Wiadomości z tagiem Mieszkania  RSS
Skutki w PIT sprzedaży mieszkania wycofanego z firmy

13.03.2025 10:04

Z uwagi na fakt, że sprzedaży będzie podlegał lokal mieszkalny wykorzystywany w działalności gospodarczej, przychód uzyskany z tej sprzedaży nie będzie stanowił dla przedsiębiorcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Skutki podatkowe tej sprzedaży należy zatem ocenić w kontekście przesłanek określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku tej sprzedaży przychód powstaje więc wtedy, gdy jej odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto.

Źródło: www.podatki.biz

Uznanie w VAT sprzedaży mieszkania wraz z jego wyposażeniem za sprzedaż przedsiębiorstwa

12.03.2025 10:04

W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym przepis ten ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Źródło: www.podatki.biz

Zakaz amortyzacji także dla inwestycji w wynajęte mieszkania

11.03.2025 10:04

Z uwagi na brak stosownego wyłączenia, od 1 stycznia 2023 r. żaden podatnik nie może już zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych, a skoro amortyzacji w obcym środku trwałym dokonuje się na takich samych zasadach, jak właściciel tego środka trwałego, nie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcych środkach trwałych będących lokalami mieszkalnymi.

Źródło: www.podatki.biz

Praca zdalna: Czy pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów wyposażenia stanowiska w stół i krzesło?

10.03.2025 11:37

Kodeks Pracy reguluje dość szczegółowo zasady wykonywania pracy zdalnej. Przypomnijmy, że praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Źródło: www.podatki.biz

Ulga termomodernizacyjna również w szeregowcach

10.03.2025 11:18

Pytanie dziennikarza do MF: Chciałbym upewnić się, czy dobrze rozumiem, że ulga termomodernizacyjna nie przysługuje obecnie właścicielom domów w zabudowie szeregowej tworzących wspólnotę mieszkaniową oraz właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Źródło: www.podatki.biz

Pracodawca użycza mieszkanie pracownikowi. Co ze składkami ZUS?

06.03.2025 18:51

Świadczenie w naturze w postaci użyczenia mieszkania będącego własnością pracodawcy, w części finansowanej przez pracodawcę, nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Z kolei świadczenie w postaci udostępnienia pracownikom mieszkania stanowiącego własność prywatną wynajmującego należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Źródło: www.podatki.biz

Pracownicze koszty uzyskania w rozliczeniu rocznym - problemy praktyczne

06.03.2025 18:51

W pewnych przypadkach można uwzględnić w rozliczeniu rocznym wyższe kwoty, niż stosowane przez pracodawcę przy obliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku, np. w sytuacji, w której zryczałtowane koszty wynikające z przepisów ustawy są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Ponadto, w przypadku, gdy pracodawca obliczając zaliczki uwzględnił niższe koszty niż przysługujące w konkretnej sytuacji pracownika, pracownik ma prawo w rozliczeniu rocznym przyjąć koszty wynikające z przepisów. Najczęściej wystąpi przypadek, w którym pracownik nie złożył pracodawcy wniosku o zastosowanie wyższych kosztów uzyskania, oświadczając iż jego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Źródło: www.podatki.biz

Bez zmian od 60 lat: za średnią miesięczną pensję brutto można w Polsce kupić najwyżej 1 metr kwadratowy mieszkania

05.03.2025 18:51

Bez zmian od 60 lat: za średnią miesięczną pensję brutto można w Polsce kupić najwyżej 1 metr kwadratowy mieszkaniaDane NBP i GUS pokazują wyraźnie, że w największych miastach Polski za przeciętną pensję można kupić obecnie niecały metr kwadratowy mieszkania. Podobna relacja wynagrodzeń do cen mieszkań utrzymuje się już od blisko 60 lat. Nawet w czasach PRL miesięczna pensja pokrywała koszty budowy mniej więcej jednego metra kwadratowego mieszkania.

Źródło: www.infor.pl

Ulga prorodzinna przy braku porozumienia między rodzicami

04.03.2025 10:06

Rodzice mogą odliczyć od podatku ulgę na dziecko w dowolnej proporcji przez nich ustalonej albo w równych częściach w przypadku braku porozumienia między rodzicami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Natomiast w przypadkach innych niż wyżej wymienione odliczenie w wysokości 100% stosuje ten z rodziców, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania.

Źródło: www.podatki.biz

15 kotów w mieszkaniu – czy to legalne? Zagrożenie bakteriologiczne i nieprzyjemne zapachy jako immisje bezpośrednie

04.03.2025 9:51

15 kotów w mieszkaniu – czy to legalne? Zagrożenie bakteriologiczne i nieprzyjemne zapachy jako immisje bezpośrednieDzielenie wspólnoty z sąsiadem, który w bardzo małym lokalu mieszkalnym zorganizował popularny w realiach dużych miast w Polsce tak zwany „tymczas” (rodzaj wolontariatu polegającego na okresowej opiece zwierząt pochodzących od organizacji non profit), jest na pierwszy rzut oka groteskowym tematem prasowym. W rzeczywistości jednak, skrajne przypadki mogą prowadzić do bardzo dużego zagrożenia bakteriologicznego budynku lub do obniżenia wartości rynkowej lokali sąsiednich. Jest to więc realny problem prawny własności lokali, który wymaga poszukiwania prawnej ochrony.

Źródło: www.infor.pl

reklama
Kontakt z nami