punkta kod zniżkowy
Wiadomości z tagiem Umowy  RSS
Niezwrócenie zaliczki to nie przestępstwo. Kasacja RPO

23.04.2025 11:29

Samo pobranie zaliczki na poczet umowy, a następnie brak realizacji zobowiązania i niezwrócenie zaliczki stanowi podstawę odpowiedzialności kontraktowej, a nie przestępstwo oszustwa. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego z 2024 r. Zastępca RPO Stanisław Trociuk wnosi w niej o uchylenie wyroku i uniewinnienie oskarżonego.

Źródło: www.podatki.biz

Refakturowanie mediów przy najmie a przychody firmy na ryczałcie

23.04.2025 11:03

Spółka jawna zajmuje się wynajmem powierzchni handlowych we własnych budynkach. Umowy nakładają na najemców obowiązek uiszczania na konto spółki m.in. opłaty za media. Koszty zużycia mediów są przenoszone na poszczególnych najemców za pomocą refaktur na podstawie faktur otrzymanych od dostawców mediów. Czy przychody z tytułu zużytych mediów powinny być zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Tagi: Firmy, Umowy
Źródło: www.podatki.biz

PKPiR krok po kroku (45) Świadczenia nieodpłatne - umowa użyczenia. Darowizna o świadczenie nieodpłatne

23.04.2025 11:01

Zanim przejdziemy do zasad ustalania wartości świadczeń nieodpłatnych, warto przez chwilę zatrzymać się przy umowie użyczenia - w przypadku wielu świadczeń nieodpłatnych przedsiębiorca będzie z nich korzystał właśnie na podstawie tej instytucji prawa cywilnego.

Tagi: Umowy, Prawo
Źródło: www.podatki.biz

Nawet 1200 zł na wakacje. Wczasy pod gruszą to nie przeżytek. Ile wynoszą i jakie są warunki?

21.04.2025 12:00


Wczasy pod gruszą to forma wsparcia finansowego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Świadczenie to przyznawane jest z funduszu socjalnego i ma na celu częściowe pokrycie kosztów wypoczynku. Jak otrzymać dofinansowanie do wakacji i ile wynoszą wczasy pod gruszą w ramach ZFŚS?

Źródło: biznes.interia.pl

Rozliczenie podatku PCC od pożyczki

17.04.2025 11:03

Jeśli otrzymałeś pożyczkę, to czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), z wyjątkiem przypadków gdy istnieje podstawa prawna do wyłączenia obowiązku zapłaty PCC lub zwolnienia z tego podatku. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki. Jeśli umowa pożyczki określa, że wypłata kwoty pożyczki nastąpi niejednokrotnie i suma wypłat nie jest znana w chwili zawarcia umowy, to obowiązek podatkowy powstaje w chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych. Od chwili, w której powstaje obowiązek podatkowy, zależy termin złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku.

Źródło: www.podatki.biz

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

16.04.2025 18:51

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

Tagi: Umowy, NFZ, Prawo, PFRON
Źródło: www.infor.pl

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego US zajmie się wszystkimi podmiotami z umową o współdziałanie

15.04.2025 11:18

Rozszerzony zostanie katalog podmiotów zaliczanych do kategorii podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w odniesieniu do których zadania wykonywane są przez naczelników urzędów skarbowych innych niż właściwych miejscowo, o podatników będących stroną umowy o współdziałanie, które zawarły z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Zwiększona ma zostać także kwota zaliczająca podmioty do kategorii podmiotów o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym z kwoty przekraczającej 50 mln euro do kwoty przekraczającej 100 mln euro.

Źródło: www.podatki.biz

Zapobieganie marnowaniu jedzenia - jakie obowiązki mają sprzedawcy żywności

15.04.2025 11:05

Sklepy, które handlują jedzeniem, powinny ograniczać ilość wyrzucanego, niesprzedanego towaru. Sprawdź, kogo dotyczy obowiązek oddawania niesprzedanej żywności. Jak zawrzeć umowę o współpracy z NGO? Co to jest opłata za marnowanie żywności?

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami