Wiadomości z tagiem Mieszkania  RSS
Spłata kredytu przez pozostałych kredytobiorców to nie darowizna

22.05.2024 11:01

Podatnik, wspólnie z rodzicami, zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Umowa kredytu jednoznacznie określa, że podatnik i jego rodzice są solidarnie odpowiedzialni za jego spłatę. Właścicielem mieszkania jest tylko podatnik. Czy spłata rat kredytu przez rodziców rodzi po stronie podatnika skutki/obowiązki podatkowe na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Źródło: www.podatki.biz

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

21.05.2024 18:51

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Źródło: www.infor.pl

NSA. Podatek od mieszkań przy firmowym najmie

21.05.2024 11:00

Za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej nie będą mogły być uznane te części budynku mieszkalnego, które są wykorzystywane (zajęte) na cele mieszkalne, przez co należy rozumieć trwałe zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu, nawet wówczas, gdy ich oddanie przez podatnika (np. dewelopera, spółdzielnię mieszkaniową, spółkę komunalną, podmiot działający w formule społecznej agencji najmu albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub innego właściciela będącego przedsiębiorcą) do korzystania osobom trzecim dla realizacji tej funkcji (zajęcie na cele mieszkalne) nastąpiło w ramach gospodarczej działalności podatnika (np. komercyjnego najmu). Istotne jest, by w budynku (lokalu) mieszkalnym realizowany był cel polegający na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Źródło: www.podatki.biz

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

20.05.2024 18:51

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistraPłeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Źródło: www.infor.pl

Pomoc w kupnie mieszkania dla osób powyżej 35 roku życia - MRiT odpowiada

20.05.2024 11:03

Zgodnie z aktualnymi założeniami programu w przypadku, gdy kredyt mieszkaniowy #naStart zostanie zaciągnięty (jako kredyt hipoteczny) samodzielnie przez singla prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo domowe, limit wieku wynosi 35 lat na dzień złożenia wniosku kredytowego. Obniżenie kryterium wieku dla singli jest powiązane z wprowadzaną możliwością uzyskania kredytu mieszkaniowego wspólnie z drugą osobą, niebędącą małżonkiem lub drugim rodzicem dziecka. W takim przypadku w chwili obecnej zakłada się, że kryterium wieku nie będzie już obowiązywać.

Źródło: www.podatki.biz

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

17.05.2024 18:51

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Źródło: www.infor.pl

Czy klimatyzację można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej w PIT?

16.05.2024 11:00

Podatniczka zamierza uzyskany ze sprzedaży domu dochód przeznaczyć m.in. na remont własnego mieszkania, tj. planuje zakup i montaż instalacji klimatyzacyjnej, pełniącej również funkcję grzewczą, w tym urządzeń na ścianie i jednostki zewnętrznej. Czy koszty te mogą stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, a tym samym są wolne od podatku dochodowego?

Źródło: www.podatki.biz

Gorsze wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku mogą zablokować dostęp do ekokredytu

15.05.2024 9:51

Gorsze wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku mogą zablokować dostęp do ekokredytuGorsze wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku mogą zablokować dostęp do tańszych, zielonych kredytów. Preferencyjny ekokredyt jest przyznawany na podstawie charakterystyki energetycznej budynku, dlatego ostateczne wskaźniki dla konkretnego mieszkania mogą się okazać gorsze, gdy np. jest ono narożne - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Źródło: www.infor.pl

PIT od świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny - MF odpowiada RPO

14.05.2024 11:04

Obowiązujące regulacje podatkowe nie powodują, że podatek PIT jest pobierany od świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny pochodzących z odrębnego majątku małżonków. Tego rodzaju świadczenia, co prawda nie są wyłączone z zakresu przedmiotowego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale nie podlegają opodatkowaniu. Podatek od świadczeń w postaci zapewnienia rodzinie wyżywienia, mieszkania, ubrania, usług o charakterze edukacyjnym, zdrowotnym, kulturalnym, wypoczynkowym, etc., nie zaistnieje bowiem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT - wyjaśnia Minister Finansów.

Źródło: www.podatki.biz

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym

13.05.2024 18:51

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższymTrzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Źródło: www.infor.pl

reklama
Kontakt z nami