Wiadomości z tagiem Pracodawcy  RSS
Minimalna kwota dofinansowania okularów korekcyjnych dla pracowników - MRPiPS nie planuje zmian

22.04.2025 11:06

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje nowelizacji przepisów w zakresie ustalenia minimalnej kwoty dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników pracujących przy komputerze. W odpowiedzi na interpelację poselską resort wyjaśnia, że decyzja o wysokości refundacji pozostaje w gestii pracodawcy, który może ustalić dowolną kwotę i okresowo ją waloryzować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych wykażą taką potrzebę, jednak ustawodawca pozostawił swobodę w określaniu wysokości refundowanych kosztów. Ministerstwo podkreśla, że pracownik ma prawo do wcześniejszych badań profilaktycznych, jeśli uważa, że przy pracy z monitorem ekranowym pogarsza mu się wzrok.

Źródło: www.podatki.biz

Składki ZUS od diet przedstawicieli handlowych

22.04.2025 11:05

Diety wypłacane pracownikom z tytułu podróży służbowych odbywanych poza stałym miejscem pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dotyczy to wyjazdów służbowych wykonywanych na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy lub stałe miejsce wykonywania pracy. Ważne jest rozróżnienie między standardowym wykonywaniem obowiązków służbowych a podróżą służbową, która ma charakter incydentalny i tymczasowy.

Źródło: www.podatki.biz

Urlop na żądanie 2025 r. i 2026 r. Kiedy można z niego skorzystać? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

22.04.2025 9:51

Urlop na żądanie 2025 r. i 2026 r. Kiedy można z niego skorzystać? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?Czym jest urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Ile dni na urlop na żądanie? Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Urlop na żądanie a praca u kilku pracodawców. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Źródło: www.infor.pl

Budowa wizerunku musi być przemyślana. Bez tego employer branding to działanie na ślepo

21.04.2025 16:00

Budowanie wizerunku pracodawcy to dziś znacznie więcej niż atrakcyjne ogłoszenie o pracę i hasło na stronie kariery.

Źródło: www.pulshr.pl

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

19.04.2025 9:51

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Źródło: www.infor.pl

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

19.04.2025 9:51

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Źródło: www.infor.pl

Nawet 10 tys. zł kary dla pracodawcy. Ograniczony czas pracy w Wielką Sobotę

18.04.2025 14:00


Wielka Sobota to zwykle czas ostatnich zakupów świątecznych. Jednak tego dnia obowiązują obostrzenia dotyczące czasu pracy osób zatrudnionych w handlu. Za ich nieprzestrzeganie grozi kara od 1 tys. do 10 tys. zł.

Źródło: www.bankier.pl

"A ten mój szef to...", kiedy za komentarz odnośnie do pracodawcy można mieć kłopoty

18.04.2025 5:31


Choć przepisy co do zasady gwarantują pracownikom wolność wyrażania poglądów, to nie każda krytyczna wypowiedź o firmie lub szefie pozostanie bez konsekwencji. A te mogą być dotkliwe - od kary porządkowej nawet do rozwiązania stosunku pracy - czytamy w piątkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Źródło: www.bankier.pl

"Kiedy ludzie rozumieją sens, łatwiej akceptują zmiany"

17.04.2025 8:00

Dziś, jeśli pracodawca chce angażować pracowników w rozwój i jednocześnie przekierować część odpowiedzialności za ten rozwój na nich samych, musi stworzyć do tego odpowiednią przestrzeń i kulturę organizacyjną. Powinien wdrożyć procesy, które pozwalają pracownikom aktywnie korzystać z oferowanych możliwości - mówi wiceprezes Unimotu ds. HR Aneta Szczesna-Kowalska.

Źródło: www.pulshr.pl

"Kiedy ludzie rozumieją sens, łatwiej akceptują zmiany"

17.04.2025 8:00

Dziś, jeśli pracodawca chce angażować pracowników w rozwój i jednocześnie przekierować część odpowiedzialności za ten rozwój na nich samych, musi stworzyć do tego odpowiednią przestrzeń i kulturę organizacyjną. Powinien wdrożyć procesy, które pozwalają pracownikom aktywnie korzystać z oferowanych możliwości - mówi wiceprezes Unimotu ds. HR Aneta Szczesna-Kowalska.

Źródło: www.pulshr.pl

reklama
Kontakt z nami