Wiadomości z tagiem Ustawy  RSS
Zarobki włodarzy mocno w górę. Wójt proponuje: idźmy po całość

25.10.2021 7:36

Nowelizacja ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska wejdzie w życie 1 listopada. Wyższe będą m.in. zarobki włodarzy miast i gmin oraz diety radnych. Na tych pierwszych czekają dwie miłe niespodzianki. Po pierwsze, w ustawie jest zapis, że wyższe pensje obowiązują od 1 sierpnia, zatem mogą liczyć na nadpłatę z trzech miesięcy. Po drugie, zdaniem prawników konstrukcja przepisów pozwala na to, aby zarabiali de facto więcej niż wskazana w ustawie wielokrotność kwoty bazowej.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Wykluczenie Huaweia z polskiego rynku może wywołać ostrą reakcję Chin

25.10.2021 7:25


- To będzie jeden z najważniejszych papierków lakmusowych polskich intencji w stosunku do Chin - mówi prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego UW, oceniając prace nad nowelizacją ustawy o krajowym cyberbezpieczeństwie.

Tagi: Ustawy, Banki
Źródło: www.bankier.pl

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów: Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy [OPINIA]

24.10.2021 18:51

Projektowana ustawa, z jednej strony będzie stanowić wykonanie obowiązków ciążących na Polsce, związanych z implementacją do krajowego porządku prawnego Dyrektywy o sygnalistach. Z drugiej zaś strony oczekuje się, że nowe przepisy przyczynią się do objęcia osób zgłaszających naruszenia realną ochroną, tak w wymiarze prawnym, jak i organizacyjnym.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Elektroradiolodzy chcą ustawy o swoim zawodzie

24.10.2021 9:10

Potrzebujemy samodzielnej ustawy o naszym zawodzie, którego nie można wrzucać do jednego pakietu z innymi zawodami medycznymi - mówił w sobotę (23 października) w Białym Miasteczku przedstawiciel Związku Zawodowego Techników Elektroradiologii

Tagi: Ustawy
Źródło: www.pulshr.pl

MEiN: o wynagrodzeniach nauczycieli jeszcze porozmawiamy

23.10.2021 11:09

Podczas piątkowego (22. października) posiedzenia zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego pracowników oświaty nie doszło do porozumienia między kierownictwem resortu edukacji a związkowcami. Wprawdzie dyskusja przebiegała w rzeczowej i przyjaznej atmosferze i – co podkreślały obie strony - wiele rzeczy wyjaśniono, to żadnych konkretów nie ustalono. Może z wyjątkiem tego, że kolejna tura rozmów, tym razem bilateralnych, odbędzie się 18 listopada. Do tego czasu ma się odbyć spotkanie przedstawicieli central związkowych z premierem Mateuszem Morawieckim, kluczowe dla wynagrodzeń nauczycielskich.

Tagi: Ustawy, Premie
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Czas pomyśleć o nauczycielach pracujących w przedszkolach

23.10.2021 9:27

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi nauczycieli o planowanych na 2022 r. podwyżkach wynagrodzeń. Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że choć podwyżki nauczycieli pracujących w szkołach powinny być - przynajmniej w założeniu - sfinansowane z subwencji oświatowej, inaczej jest w przypadku nauczycieli w przedszkolach. Ich wynagrodzenia, choć ustalane przez resort edukacji, w całości obciążają budżet gminy.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Podpisałeś umowę o zakazie konkurencji? Sprawdź, czy na pewno jest ważna

23.10.2021 6:26

Wielu pracodawców wymaga od pracowników podpisania umowy o zakazie konkurencji. Może on obowiązywać w trakcie trwania stosunku pracy a także po jego wygaśnięciu. Jeśli jednak zawarte w umowie klauzule są nieprecyzyjne, trudno będzie wyegzekwować jej realizację. Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest nieważna, jeśli nie określa wysokości należnego pracownikowi odszkodowania.

Źródło: businessinsider.com.pl

Ustawa o PIP - 4 najważniejsze zmiany

22.10.2021 18:57

Ustawa o PIP będzie nowelizowana. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała projekt zmian. Oto 4 najważniejsze z nich: zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę decyzją, wykluczenie szkolenia młodocianych przy pracach w przemyśle drzewnym, kontrola PIP bez uprzedzenia, nakaz wstrzymania prac w budownictwie skierowany do inwestora.

Źródło: kadry.infor.pl

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana

22.10.2021 18:51

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana
Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Źródło: www.infor.pl

Niższy VAT na energię elektryczną? Do Sejmu trafił projekt zmian

22.10.2021 16:33

Do Sejmu trafił poselski, zgłoszony przez posłów Koalicji Polskiej, projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, w którym zaproponowano obniżenie z 23 proc. do 5 proc. stawki na energię elektryczną. Obniżka opodatkowania miałaby łagodzić negatywne skutki podwyżek cen energii. Przewiduje się, że w najbliższym czasie ceny prądu mogą wzrosnąć nawet o 40 proc.

Tagi: Ustawy, VAT, Sejm
Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami