Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?
21.09.2023 18:52

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?
Status weterana – co daje i dlaczego tylko 1/4 uprawnionych go posiada?
Od 70 lat w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy polskich żołnierzy i personelu wojskowego. Obecnie Polska uczestniczy w misjach Unii Europejskiej, NATO i ONZ w różnych częściach świata. Status weterana Sejm ustanowił w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.
Już wkrótce w życie wejdzie ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej
21.09.2023 16:33
W Dzienniku Ustaw opublikowano nową ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). W ramach CIE zainteresowane osoby będą mogły uzyskać przez internet dostęp do różnych informacji emerytalnych, w tym kompleksowych danych nt. swoich oszczędności zgromadzonych w trzech filarach systemu emerytalnego. Większość nowych regulacji zacznie obowiązywać już 5 października br.
Tagi: Ustawy
Źródło:
www.podatki.biz
NSA: Ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych bez PIT
Kwoty ryczałtu nie mogą być uznane za "świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika" w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ pracownik z zasady nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów przemieszczania się pomiędzy miejscami, w których musi się znaleźć w ramach swoich obowiązków służbowych. Mamy zatem raczej do czynienia z sytuacją odwrotną - to pracownik poniósł koszty "za pracodawcę", a następnie są mu one zwracane.
Dziennik Ustaw i Monitor Polski - co nowego w przepisach
21.09.2023 9:53
20 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej, której celem jest utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej. CIE będzie przedstawiać użytkownikowi informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach: filar publiczny - na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez ZUS oraz KRUS; prywatny filar pracowniczy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców - na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE); prywatny filar indywidualny - na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Natomiast 15 września br. ogłoszono m.in. rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.
Polskie uczelnie nadal gonią Zachód. Eksperci oceniają tzw. ustawę 2.0 po pięciu latach obowiązywania
21.09.2023 9:51
Menedżer na stanowisku rektora, nowe kompetencje rad uczelni, szkoły doktorskie zamiast studiów doktoranckich – m.in. te rozwiązania oceniają eksperci po pięciu latach obowiązywania tzw. ustawy 2.0. Reforma, która miała przybliżyć polskie uczelnie do najlepszych uniwersytetów na świecie, nie osiągnęła zakładanych celów.
Nowy wyrok NSA ws. podatku od nieruchomości i dystrybutorów paliw i gazu
Dystrybutory paliw stanowią urządzenia budowlane będące budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - wynika z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odniósł się do zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości dystrybutorów paliw i gazu. Stacja paliw z perspektywy ustawy stanowi z kolei z reguły kompleks obiektów budowlanych.
Tagi: Ustawy
Źródło:
www.podatki.biz
Do 30 września II rata odpisów na ZFŚS. Uwaga na nową kwotę podstawy
20.09.2023 11:05
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1586), od 1 lipca 2023 r. odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest wyższy. Podstawę jego obliczenia stanowi bowiem przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. (tj. 5104,90 zł). Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do dnia 30 września 2023 r.
Źródło:
www.podatki.biz
reklama