punkta kod zniżkowy
Wiadomości z tagiem Pracodawcy  RSS
Kara za spóźnienie do pracy. Co szef może zrobić za brakujące godziny?

03.03.2024 17:00


Z pewnością nie raz zdarzyło nam się nie dotrzeć na czas na umówione spotkanie. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy spóźniamy się do pracy, którą zaczynamy o wyznaczonej godzinie. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za spóźnienie do pracy? Co może zrobić pracodawca?

Źródło: biznes.interia.pl

To będzie rewolucja dla pracowników. Eksperymenty w wielu krajach

03.03.2024 12:00


Niemożliwe, albo możliwe, ale nieplanowane - tak o ewentualnym wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy mówi większość pracodawców ankietowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Tymczasem eksperymenty z 4-dniowym tygodniem pracy prowadzono lub planuje się to zrobić w wielu krajach, m.in. w Japonii, Islandii, Szkocji, Belgii czy Hiszpanii.

Źródło: biznes.interia.pl

Już teraz możesz pracować tylko cztery dni w tygodniu. Jak to zrobić?

03.03.2024 9:51

Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość rynku pracy w Polsce i na świecie? Zdania ekspertów, pracodawców i samych zatrudnionych są podzielone. Warto jednak wiedzieć, że już dziś nasz Kodeks pracy daje zatrudnionym prawo do pracy cztery dni w tygodniu. Ta opcja jest możliwa dzięki funkcjonowaniu różnych systemów czasu pracy. Jakie dokładnie rozwiązania przewiduje i co w praktyce oznacza?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Pracownik może odpracować wyjście prywatne, zanim z niego skorzysta

02.03.2024 18:51

Takie stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy w stanowisku wydanym dla DGP. Jednak wyrażenie na to zgody może oznaczać dla pracodawców dodatkowe koszty z tytułu nadgodzin, gdyby do odpracowanego wcześniej wyjścia jednak nie doszło.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Premia w pracy. Jakie są rodzaje dodatków finansowych?

02.03.2024 12:00


Premie pracownicze to dodatkowy składnik do podstawowego wynagrodzenia, który przyznawany jest pracownikom pod pewnymi warunkami. Premie są wyrazem uznania pracodawcy i najczęściej przyznawane są za osiągnięcie dobrego wyniku w pracy. Na jakich zasadach przyznawane są premie pracownicze? Ile wynoszą?

Źródło: biznes.interia.pl

Czy pracodawca może skrócić pracownikowi odpoczynek? [REGULACJE I WYJĄTKI]

01.03.2024 9:51

Czy pracodawca może skrócić pracownikowi kodeksowy odpoczynek tygodniowy z 35 do 24 godzin poprzez zlecenie dodatkowej pracy nadliczbowej w okresie odpoczynku? Kwestia ta budzi wątpliwości polskich pracodawców. Adwokat, z którą rozmawiamy, wskazuje, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z pracą zmianową i następuje akurat zmiana pory wykonywania pracy w związku z przejściem na inną zmianę, zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych w okresie odpoczynku jest możliwe, jeżeli tylko nie przekracza przepisowych 24 godzin.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Koniec złotych czasów w IT. Musieli wysłać po 100 CV, by znaleźć nową pracę

29.02.2024 20:00

56 proc. polskich specjalistów IT szuka nowego pracodawcy - wynika z badania przeprowadzonego przez Just Join IT wśród blisko 1300 osób z branży technologicznej. Ich główną motywacją jest rozwój zawodowy i chęć zdobycia lepszego wynagrodzenia.

Źródło: www.pulshr.pl

Czy wymiar czasu pracy można określać w umowie liczbą godzin do przepracowania?

29.02.2024 18:51

Mamy zamiar zatrudnić kilkoro pracowników na cząstkowe etaty. Czy można określić w umowach o pracę wymiar czasu pracy w ten sposób, że ustalimy stałą liczbę godzin pracy w miesiącu, np. 100? Wstępnie umawialiśmy się z kandydatami do pracy, że będą pracować tyle właśnie godzin miesięcznie. Czy w związku ze stałą potrzebą pracodawcy i zgodą kandydatów zapis taki byłby możliwy? Jeśli jednak nie jest to dopuszczalne, to czy możemy osiągnąć ten sam efekt, wskazując w umowie np. 2/3 etatu, a planować pracę zawsze na 80 godzin w miesiącu, przyjmując np. stawkę godzinową wynagrodzenia?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Ukryty monitoring w miejscu pracy jest nielegalny

29.02.2024 9:51

W ostatnim czasie sporo dyskusji na temat dopuszczalności niejawnej kontroli pracowników, a także potrzeby zbalansowania prawa do prywatności z interesem pracodawcy wywołała sprawa López Ribalda i inni przeciwko Hiszpanii, rozpatrywana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC). Głównym punktem sporu była kwestia legalności ukrytego monitoringu pracowników w miejscu pracy. Autorka jest radcą prawnym w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR, dyrektor Instytutu Prawa, Zatrudnienia i Work-Life Balance, w Uczelni Łazarskiego.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami