Wiadomości z tagiem Umowy  RSS
Sąd dopuścił się licznych błędów i nadinterpretacji – polemika z wyrokiem SO w Suwałkach kwestionującym wskaźnik WIBOR

15.03.2025 9:51

Sąd dopuścił się licznych błędów i nadinterpretacji – polemika z wyrokiem SO w Suwałkach kwestionującym wskaźnik WIBORW opublikowanym 4 marca br. na portalu Infor.pl artykule pt.: „Sąd: Umowa kredytu z WIBOR-em jest nieważna - pierwszy taki wyrok w Polsce. Argumenty Sądu i komentarz radcy prawnego” pani mecenas Beata Strzyżowska – pełnomocnik kredytobiorców w tej sprawie – szeroko omawia tezy zawarte w uzasadnieniu nieprawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach o sygnaturze I C 332/24. Jako pełnomocnik banku w tej sprawie, wnoszący apelację od przywołanego wyroku, chciałbym polemicznie odnieść się do pewnych tez Sądu i Pani Mecenas, aby czytelnicy mieli zapewniony szerszy, a nie jednostronny obraz sprawy.

Źródło: www.infor.pl

Nie ma jeszcze wyroku TSUE w sprawie WIBOR! [Polemika]

14.03.2025 18:51

Nie ma jeszcze wyroku TSUE w sprawie WIBOR! [Polemika] Niniejszy artykuł jest polemiką Marcina Bartczak, partnera kancelarii ITMA z fragmentem artykułu opublikowanego na naszym portalu pt. „Umowy z WIBOR-em coraz częściej podważane przez sądy. Kredyt w złotych bez odsetek i prowizji jak dla frankowiczów?” Śródtytuły i wyróżnienia tekstu pochodzą od redakcji portalu infor.pl.

Tagi: Kredyty, Umowy
Źródło: www.infor.pl

NDA, czyli umowa o zachowaniu poufności. Uwagi ogólne

14.03.2025 18:51

NDA, czyli umowa o zachowaniu poufności. Uwagi ogólneInformacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to m.in. wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Tagi: Umowy
Źródło: www.infor.pl

Pracodawcy odetchnęli. Nie będą musieli zatrudniać cudzoziemców na umowę o pracę

13.03.2025 14:38

Przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców odetchnęli z ulgą. W czwartek Senat przyjął ustawę dotyczącą zatrudniania cudzoziemców wraz z poprawką znoszącą ograniczenie powierzania pracy cudzoziemcom przez agencje pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego. Wcześniej mieli oni pracować wyłącznie na podstawie umowy o pracę.

Źródło: www.pulshr.pl

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC i podatki - co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy?

13.03.2025 7:50

Zakup auta wymaga dopełnienia pewnych formalności. Wielu nabywców samochodów ma wątpliwości odnośnie do konieczności zakupu ubezpieczenia auta i ewentualnego podatku po zrealizowaniu transakcji. Co z polisą OC po przeniesieniu prawa własności? Czy jako nowy właściciel auta musisz zapłacić z tytułu zakupu podatek, czy jednak obciąża on sprzedającego?

Źródło: www.podatki.biz

Składki ZUS: Karty podarunkowe dla pracowników z okazji świąt

12.03.2025 10:03

Dla rozstrzygnięcia, czy dany przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji czy powstaje obowiązek opłacania składek m.in. na te ubezpieczenia, decydujące znaczenie ma, czy dla celów podatkowych zostanie on zakwalifikowany jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, względnie też czy zostanie zakwalifikowany jako przychód osiągany z tytułu umowy zlecenia. W sytuacji, gdy dane świadczenie nie zostanie zakwalifikowane jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Źródło: www.podatki.biz

PKPiR krok po kroku (42) Umowa o dzieło i umowa zlecenia - podobieństwa i różnice

12.03.2025 10:01

Prowadząc swoją aktywność w ramach umowy o dzieło będziesz korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i składek na ubezpieczenie zdrowotne.  Podobnie, jeśli działasz jako płatnik składek (zatrudniający), składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne wykonawcy umowy o dzieło będą wynosić zero (jeśli nie jest on jednocześnie Twoim pracownikiem lub jeśli będąc nim nie wykonuje tej umowy na Twoją rzecz u innego pracodawcy).  

Źródło: www.podatki.biz

Najem prywatny a obowiązek wystawiania rachunków

11.03.2025 10:02

W ramach tzw. najmu prywatnego wynajmuję mieszkanie, na podstawie zawartej w formie pisemnej umowy najmu. Ostatnio mój klient zażyczył sobie, abym mu wystawiała fakturę ze względu na fakt, że część kwoty zapłaconego najmu zwraca mu zakład pracy. Nie jestem vatowcem, jaki wobec tego dokument powinnam wystawiać?

Tagi: VAT, Umowy
Źródło: www.podatki.biz

Płacą 12 tys. zł miesięcznie i nie wymagają niemal niczego. Pracownika szukają na już

10.03.2025 19:08


Praca od zaraz bez wykształcenia i to za duże pieniądze szuka człowieka. Oferta pracy jest o tyle kusząca, że aby zarobić miesięcznie od 12 000 zł brutto, nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Pracownika szukają na Mazowszu i od razu oferują umowę o pracę, a stawiane wymagania nie należą do wysokich. Haczykiem są godziny pracy, które są charakterystyczne z racji wykonywanego zawodu.

Źródło: biznes.interia.pl

Czym różni się umowa o pracę od umowy zlecenia? Wyjaśniamy, co bardziej się opłaca

09.03.2025 17:00


Umowa o pracę i umowa zlecenia to popularne formy zatrudnienia w Polsce, które zasadniczo się od siebie różnią. Mowa tu o stabilności zatrudnienia i korzyściach finansowych. Przyglądamy się obu rozwiązaniom i pomagamy Ci podjąć świadomą decyzję.

Źródło: biznes.interia.pl

reklama
Kontakt z nami