Wiadomości z tagiem Przepisy  RSS
Nowelizacja Kodeksu pracy. Kto nie będzie mógł skorzystać z pracy zdalnej?

25.03.2023 9:51

Nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na wykonywanie pracy zdalnej - przede wszystkim dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych – powiedział PAP Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy. 7 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

[03.04.2023] Szkolenie on-line: Ceny transferowe i dokumentacja podatkowa w 2023 roku

24.03.2023 18:58

W ostatnim czasie ustawodawca nieustannie i dość gruntownie zmienia przepisy w zakresie cen transferowych. Wychodząc naprzeciw zmianom w przepisach, zapraszamy Państwa na szkolenie, które ma na celu zapoznanie Państwa z regulacjami podatkowymi dotyczącymi podmiotów powiązanych. W szczególności szkolenie poświęcone zostanie nowym regulacjom. Zasadnicza część szkolenia poświęcona jest obowiązkowi sporządzania lokalnej dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi i skupia się na praktycznym, warsztatowym wyjaśnieniu najbardziej problematycznych kwestii związanych z wypełnieniem tego obowiązku.

Źródło: www.podatki.biz

Prezydent podpisał nowelizację. Będą zmiany w Karcie nauczyciela

24.03.2023 15:29

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Kodeks pracy. Dokument wprowadza do polskiego porządku prawnego przepisy zapewniające równowagę między życiem zawodowym a służbowym. Zmiany dotyczą również nauczycieli.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

PIP: Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne

24.03.2023 10:01

Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze oparte na przepisach prawa cywilnego.  W zatrudnieniu pracowniczym wyróżniamy:  umowę o pracę,  powołanie,  mianowanie,  wybór,  spółdzielczą umowę o pracę.  Kodeks pracy wymienia następujące rodzaje umów o pracę:  umowę na okres próbny,  umowę na czas określony,  umowę na czas nieokreślony.  Na podstawie umów cywilnoprawnych praca najczęściej wykonywana jest na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło. 

Źródło: www.podatki.biz

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

24.03.2023 9:52

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji
Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

Tagi: Przepisy
Źródło: www.infor.pl

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

23.03.2023 18:51

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic
Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Źródło: www.infor.pl

Nie wiadomo, co zrobić z próbkami śliny po badaniu na obecność narkotyków

23.03.2023 18:51

Przepisy nie regulują ich statusu i nie wprowadzają specjalnego trybu utylizacji. Teoretycznie można wrzucić je do kosza z innymi odpadami, jednak sposób postępowania powinien być dostosowany do specyfiki danego pracodawcy - pisze Adam Odojewski - kancelaria Dentons.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Związek zawodowy może blokować zapisy o kontroli trzeźwości

23.03.2023 18:51

Wystarczy, że organizacja nie wyrazi zgody na termin prowadzenia uzgodnień w tej sprawie, a to uniemożliwi pracodawcy dokonanie zmian samodzielnie. Tak wynika z literalnego brzmienia przepisów - piszą dr hab. Małgorzata Kurzynoga, profesor UŁ, partner w BKB Baran Książek Bigaj i dr hab. Daniel Książek, partner zarządzający w BKB Baran Książek Bigaj.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Nadprodukcja przepisów w Polsce przybrała już karykaturalne rozmiary

23.03.2023 15:47

W Polsce niepokojąco skraca się czas prac nad ustawami, za to szybko rośnie liczba aktów prawnych. Aby być z nimi na bieżąco, każdego dnia przedsiębiorca powinien zapoznać się z 70 stronami przepisów.

Źródło: www.pulshr.pl

reklama
Kontakt z nami