Wiadomości z tagiem VAT  RSS
Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

12.04.2024 18:51

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielęWprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

Tagi: VAT
Źródło: www.infor.pl

Niedziele handlowe. Minister finansów będzie namawiał do ich powrotu

12.04.2024 14:09


- Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu z punktu widzenia budżetu oznaczałoby to nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy związane z wyższymi wpływami z VAT - ocenia w Radiu ZET minister finansów. Andrzej Domański będzie namawiać kolegów z koalicji do likwidacji zakazu handlu.

Tagi: VAT
Źródło: biznes.interia.pl

Zmiany w podatku VAT. Minister Finansów potwierdził prace nad podwyższeniem jednego z limitów

12.04.2024 11:34


Rząd chce podwyższyć limit uprawniający do zwolnienia z podatku VAT. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad podniesieniem limitu z kwoty 200 tys. zł do 240 tys. zł. Poniżej tej wartości przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku zgłaszania się do VAT-u.

Źródło: www.bankier.pl

Producenci owoców i warzyw obawiają się skutków podniesienia VAT na żywność

11.04.2024 16:40

W obecnym sezonie producenci owoców i warzyw mierzą się nie tylko z niedoborem pracowników sezonowych, ale także ze skutkami podniesienia do 5 proc. stawki VAT na podstawową żywność. Jak wskazuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, obawy branży dotyczą zarówno mniejszej chęci zakupów wśród konsumentów, jak i większej presji cenowej ze strony sieci handlowych.

Tagi: VAT
Źródło: www.podatki.biz

Przy ustalaniu przychodu nie ma znaczenia sposób jego ewidencjonowania

11.04.2024 9:51

Pracodawca udzielający ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powinien do przychodu wliczać sprzedaż ewidencjonowaną zarówno przy zastosowaniu kasy fiskalnej, jak i faktur VAT.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Oznaczenie na fakturze "mechanizm podzielonej płatności" jeszcze nic nie oznacza

10.04.2024 11:01

Aby wystąpił obowiązek wystawiania faktur z adnotacją "mechanizm podzielonej płatności" muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki, tj. faktura: będzie wystawiana na kwotę należności ogółem przekraczającą kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, będzie dokumentować dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, czynności będą dokonywane na rzecz podatnika.

Tagi: Ustawy, VAT
Źródło: www.podatki.biz

Inflacja najniższa od lat. Ceny surowców i VAT mogą jednak odwrócić trend

09.04.2024 16:14

Wskaźnik inflacji spadł do poziomu 1,9 proc. w skali roku, co jest najniższym wynikiem od 5 lat. Eksperci przewidują, że kolejne miesiące przyniosą jednak zwrot i inflacja znów będzie wyższa od celu inflacyjnego. Największą niewiadomą są obecnie ceny surowców, które mogą mieć największy wpływ na wskaźnik inflacji. Mniejsze znaczenie mieć ma z kolei podniesienie z początkiem kwietnia br. z 0 proc. do 5 proc. stawki VAT na podstawową żywność.

Tagi: VAT
Źródło: www.podatki.biz

VAT: Przeniesienie własności mienia przez JST do spółki komunalnej

09.04.2024 10:01

Co do zasady wniesienie aportu na gruncie przepisów dotyczących VAT traktowane jest - w zależności od przedmiotu tego aportu - jako odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług. Dzieje się tak również w przypadku aportów dokonywanych przez JST do ich spółek komunalnych. Obecnie zasadność opodatkowania tej czynności jest przedmiotem sporu - zapadł nieprawomocny wyrok WSA korzystny dla JST - a o szczegółach przeczytasz w publikowanej interpelacji i odpowiedzi na nią.

Tagi: VAT, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami