punkta kod zniżkowy
Wiadomości z tagiem Polska  RSS
Polska nie jest gotowa na skrócenie tygodnia pracy. "To byłby strzał w oba kolana"

04.03.2024 6:20


Resort pracy prowadzi analizy, które sondują jakie efekty przyniosłoby skrócenie czasu pracy w Polsce - do czterech dni lub 35 godzin tygodniowo. Takie rozwiązanie zdaniem ekonomistów mogłoby zagrozić polskiej gospodarce pod względem jej konkurencyjności. "To przepis na stagnację. To byłby strzał w oba kolana" - twierdzi główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Tagi: Banki, Polska
Źródło: biznes.interia.pl

Wypłaty w nauce. Jak pracują i ile zarabiają naukowcy w Polsce?

04.03.2024 6:00


Bycie naukowcem w Polsce nie jest szczególnie opłacalnym zawodem. Nauczyciele akademiccy zarabiają obecnie mniej niż wynosi płaca minimalna. Na jakie zarobki można liczyć pracując na uczelniach wyższych?

Źródło: biznes.interia.pl

To będzie rewolucja dla pracowników. Eksperymenty w wielu krajach

03.03.2024 12:00


Niemożliwe, albo możliwe, ale nieplanowane - tak o ewentualnym wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy mówi większość pracodawców ankietowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Tymczasem eksperymenty z 4-dniowym tygodniem pracy prowadzono lub planuje się to zrobić w wielu krajach, m.in. w Japonii, Islandii, Szkocji, Belgii czy Hiszpanii.

Źródło: biznes.interia.pl

Już teraz możesz pracować tylko cztery dni w tygodniu. Jak to zrobić?

03.03.2024 9:51

Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość rynku pracy w Polsce i na świecie? Zdania ekspertów, pracodawców i samych zatrudnionych są podzielone. Warto jednak wiedzieć, że już dziś nasz Kodeks pracy daje zatrudnionym prawo do pracy cztery dni w tygodniu. Ta opcja jest możliwa dzięki funkcjonowaniu różnych systemów czasu pracy. Jakie dokładnie rozwiązania przewiduje i co w praktyce oznacza?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Leczą nas coraz starsi lekarze. Jeśli nic się nie zmieni, ochrona zdrowia się posypie

03.03.2024 8:59

W 2022 r. liczba lekarzy mieszkających w Polsce posiadających prawo wykonywania zawodu wzrosła o 3,3 tys. w stosunku do 2021 r., zaś pielęgniarek – o 4,2 tys. To jednak zdecydowanie za mało, bowiem wyzwania, jakie stoją przed ochroną zdrowia, z roku na rok będą coraz większe.

Źródło: www.pulshr.pl

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

02.03.2024 9:51

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeńW przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Tagi: Polska
Źródło: www.infor.pl

Warszawa znowu na topie. W tych polskich miastach zarabia się najwięcej w 2024 roku

02.03.2024 8:59

Warszawa, Kraków i Gdańsk - w tych miastach przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 roku przekroczyło barierę 9 tys. zł brutto.

Źródło: www.pulshr.pl

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

01.03.2024 18:51

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Źródło: www.infor.pl

O połowę za mało miejsc w policyjnych szkołach. Priorytetem brakujące wakaty

01.03.2024 9:51

System szkolenia policji w Polsce stoi przed poważnymi wyzwaniami, z którymi nowe kierownictwo musi się zmierzyć. Problem ten nie ogranicza się jedynie do braku miejsc szkoleniowych dla aspirujących funkcjonariuszy, ale również do kwestii związanych z modernizacją i efektywnością procesu kształcenia. Spora ilość wolnych etatów i rosnące zarobki w sferze budżetowej powodują, że szkolnictwo może okazać się "wąskim gardłem" policji.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czy pracodawca może skrócić pracownikowi odpoczynek? [REGULACJE I WYJĄTKI]

01.03.2024 9:51

Czy pracodawca może skrócić pracownikowi kodeksowy odpoczynek tygodniowy z 35 do 24 godzin poprzez zlecenie dodatkowej pracy nadliczbowej w okresie odpoczynku? Kwestia ta budzi wątpliwości polskich pracodawców. Adwokat, z którą rozmawiamy, wskazuje, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z pracą zmianową i następuje akurat zmiana pory wykonywania pracy w związku z przejściem na inną zmianę, zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych w okresie odpoczynku jest możliwe, jeżeli tylko nie przekracza przepisowych 24 godzin.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
Kontakt z nami