Wiadomości z tagiem Prawo  RSS
Dziurawy system. Dlaczego kobiety częściej porzucają naukę?

13.04.2024 18:51

Kobiety i mężczyźni, również w Polsce, tak samo często z sukcesem bronią prace doktorskie i wkraczają na ścieżkę kariery naukowej. Ale z dążenia do profesury częściej rezygnują już kobiety. Zjawisko ich odchodzenia z akademii zwykło się nazywać leaky pipeline (z ang.: przeciekający rurociąg). Chciałoby się powiedzieć, za ekonomiczną noblistką z 2023 r. Claudią Goldin, że to pewnie wszystko kwestia większego zaangażowania kobiet w życie rodzinne (szczególnie gdy pojawi się dziecko). Badanie naukowców z Uniwersytetu Kolorado rzuca inne światło na problem „przeciekającego systemu”.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Nie zawsze dostaniesz pieniądze za nadgodziny. Ale czy wiesz dlaczego? Sprawdź, jakie są zasady.

13.04.2024 9:51

Nie zawsze dostaniesz pieniądze za nadgodziny. Ale czy wiesz dlaczego? Sprawdź, jakie są zasady.Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik może otrzymać dodatek do wynagrodzenia. Jednak pracodawca nie zawsze musi go wypłacić. Jeśli jest to dla niego lepsze rozwiązanie, może udzielić pracownikowi czasu wolnego.

Źródło: www.infor.pl

Praca szkodzi zdrowiu, i to coraz bardziej

12.04.2024 21:00

Dla większości Polaków praca okazuje się częstym źródłem stresu. Ponad dwie trzecie (72 proc.) pracowników twierdzi, że odczuwa stres związany z pracą każdego tygodnia, przy czym prawie jedna piąta (19 proc.) boryka się z nim codziennie.

Źródło: www.pulshr.pl

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

12.04.2024 18:51

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądówRozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Tagi: Prawo
Źródło: www.infor.pl

Opodatkowanie osób samotnie wychowujących dzieci. RPO domaga się zmian

12.04.2024 16:38

Obecne regulacje w praktyce niemal całkowicie wykluczają udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka w kontekście możliwości korzystania z preferencji podatkowych dla rodzica, który faktycznie samotnie wychowuje dziecko - ocenia rzecznik praw obywatelskich. Rzecznik skierował do resortu finansów pismo, w którym domaga się wydania objaśnień podatkowych i rozważenia ewentualnych zmian w przepisach podatkowych.

Źródło: www.podatki.biz

Szef wręczył wypowiedzenie? Sprawdź czy miał takie prawo

12.04.2024 9:51

Przychodzisz jak co dzień do pracy, szef wzywa do swojego gabinetu. Podaje ci do podpisania dokument. Okazuje się, że to wypowiedzenie. Warto znać swoje prawa, bowiem nie w każdej sytuacji pracodawca może z własnej woli pożegnać pracownika.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Aktywnie w żłobku - jakie warunki, dla kogo 1500 zł (lub 1900 zł) miesięcznie?

11.04.2024 18:51

Aktywnie w żłobku - jakie warunki, dla kogo 1500 zł (lub 1900 zł) miesięcznie?„Aktywnie w żłobku” to nowe świadczenie, które ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Źródło: www.infor.pl

Babciowe - próg dochodowy uprawniający do świadczenia „aktywni rodzice w pracy”

11.04.2024 18:51

Babciowe - próg dochodowy uprawniający do świadczenia „aktywni rodzice w pracy”Babciowe, tj. świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało w przypadku spełnienia warunków dotyczących progu dochodowego. Ustawodawca szczegółowo określił wymagania w tym zakresie, oparte na wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Źródło: www.infor.pl

reklama
Kontakt z nami