Do 2035 r. zatrudnienie w Polsce może spaść o ponad 12 proc.
Zapaść demograficzna będzie miała duże znaczenie dla przyszłości rynku pracy w Polsce. Jeśli utrzymają się obecne trendy demograficzne, do 2035 r. liczba pracowników zmniejszy się o 2,1 mln, co stanowi 12,6 proc. obecnego stanu zatrudnienia. Oznacza to, że w porównaniu z obecnym stanem liczba pracowników, na przykład, w edukacji zmniejszy się o 29 proc., a w ochronie zdrowia o 23 proc. Straci także przemysł, w którym będzie pracowało o 11 proc. osób mniej. W scenariuszu takiego spadku liczby zatrudnionych w sektorach przemysłowych - przy założeniu utrzymania pozostałych zmiennych na obecnym poziomie - PKB Polski zmniejszyłoby się o 6-8 proc. Już teraz konieczna zatem jest aktywizacja zawodowa osób obecnie niepracujących, wdrażanie nowych technologii i wzrost wydajności pracy, a także wspieranie migracji. Takie wnioski płyną z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce".
Źródło:
www.podatki.biz
Związkowcy gorzko o rządach Donalda Tuska: oczekiwaliśmy innego spojrzenia na państwo
Mija rok od wyborów parlamentarnych, przed którymi padło wiele obietnic, sporo z nich ukierunkowanych było na przedsiębiorców i pracowników. Jak zmiany oceniają związki zawodowe?
Źródło:
www.pulshr.pl
Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?
14.10.2024 18:51
Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.
Źródło:
www.infor.pl
Źle się dzieje w ochronie zdrowia. Wypalenie zawodowe zbiera żniwo
10.10.2024 11:35
Pracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawodu.
Źródło:
www.pulshr.pl
Zielone kompetencje zawodowe na wagę złota
Rosną wymagania dotyczące zielonych kompetencji wśród prawników, architektów, finansistów i innych zawodów, które tradycyjnie nie były postrzegane jako „zielone".
Rosną wymagania dotyczące zielonych kompetencji wśród prawników, architektów, finansistów i innych zawodów, które tradycyjnie nie były postrzegane jako „zielone".
Po tych kierunkach studiów pracę znajdziesz niemal od ręki
02.10.2024 21:00
Młodzi ludzie, jeśli wybiorą kierunek studiów, który jednocześnie jest na liście zawodów deficytowych, mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy i dobrą pensję już na starcie. Najszybciej pracę - w 1,1 miesiąca - znajdowali absolwenci pielęgniarstwa. Zarabiali średnio 7330,82 zł brutto miesięcznie.
Źródło:
www.pulshr.pl
Utrzymanie studenta w Polsce kosztuje więcej niż najniższa pensja. A tyle dostają na start
01.10.2024 14:45
Wystartował nowy rok akademicki. Około 1,3 mln studentów rozpoczęło naukę. Wielu z nich jednak będzie łączyło ją z pracą zawodową. W tym roku na swoje utrzymanie przeznaczą miesięcznie 3951,56 zł, czyli nieco więcej niż wynosi najniższa krajowa na rękę. Właśnie tyle dostają najczęściej na starcie.
Czy możesz skorzystać z wcześniejszej emerytury? Sprawdź, czy spełniasz warunki do emerytury pomostowej
01.10.2024 9:51
Wielu pracowników, zwłaszcza tych wykonujących zawody wymagające znacznego wysiłku fizycznego lub psychicznego, rozważa możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Choć takie rozwiązanie nie jest dostępne dla wszystkich, określone grupy zawodowe mogą skorzystać z tzw. emerytury pomostowej. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, trzeba jednak spełnić szereg warunków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat emerytury pomostowej.
reklama