Wiadomości z tagiem Faktury  RSS
Wkrótce zmiany dotyczące JPK_V7

20.06.2024 16:24

Resort finansów przygotował projekt zmian w zakresie JPK_V7, które są związane z przesunięciem w czasie wejścia w życie obowiązku e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). W praktyce do 1 lutego 2026 r. wykazywanie numeru KSeF faktury w JPK_VAT z deklaracją będzie mieć charakter fakultatywny.

Tagi: VAT, Faktury
Źródło: www.podatki.biz

KSeF z nową aplikacją mobilną

11.06.2024 16:37

Resort finansów uruchomił wersję produkcyjną nowej Aplikacji Mobilnej KSeF. Aplikacja pozwala głównie na wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w Krajowym Systemie e-Faktur oraz ich korekt. Sam obowiązek e-fakturowania w KSeF zostanie tymczasem wprowadzony z dużym opóźnieniem. Ministerstwo ustaliło termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na 1 lutego 2026 r.

Źródło: www.podatki.biz

Łagodne wejście w obowiązkowe e-faktury. Mamy czas się ich nauczyć

07.06.2024 14:08


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r. - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.

Źródło: www.bankier.pl

Odliczanie podatku z faktur zaliczkowych wystawionych przed rejestracją VAT

07.06.2024 11:01

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT ujętego w fakturach zaliczkowych otrzymanych przed formalną rejestracją jako podatnika VAT czynnego. Jeśli przedsiębiorca złoży aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, wskazując okres rozliczeniowy za który złoży pierwszą deklarację podatkową w oparciu o datę otrzymania pierwszej faktury zaliczkowej, to może skorzystać z prawa do odliczenia podatku w deklaracji podatkowej za okres, w którym otrzymał te faktury.

Tagi: VAT, Faktury, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

Przedwcześnie wystawiona faktura zaliczkowa. Sądy swoje, a fiskus swoje

06.06.2024 11:02

Przedwcześnie wystawione faktury zaliczkowe należy skorygować, poprzez wystawienie faktur korygujących, w zakresie podstawy opodatkowania i kwoty podatku (tj. "wyzerować" te pozycje). W sytuacji natomiast, gdy faktury te nie zostaną skorygowane, wówczas trzeba zapłacić wykazany w nich podatek - bez względu na powód nieprawidłowego wystawienia faktury. Tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS.

Źródło: www.podatki.biz

NSA. W przypadku oszustwa VAT nie będzie kosztem

04.06.2024 11:00

Unormowanie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznające za koszt uzyskania przychodów podatek od towarów i usług, nie dotyczy przypadku, gdy zapłata tego podatku dotyczy sytuacji, w której na gruncie podatku VAT stwierdzono, że z mocy art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, wystawione na rzecz podatnika faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane z uwagi na jego udział (nawet nieświadomy), w transakcjach stanowiących oszustwo podatkowe w podatku od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródło: www.podatki.biz

mObywatel dla firm: Dane do faktury i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

29.05.2024 11:04

Sprawdź dane swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w aplikacji mObywatel 2.0. W usłudze Firma: zobaczysz dane swojej jednoosobowej działalności gospodarczej i sprawdzisz ich poprawność, skopiujesz informacje (jak NIP czy REGON) i wyślesz je w wybrany sposób,

Tagi: Faktury
Źródło: www.podatki.biz

Możliwość wystawiania faktury VAT na osoby trzecie

29.05.2024 11:01

Skoro spółdzielnię nie łączy żaden stosunek prawno-gospodarczy z najemcami lokalu mieszkalnego oraz użytkowego, najemcy nie są nabywcami świadczeń ze strony spółdzielni, zatem spółdzielnia nie ma podstaw do wskazania w treści faktury (dokumentującej obciążenie z tytułu opłat eksploatacyjnych), w części dotyczącej nabywcy - najemcy lokalu. Obowiązek ten będzie ciążył na właścicielach lokali - stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.

Tagi: VAT, Faktury
Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami