Wiadomości z tagiem Rzecznik praw obywatelskich  RSS
RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych

28.11.2022 18:52

RPO pyta NSA o zasady zwolnień podatkowych darowizn od najbliższych
Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, mają udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek. Wobec rozbieżności w orzecznictwie i dla urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i prawa, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: www.infor.pl

Zwolnienia podatkowe dla darowizn budzą wątpliwości

28.11.2022 15:05

Regulacje dotyczące zwolnień podatkowych dla darowizn od najbliższych budzą spore wątpliwości. Skarbówka twierdzi, że pieniądze nie mogą być przekazane gotówką, ale część sądów administracyjnych dopuszcza sytuacje, gdy darowizna nie ma formy transferu bezgotówkowego. Rzecznik praw obywatelskich skierował w tej sprawie pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazując na potrzebę wydania uchwały.

Źródło: www.podatki.biz

Zmiana definicji gwałtu?

25.11.2022 18:51

Zmiana definicji gwałtu?
Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Świadczenie pielęgnacyjne - NSA rozstrzygnie pytanie prawne RPO

09.11.2022 18:51

Świadczenie pielęgnacyjne - NSA rozstrzygnie pytanie prawne RPO
14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich o rozbieżności w orzecznictwie dotyczące przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych dla osób innych niż: matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, osoba ze spokrewnionej rodziny zastępczej.

RPO: Część opiekunów osób z niepełnosprawnościami bez wsparcia państwa

07.11.2022 18:52

RPO: Część opiekunów osób z niepełnosprawnościami bez wsparcia państwa
Część opiekunów członków rodzin z niepełnosprawnościami nie ma możliwości uzyskania comiesięcznego wyrównania świadczenia emerytalno-rentowego do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich nie da się tego pogodzić z zasadą sprawiedliwości.

Źródło: www.infor.pl

RPO: jest bardzo dużo problemów społecznych związanych z podrożeniem kosztów życia

03.11.2022 18:52

RPO: jest bardzo dużo problemów społecznych związanych z podrożeniem kosztów życia
"Bardzo dużo ludzi zwraca się do nas w poczuciu bezradności tego, że nie mogą żyć na takim poziomie, na jakim żyli wcześniej" – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich, który w Szczecinie otworzył punkt przyjęć interesantów. Będzie on czynny w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Źródło: www.infor.pl

Podatki 2022: Ulga sponsoringowa ze zbyt wąskim katalogiem podmiotów?

27.10.2022 16:47

Polski Ład wprowadził do systemu podatkowego m.in. ulgę sponsoringową. Preferencja budzi pewne wątpliwości. Część przedsiębiorców skarży się na to, że ulga dotyczy tylko sponsorowania działalności kulturalnej prowadzonej przez instytucje kultury wpisane do rejestru resortu kultury. W skargach składanych do biura rzecznika praw obywatelskich podatnicy zwracają uwagę, że ulga mogłaby dotyczyć też innych podmiotów, w tym np. organizacji pozarządowych i agencji artystycznych.

Źródło: www.podatki.biz

Błędnie naliczany podatek od nieruchomości. RPO o problemach ws. gruntów

26.10.2022 16:31

Rzecznik praw obywatelskich zaangażował się w sprawę błędnego naliczania podatku od nieruchomości od gruntów ornych, które nie podlegają tej daninie, oraz budynków, które przestały istnieć i wykreślono je z ewidencji. Jak podkreśla RPO, nie można dopuszczać do sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe może być reaktywowane i po upływie terminu przedawnienia poboru można wciąż prowadzić postępowanie ws. przedawnionego zobowiązania.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami