tylko dlatego, że nie są w stanie wskazać adresu swego pobytu czy zamieszkania. Wydaje się, że do korespondencji z organem wystarczy, by wnioskodawca podał adres do korespondencji, którym może być np. adres poczty elektronicznej - wskazuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: www.podatki.biz

Rolniku, załóż konto na eKRUS!

#zrodlo
W dniach 18-22 listopada 2024 r. w oddziałach regionalnych i wybranych placówkach terenowych KRUS w całej Polsce odbędzie się "Dzień z eKRUS", podczas którego rolnicy ubezpieczeni w Kasie będą mogli bezpłatnie założyć konto na portalu eKRUS.

Źródło: www.podatki.biz

Ekwiwalent za używanie odzieży roboczej nie zawsze bez składek ZUS

#zrodlo
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się ekwiwalentów pieniężnych za używanie odzieży roboczej przy założeniu, że są one wypłacane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, tj. w wysokości odzwierciedlającej ich aktualną wartość. Pracodawca ustala wysokość wypłacanego ekwiwalentu na podstawie aktualnych cen rynkowych elementów garderoby, które w jego zastępstwie musi nabyć pracownik. Wysokość ekwiwalentu jest zatem uzależniona od wymagań na danym stanowisku pracy oraz tego, jak bardzo zużywa się stosowana do jego obsługi odzież robocza.

Źródło: www.podatki.biz

Obowiązek JPK w CIT. Liczą się przychody bilansowe, czy przychody podatkowe?

#zrodlo
Nowy obowiązek JPK w podatku dochodowym od osób prawnych będzie miał po raz pierwszy zastosowanie za rok podatkowy lub obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. w przypadku odpowiednio podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym/obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro. Przepisy nie definiują pojęcia przychodu na potrzeby ustalenia tego progu, przy czym posługują się terminem przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym/obrotowym.

Tagi: CIT, PIT, Przepisy
Źródło: www.podatki.biz

Ekwiwalent dla pracownika za używanie własnego telefonu komórkowego

#zrodlo
Jeżeli ekwiwalent jest wypłacany w pieniądzu i odpowiada poniesionym przez pracowników wydatkom w związku z wykorzystywaniem telefonu komórkowego oraz akcesoriów, które stanowią ich własność oraz rzeczy te są wykorzystywane przez pracowników do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, to wypłacony ekwiwalent podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: www.podatki.biz

Korzystanie ze służbowych telefonów w celach prywatnych pracownika

#zrodlo
Czy pracownicy uzyskują przychód ze stosunku pracy z tytułu korzystania ze służbowych telefonów komórkowych w celach prywatnych i czy na pracodawcy ciąży w tym zakresie obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Źródło: www.podatki.biz

MF: Nie będzie wyższej kwoty wolnej

#zrodlo
Z uwagi na oszacowany koszt omawianej zmiany, skutkującej uszczupleniem dochodów sektora publicznego z podatku PIT, która dla roku 2025 wyniosłaby 52,5 mld, decyzja co do momentu podwyższenia kwoty wolnej zostanie podjęta w oparciu o rzetelne dane i z uwzględnieniem uwarunkowań aktualnej sytuacji geopolitycznej. Celem nadrzędnym jest bowiem zwiększanie bezpieczeństwa państwa oraz stabilność finansów publicznych - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską.

Tagi: PIT
Źródło: www.podatki.biz

E-commerce i podatki (22) - Rozliczanie podatku VAT przy imporcie towarów

#zrodlo
Sposób rozliczania podatku VAT z tytułu importu jest szczególny. Jak stanowi art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT podatnicy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym albo rozliczeniu zamknięcia, o którym mowa w art. 175 rozporządzenia 2015/2446, w przypadkach, o których mowa w art. 324 lub art. 325 rozporządzenia 2015/2447 kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Polecamy
Poprawa jakości dostępu do danych publicznych - rusza projekt Dane 3.0 - wymiana, wartość

#zrodlo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostało partnerem nowego projektu "Dane 3.0 - wymiana, wartość", który powstał z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji. Projekt Dane 3.0 zwiększy ilość i jakość informacji sektora publicznego dostępnych do ponownego wykorzystywania, w tym w szczególności danych o wysokiej wartości. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.3 FERC, Cyfrowe udostępnienie ISP ze źródeł administracyjnych.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami